Ispanaklı Yufka Börek Tarifi Oktay usta

0

Ispanaklı Yufka Börek Tarifi

Hazır yufka ile yapılan, pratik bir börek tarifi, ıspanaklı yufka börek tarifi oktay usta farkıyla burada. Ispanaklı kolay börek tarifi, ıspanaklı börek tarifi oktay usta en kolay tarifi ile. Kolay börek tarifi arayanlar için güzel bir puf börek tarifi ile karşınızdayız.

Ispanaklı Yufka Börek Tarifi Malzemeleri

  • yarım kg. ıspanak ( temizlenip haşlanmış)
  • 1 adet kuru soğan
  • 4 yemek kaşığı kadar sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı kadar tuz
  • 1 çay kaşığı kadar pul biber
  • yarım çay kaşığı kadar karabiber
  • 2 yufka
  • 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ daha
  • 100 ml. kadar süt
  • 2 yumurta

Ispanaklı Yufka Börek Tarifi Oktay usta

Kolay börek tarifleri, ıspanaklı yufka börek tarifi oktay usta için ilk olarak yağımızı bir ufak tencereye alalım. Soğanlarımızı yemeklik doğrayalım ve kavurmaya başlayalım.

Sonra soğanlarımız renk değiştirip, iyice yumuşayınca, haşlanmış doğranmış ıspanağımızı içine aktarıp, karıştıralım, pul biber, tuz, karabiberi de ekleyelim tencerenin kapağını kapatalım. Bir iki dakika sonra, kapağını açıp, ıspanakları iyice çevirip kavuralım güzelce soğanla birlikte karışsın iyice. Sonra tezgaha alalım bu malzememizi.

Bir başka kaseye bir yumurtayı alalım, çırpma teli ile çırpalım güzelce. Sıvı yağı, sütü de ekleyip, çırpma teli ile yine çırpalım. Bunu tezgaha yanımıza alalım.

Bir adet yufkamızı tezgahta açalım. İçine bir kaşık kullanarak, hazırladığımız sütlü yumurtalı sosu her tarafına sürelim. Fırçayla yufkanın her yanına dağıtalım.

Sonra bu yufkayı, önce tam ortadan ikiye katlayalım. Sonra tekrar ikiye katlayıp büyük bir üçgen elde ediyoruz yufkamızdan.

Bunu bir bıçakla beş cm genişliğinde keselim boydan boya şeritler halinde.

Sonra bir şeridi önümüze alıp, tekrar yağlayıp tekrar fırça ile şeridin üstünü yağlıyoruz güzelce.

Şerit yufkanın bir ucuna bir iki kaşık yufka harcı koyuyoruz. Sonra bu ucundan bir sağ bir sol yaparak muska şeklinde, üçgen şeklinde diğer uca kadar sarıyoruz bu şekilde. Sonra kenara koyuyoruz.

Diğer yufka şeritleri de teker teker önümüze alıyoruz; fırça ile yumurtalı yağlı karışımı sürüyoruz, ıspanaklı iç harç koyuyoruz, üçgen şeklinde başa doğru sarıyoruz.

Bir yufkayı bitirince, diğer yufkayı da bu şekilde yapalım.

Sonra bu üçgen yufkaları, yağlanmış veya yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine dizelim. Üzerlerine çırpılmış yumurta sarısı sürelim bir fırça ile.

Bir miktar çörek otur serpelim, susamda olabilir.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında börek tarifini 30 dk. kadar pişirelim. Ispanaklı yufka börek tarifi oktay usta farkıyla bu kadardır. Ispanaklı yufka börek tarifi afiyet olsun.

Ispanaklı üçgen börek tarifini beğendiğinizi umarız. Ispanaklı üçgen böreği zaman darlığında, canınız çektiğiniz de kolayca yapabilirsiniz.

Kolay börek tarifleri, oktay usta üçgen börek tarifimiz afiyet olsun.

ispanakli yufka börek tarifi oktay usta

ispanakli yufka börek tarifi oktay usta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap