Kahvaltılık Yulaf Ezmesi Tarifi

0

Meyveli Fındıklı Yulaf Ezmesi Tarifi

Kahvaltılık yulaf ezmesi tarifimiz ile hem sağlıklı hem de sizi tok tutacak bir tarif paylaşıyoruz efendim. Meyveli fındıklı yulaf ezmesi tarifi basit yapılışı ile aşağıda.

Yulaf Ezmesi Tarifi Malzemeleri

  • yarım su bardağı kadar yulaf ezmesi gerekli
  • 1 su bardağı ya da bir parmak az su
  • yarım su bardağı kadar süt
  • yarım tatlı kaşığı kadar toz tarçın
  • 1 su bardağı, dilimlenmiş karışık meyve (hangi meyveleri isterseniz)
  • 3 yemek kaşığı kadar fındık, kaju, badem vs.. gerekli
  • isteğe bağlı olarak, çekirdeksiz kuru üzüm de kullanabilirsiniz

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir

Yulaf ezmesi nasıl yenir, nasıl tüketilir merak edenler için tarifimize başlıyoruz efendim. Meyveli fındıklı yulaf ezmesi tarifi için ilk olarak kullanacağımız meyvelerimizi dilimleyelim doğrayalım. Kuru yemişleri ister bütün kullanalım, isterse onları da kıyalım parçalayalım efendim.

Bir sos tenceresi içine yulaf ezmesini alalım. Üzerine bir su bardağı kadar suyu ekleyelim. Sonra yaklaşık iki veya üç dakika kadar pişirelim, ama biraz kısık ateşte pişirelim. Yulaflar hemen suyunu çekecektir zaten. Ateşten alalım.

yulaf ezmemizi suyla iki dakika pişirip, sonra süt ve tarçın ekleyelim, karıştıralım

yulaf ezmemizi suyla iki dakika pişirip, sonra süt ve tarçın ekleyelim, karıştıralım

Ardından ateşten aldığımız bu yulaf ezmesinin üzerine süt ve tarçın tozunu ekleyelim. Bir kaşıkla karıştıralım. Meyve ve kuru yemişlerin yarısını ekleyelim. Bir kaşıkla karıştıralım.

meyve ve yemişlerin yarısını ekleyip karıştıralım

meyve ve yemişlerin yarısını ekleyip karıştıralım

Sonra servis kasesine aktaralım. Üzerine kalan meyve dilimlerini ve kuru yemişleri ekleyelim, meyve fındık servis edelim.

Meyveli fındıklı yulaf ezmesi tarifi bu kadar. Afiyet olsun. Yulaf ezmesi nasıl yenir diye düşünenler için bu kahvaltılık tarif iyi gelecektir.

kahvaltılık yulaf ezmesi tarifi

kahvaltılık yulaf ezmesi tarifi

Yulaf ezmesi yapılışı aslında oldukça basit olup, isterseniz beş dakika suda beklettiğiniz yulaf ezmesini, keklerin hamuruna katıp özellikle kurabiye tariflerinde de kullanabilirsiniz. Hem tok tutan hem de kan şekerini düzenleyen yulaf ezmesi diyetlerde de sık kullanılır. Özellikle sporcular, kilo vermek isteyenler yulaf ezmesini bu şekilde kullanmaktadır. 

Paylaş.

Yorum Yap