Ispanaklı Üçgen Puf Börek Tarifi

2

Ispanaklı Üçgen Puf Börek Tarifi

Kolay börek tarifleri, ıspanaklı üçgen puf börek tarifimizi seveceğinize eminiz. Ispanaklı üçgen puf börek nasıl yapılır? üçgen puf börek tarifi oktay usta farkıyla sizin için aşağıda. Ispanaklı puf börek tarifi oktay usta farkıyla hemde…

Ispanaklı Üçgen Puf Börek Tarifi Malzemeleri

  • yarım kg. kadar ıspanak gerekiyor
  • 2 adet yufka kullanacağız
  • yarım su bardağından bir parmak az süt
  • 2 adet yumurta
  • 1 adet kuru soğan
  • 4 yemek kaşığı kadar sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı kadar tuz
  • 1 çay kaşığı kadar pul biber
  • yarım çay kaşığı kadar karabiber

Ispanaklı Üçgen Puf Börek Tarifi Oktay Usta

Ispanaklı üçgen puf börek tarifi oktay usta tarifimizi yapmadan önce ıspanaklarımız güzelce yıkayalım, sonra da güzelce uygun boyda doğrayalım.

Sonrasında sıvı yağımızı bir tencereye aktarıyoruz, soğanlarımızı kavuruyoruz güzelce. Soğanlarımız pembeleşince, ıspanaklarımızı tencereye alıyoruz. Üzerine pul biber, karabiber ve tuz ekliyoruz. Ispanaklarımızı da kavurmaya başlıyoruz karıştırarak.

Başka bir kapta, bir yumurtayı çırpma teli ile güzelce çırpıyor, içine sıvı yağı, sütü ekliyoruz. Tekrar çırpma teli ile çırpıyoruz.

Bir yufkamızı tezgaha seriyoruz. Sosumuzun bir kısmını kaşık yardımıyla yufkanın üzerine aktarıp, sonra da bir fırça ile her tarafına yayıyoruz.

Sosu sürdükten sonra ise yufkayı önce bir uçtan bir uca, sonra da yine bir uçtan bir uca katlıyoruz.

Sonra da bir bıçakla beş cm. genişliğinde şeritler halinde yufkamızı kesiyoruz.

Daha sonra bir şeriti yine tezgaha uzatıp, üzerine yine sostan sürüyoruz bir fırça kullanarak. Kavrulmuş ıspanaklı iç harçtan şeridin bir kenarına koyuyoruz. Sonra bir sağa bir sola kapatarak üçgen biçiminde şeridin başına kadar sarıyoruz.

ıspanaklı üçgen puf börek yapımı

ıspanaklı üçgen puf börek yapımı

Tüm yufkayı, yufka şeritlerini bu şekilde hazırlayıp, üçgen şeklinde sardıktan sonra yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine çırpılmış yumurta sarısını bir fırça yardımıyla muska böreklerinin üzerine sürüyoruz. İsterseniz üzerine çörek otu susam da serpebilirsiniz.

Ispanaklı puf börek tarifimizi önceden ısıtılmış 180 derece fırına koyup, yaklaşık 35 dk. kadar kontrollü olarak pişiriyoruz.

Ispanaklı üçgen puf börek tarifimiz bu kadar. Ispanaklı üçgen puf börek nasıl yapılır? diyenler için güzel bir tarif olduğunu umuyoruz.

ıspanaklı üçgen puf börek tarifi

ıspanaklı üçgen puf börek tarifi

 

 

 

 

Paylaş.

2 yorum

Yorum Yap