Kakaolu Makaron Tarifi

0

Makaron Nasıl Yapılır

Makaron nasıl yapılır merak edenlere kakaolu makaron tarifimizi paylaşıyoruz. Kakaolu makaron yapılışı tüm aşamaları ile burada.

Tam ölçüsünde makaron tarifi oktay usta farkıyla sitemizde. Arada değişiklik isteyenler, tatlıdan da vazgeçemeyenler için makaron yapımı ayrıntısıyla aşağıda yer alıyor.

Makaron hamuru nasıl yapılır, makaron kreması nasıl hazırlanır, makaron nasıl pişirilir hepsi aşağıda.

Kakaolu Makaron Tarifi Malzemeleri

  • 75 gr. kadar çiğ badem gerekli (kalın değil ince kabuğuyla birlikte)
  • 2 yumurta akını kullanıyoruz
  • 3 yemek kaşığı kadar toz şeker gerekli
  • 1 su bardağı pudra şekeri kullanıyoruz
  • 1 tutam tuz
  • 3 damla kadar limon suyu

Krema için:

  • 120 gr. kadar bitter çikolata
  • 100 ml. kadar da krema kullanıyoruz

Makaron Nasıl Yapılır, Kakaolu Makaron

Makaron nasıl yapılır, kakaolu makaron tarifimize ilk olarak dolgu malzememizi hazırlayarak başlayalım. Bunun için bir sos tenceresinin içine kremayı koyup, ısıtalım. Ama asla kaynatmıyoruz, burası önemli.

Kremamızı sürekli karıştırarak, ısındığına emin olunca kaynatmadan ateşten alıyoruz.

Kremamızın içine çikolatamızı parçalayarak ekliyoruz, sürekli karıştırıp, çikolatamızı eritiyoruz. Bir müddet bekletip, buzdolabına kaldıralım dolgu kremamızı.

Yumurtalarımızın akını ve bir tutam tuzu bir karıştırma kabına alalım. Bir kaç damla limon da ekledikten sonra, bir el mikseri ile kabarana kadar çırpmaya başlıyoruz.

Yumurta akımız hafifçe kar gibi bembeyaz olmaya başlayınca, toz şekeremizi eklemeye başlıyoruz. Üç yemek kaşığı kadar toz şekeri bir yandan mikser ile çırpıp, bir yandan azar azar ekliyoruz.

Yumurta aklarımız zamanla çırptıkça kar gibi kabarıp, katılaşacaktır. Kıvamını kontrol edip, kar gibi katımsı bir kıvam alınca artık hazır demektir.

Şimdi 75 gr. kadar çiğ badem içini (kabuklu badem kullandık tarifimizde, bademin ince kabuğuyla kullandık) bir rondoya aktaralım, yarım su bardağı pudra şekerini de rondoya aktaralım. Rondoyu çalıştırırıp bademleri pudra şekeri le birlikte toz haline getirelim.

Makaron yapımı için ikinci aşamaya;  yumurta akı ile toz malzemeleri birbirine ekleme aşamasına geldik. Bu aşamayı oldukça yavaş yapmalı, bir spatula ile dikkatlice yapmalıyız.

Şimdi toz malzemelerimizi eleyerek azar azar, yumurta akının içine ekliyoruz. Pudra şekerli badem tozunu, kalan pudra şekeri ve üç yemek kaşığı kakao tozuyla ekleyeceğiz. Ama eleyerek, azar azar ekliyoruz. Bir yandan da bir spatula ile alttan üste doğru yumurta aklarıyla karışmasını sağlıyoruz. Yalnız azar azar ekleyip, çok hafif söndürmeden karıştırıyoruz.

Pürüzsüz ve hala akışkan bir makaron hamuru elde etmemiz gerekiyor. Makaron hamurunu bir sıkma torbasına koyup, (ya da bir poşete doldurup) yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aktarıyoruz.

Yuvarlak dairesel hareketler ile yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak makaron hamurunu döküyoruz.

Tepsiyi bir iki kez tezgaha vuralım. Yaklaşık iki tepsi yirmi beş civarı makaron hamuru elde ettik.

Makaronları tezgahta üzerleri kurusun diye on beş dakika kadar bekletelim. Parmağımızla dokunalım bu süre sonunda hafifçe parmağımıza bulaşmıyorsa tamamdır.

Makaron tarifi hamurunu önceden ısıtılmış 170 derece fırında yaklaşık on-oniki dakika kadar pişiriyoruz.

Makaron nasıl yapılır tarifimizi piştikten sonra tezgaha alıp ılınması için bekletiyoruz. Hiç kıpırdatmadan tamamen soğuyana kadar bekletip, sonra yağlı kağıttan alıyoruz.

Şimdi kakaolu makaron yapılışının en güzel aşaması, içine dolgu kreması ekleme aşamasına geldik.

Bir kakaolu makaronu alıp, içine bir tatlı kaşığı kadar dolgu kreması ekleyelim, sonra bir başka makaronu hafifçe üzerine yerleştirelim, servis tepsisine dizelim.

Makaron tarifi oktay usta farkıyla bu kadar. Makaron yapılışı ile güzel bir kahve keyfi geçirmenizi dileriz.

Not: Kakaolu makaron tarifini mümkünse geceden bekletip, öyle tüketin tadı katlanacaktır efendim.

kakaolu makaron tarifi

kakaolu makaron tarifi

Paylaş.

Yorum Yap