İyi Kurabiye Nasıl Yapılır

0

İyi Kurabiye Nasıl Yapılır, Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

Kurabiye tarifi arayanlar, kurabiye yemeyi sevenler, kurabiye yapmak mesleği haline gelenler için en önemli soru iyi kurabiye nasıl yapılır? Sorusudur. Kurabiye yapmanın püf noktaları hakkında epey kafa yoran, kurabiyelerim neden çatladı, kurabiyelerim neden istediğim gibi olmuyor ? diyenler için aydınlatıcı bir yazı kaleme aldık.

Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

Kurabiye yapmanın püf noktalarının en önemlisi uygun ısıda, uygun fırın şartlarında pişirmektir. Bu nedenle ilk olarak fırının önceden ısıtılması gerekmektedir. Yoksa kurabiyenizin ilk olarak kenarları pişer sonra ortası pişer.

İkinci olarak da fırının nasıl bir fırın olduğuna, hacmine, turbo fanına dikkat edip, uygun pişirme süresini ayarlamak önemlidir. 160 derecede turbo fırında pişirme süresi ile 170 derece fırında pişirme süresi birbirinden farklı olacaktır. Hatta pek çok hamur işinin mutlaka içinin pişip pişmediğini kontrol ettikten sonra fırının kapatılması gerekir. Bunun en iyi yolu da, bir tepsi kurabiye için ortalama pişirme süresini alıp, sizin fırında nasıl piştiğine dikkat etmenizdir. Zaten bir kere bunu belledikten sonra sürekli aynı şekilde kullanacaksınız fırınınızı.

Kullanacağınız kurabiye malzemelerinin her zaman oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü oda sıcaklığında olmaz ise asla ağızda dağılan kurabiyelere sahip olamayacaksınız. Ayrıca mümkün olduğunca tarif ölçülerine sadık kalmanızda fayda var. İlk önce ölçülerle tarifi uygulayın. Sonra ikinci bir tepsi yapabilir. Yahut, tecrübe kazandıktan sonra ölçüleri artırabilirsiniz.

Ağızda dağılan kurabiyeler için size önerimiz her zaman tereyağı kullanmaya özen gösteriniz. Margarin de olur ama tereyağının yerini tutar mı, size kalmış.

Ayrıca tam ölçülerinde pişmiş bir kurabiye için, kurabiye hamurunu mutlaka dinlendirmeniz gerekiyor. Bizim önerimiz en az bir saat kurabiye hamurunu buzdolabına atın, sonra fırına verin efendim.

Ayrıca kurabiye hamuru için yoğurma işleminde (dinlendikten sonra) elinizin yoğurma esnasında ki ısısı bile kurabiye hamurunun kıvamını etkileyecektir. Unutmayın, çok fazla oynamadan tepsiye aktarın.

Gereksiz yağ kullanmayın kurabiye hamurunda, yağlı kağıt nedeniyle zaten yapışma derdi olmayacak kurabiyelerinizin.

Kurabiye hamuru için her zaman unu ve kuru malzemeleri eleyerek ekleyin. Bu topaklanmasını önleyecek daha kıvamında bir kurabiye elde etmenizi sağlayacaktır.

Kurabiyelerin piştikten sonra fırından alınması da önemli bir aşamadır. Kurabiyeleri mümkünse tel bir ızgara ya da fırın telinde soğutunuz. Böylece kurabiyelerin altı da rahat ve terlemeden soğuyacak hamurlaşmayacaktır.

Kurabiye hamurunu  derin dondurucuya kaldırıp saklayabilirsiniz. Bunun için eğer yeriniz uygunsa küçük küçük dilimler halinde kesip öylece kaldırabilirsiniz. Zaten kurabiye hamurunu keserken, kurabiye kalınlığı olarak da bir cm. kalınlığından şaşmayın diyoruz.

Kurabiyelerin çatlamasının en önemli sebebi yoğurma işleminde meydana gelen hatalardır. Yeterince iyi yoğrulmamış, malzemeler elenmeden konmuş, kabartma tozunun fazlaca konmuş olması gibi sebepler kurabiyelerin çatlamasına neden olmaktadır.

Sonuç olarak oktayustapastatarifleri.net olarak diyoruz ki;

KURABİYE YAPARKEN MUTLAKA AMA MUTLAKA KENDİ ÖLÇÜLERİNİZİ OLUŞTURUNUZ. BUNUN İÇİNDE DENEME YANILMA YÖNTEMİ İLE, FIRININIZIN TÜRÜNE, YOĞURMA ŞEKLİNE VE SÜRESİNE UYGUN BİR REÇETE BELİRLEYİN. FAZLA VEYA AZ KURABİYE YAPMAK, KURABİYENİN İÇİNE KONAN DİĞER MALZEMELER SONRAKİ İŞTİR. ÖRNEĞİN, HER ŞEYİN GÜZEL GİTTİĞİ FAKAT ÇATLAYAN BİR KURABİYE ELDE ETMİŞSENİZ, YUKARIDA VERDİĞİMİZ YAZIDA Kİ SEBEPLERDEN YOLA ÇIKARAK ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞINIZ.

iyi kurabiye nasıl yapılır

iyi kurabiye nasıl yapılır

 

Kurabiye yapmanın püf noktaları ile ilgili bu yazımızı da okuyabilirsiniz. Ya da kurabiyem neden olmadı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap