Katmer Poğaça Nasıl Yapılır

0

Katmer Poğaça Nasıl Yapılır

Oktay usta farkıyla hamur işi tarifleri de bir başka oluyor. Sitemizde katmer poğaça tarifi sizler için yer alıyor. Katmer poğaça nasıl yapılır? Tam ölçüleriyle katmer poğaça oktay usta burada.

Katmer Poğaça Malzemeleri

  • 3 su bardağı kadar un
  • 1 paket kuru maya
  • 1 su bardağı kadar ılık süt
  • yarım su bardağı kadar sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı kadar şeker
  • 200 gr. kadar beyaz peynir
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • 1 yumurta
  • 2 yemek kaşığı kadar tereyağı
  • üzeri için çörek otu ve susam gerekiyor

Katmer Poğaça Yapımı

Katmer poğaça yapımı için ilk olarak; geniş bir kaba unumuzu aktarıp ortasını çukur bir şekilde açalım.

Sonra bu açtığımız çukura tuzu ve şekeri, mayayı ekleyelim. Çukura bir miktar süt ekleyip, mayanın çözülüp birbirine karışmasını sağlıyoruz. Bunun için bir elimizle mayayı çözdürelim karıştırarak, sonrasında ise geri kalan sütü ekleyip, karışımı yoğurmaya başlıyoruz.

Peşinden hamuru bir yandan yoğururken içine sıvı yağı ve bir yumurtanın beyazını ilave ediyoruz. Yine yoğurmaya devam ediyoruz. Başta elimize yapışan bir hamur olsa da, yoğurdukça kıvamını bulacaktır.

Hamurumuz kıvamını bulunca top haline getirip, kabın üzerine bir streç film geçirip, yaklaşık bir saat kadar oda sıcaklığında mayalanmaya bırakıyoruz.

Tezgaha alıp, tekrar yoğuruyoruz bir kaç dakika kadar mayalanmış hamurumuzu.

Sonrasında yaklaşık sekiz adet mandalina büyüklüğünde hamur bezesine ayırıyoruz hamurumuzu. Yaklaşık sekiz adet beze çıkacaktır ortaya.

Her bezeyi bir oklava kullanarak tezgahta açmaya başlıyoruz. Yaklaşık bir tabak boyutunda açıyoruz bezemizi ve kenara koyuyoruz. Sonra diğer bezeleri de aynı şekilde oklavayla açıp, üzerine elimizle yumuşamış tereyağını bolca sürüyoruz ve üst üste diziyoruz bezelerimizi.

Her bezeyi açıp tereyağı sürüp bezeleri üst üste dizelim tek tek.

katmer poğaça nasıl yapılır tarifi

katmer poğaça nasıl yapılır tarifi

En üstte bulunan bezeye tereyağı sürmüyoruz ama. Böylece sekiz adet bezeyi bitirmiş olduk. Sonra bir merdane kullanarak sekiz adet bezeyi birlikte açıyoruz. Üst üste dizdiğimiz hamurlar birbirine geçecek, tepsi büyüklüğünde bir hamur elde edeceğiz.

Sonra bu hamuru önce ortadan ikiye, sonra ikiye derken sigara böreği gibi üçgen parçalara ayırıyoruz bir bıçakla.

Şimdi de her üçgen hamurun geniş kenarına beyaz peynir ekliyoruz iç harç olarak. (isterseniz, maydanozlu da yapabilirsiniz)

Peynir eklediğimiz üçgen hamurumuzu rulo şeklinde uca doğru sarıyoruz. Sonra da yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Diğer üçgen hamurları da bu şekilde hazırlayıp diziyoruz.

katmer poğaça tarifi

katmer poğaça tarifi

Tepside yağlı kağıda dizdiğimiz rulo poğaçaların üzerine bolca yumurta sarısı sürüyoruz. Çörek otu ve susam seriyoruz bolca.

Önceden ısıtılmış fırında 180 derece de üzeri kızarana kadar yaklaşık 30 dk. kadar güzelce pişiriyoruz katmer poğaça tarifimizi. Katmer poğaça nasıl yapılır? tarifimizi ilk sıcaklığı geçtikten sonra servis edebilirsiniz. Keyifli çay saatleri dileriz.

Katmer poğaça yapımı bu kadardır. Katmer poğaça tarifimizi beğendiyseniz sitemizdeki diğer oktay usta tariflerine de göz atmanızı öneriyoruz.

katmer poğaça nasıl yapılır

katmer poğaça nasıl yapılır

katmer poğaça yapılışı

katmer poğaça yapılışı

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap