Kadayıflı Kek Oktay Usta

0

Kadayıflı Şerbetli Kek

Kadayıflı şerbetli kek, kadayıflı kek oktay usta tarifimiz yoğun istek alıyor ramazan ayında. Yapılışı kolay, hem de şerbetli olan bu kekin, doyurucu ve bereketli olmasınında bunda payı büyük.

İftar tatlısı, bayram tatlısı olarak, kadayıflı şerbetli kek sunmak, özellikle hem kolaylığı hem de kalabalıklara yetmesi açısından çok da mantıklı bir seçim olsa gerek.

Üstelik kadayıflı şerbetli kek tarifi hiç bilmeyenlerin yapacağı bir kolaylıkla sitemizde anlatılıyor.

Kadayıflı Şerbetli Kek Malzemeleri

 • 4 adet yumurta gerekli
 • 1 su bardağı kadar sıvı yağ gerekli
 • 1 su bardağı kadar toz şeker kullanıyoruz
 • 2 paket kabartma tozu
 • 2 paket vanilya
 • 4 türk kahve fincanı kadar un
 • 200 gr. kadar çiğ kadayıf, ufalanmış olsun
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz, fındık içi
 • üzer için antep fıstığı tozu, hindistan ceviz, isteğe bağlı

Şerbet Malzemeleri:

 • 4 su bardağı kadar toz şeker gerekli
 • 5 su bardağı su
 • 3-4 damla limon suyu gerekli

Kadayıflı Kek Tarifi

Kadayıflı kek tarifi, kadayıflı şerbetli kek tarifi için öncelikle tüm malzemeleri hazırlayalım oda sıcaklığında. Kadayıflarımızı buzlukta bir poşet içinde iki saat donduralım. Sonra bir kabın içine, rahatça ufalayalım ellerimizle.

Geniş bir kabın içine yumurta ve toz şekeri ekleyelim. Sonra mikser ile şeker eriyene kadar iyice çırpalım.

Ardından vanilyayı, sıvı yağı ekleyelim. Karıştıralım mikser ile. Peşinden hemen elenmiş unumuzu ve kabartma tozunu ekleyip, mikserin düşük devrinde karıştıralım.

Kıvamını kontrol edip, son olarak bu karışıma, ufalanmış kadayıfları ve dövülmüş ceviz içini de ekleyelim. Çok hafif karıştıralım şimdi. (ceviz içini iri kıyılmış olarak da kullanabilirsiniz)

Yağlanmış bir tepsiye- borcam da olur- aktaralım yavaşça, üzerini düzleştirelim.

Önceden ısıtılmış 180 derce fırında yaklaşık 45 dakika kadar kontrollü olarak kek gibi pişirelim.

Kadayıflı kek tarifi kontrollü olarak pişirilmeli. Şerbetimizi hazırlamaya başlayalım.

Şerbeti için, bir tencereye su ve şekeri aktarıp, orta ateşte kaynatalım. Kaynayınca bir on dakika kısık ateşte kaynatıp, içine limon suyu ekleyelim. Limon suyunu ekledikten sonra ise bir beş dakika kadar daha kaynatıp, ateşten alıp, karıştırarak soğutalım şerbetimizi.

Kadayıflı kek oktay usta pişince, fırından çıkaralım. Tezgahta soğumasını bekleyelim. Bu arada güzelce kare kare dilimleyelim tabi.

şerbetli kek yapılışı

şerbetli kek yapılışı

Şerbet sıcak olarak dökülecek. Tatlı soğuyunca, ilk sıcaklığı geçsin diye yaklaşık beş dakika kadar tezgahta bekletilen şerbet soğuk tatlının her yanına gelecek şekilde dökülmeli.

Kadayıflı şerbetli kek yapılışı bu kadar. Kadayıflı kek oktay usta umarız hoşunuza gitmiştir. Kadayıflı şerbetli kek tarifi ile hayırlı ramazanlar dileriz.

kadayıflı kek oktay usta

kadayıflı kek oktay usta

Not:  Kadayıflı şerbetli kek tatlımızın, şerbetini çekmesi için en az iki-üç saat bekletmelisiniz. Hatta bir gün sonrası daha mükemmel sonuç alacağınızı söyleyebilirim. Tatlımızı şerbet dökmeden önce de dilimleyebilirsiniz, şerbeti döktükten sonra, şerbetini çekmesini bekleyip öyle de dilimleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap