Kavurmalı Gül Böreği

0

Kavurmalı Gül Böreği Tarifi

Sizlerle kaşarlı kavurmalı gül böreği yapıyoruz. Kavurmalı gül böreği tarifini çocuklarınıza severek yedireceksiniz.

Okul beslenme çantasına kavurmalı gül böreği tarifini hazırlayıp koyun, çocuklarım okulda ne yiyecek kaygısını unutun. Hem besleyici, hem çok lezzetli bir börek, kaşarlı kavurmalı gül böreği.

Kavurma hem besleyici değeri yüksek bir ürün hem de tok tutan bir özelliği vardır. Kaşarlı kavurmalı gül böreği tarifi ölçülerinden yaklaşık 8 adet kavurmalı gül böreği çıkıyor. Siz ölçülerinizi artırabilirsiniz.

Kavurmalı Gül Böreği Tarifi Malzemeleri

  • 2 adet yufka gerekli
  • 400 gr. kadar kavurma kullanıyoruz
  • 300 gr. kadar rendelenmiş taze kaşar peyniri
  • yarım su bardağı kadar süt kullanıyoruz tarifimizde
  • yarım su bardağı kadar su kullanıyoruz
  • Üzeri için 1 yumurta sarısı çırpıyoruz

Kaşarlı Kavurmalı Gül Böreği Tarifi

Kaşarlı kavurmalı gül böreği tarifi için, orta boy bir tava içinde kavurmaları alt üst ederek ısıtalım. Yağları çözülecektir, bu yağları tavadan bir bardağa aktarın. Fazla kavurmayın, sadece ısıtıyor, yağlarını çözüyoruz.

Ardından iki adet yufkamızı mutfak tezgahına serelim. Bir bıçak kullanarak sekiz adet üçgen parçaya bölelim, sigara böreğinde olduğu gibi yani.

Sonra yayvan bir kase içinde süt ve suyu karıştıralım. Isıttığımız kavurmayı bir tahta kaşıkla küçük parçalara bölelim bastırarak.

Üçgen yufkamızın üzerine su ve süt karışımı ile bir fırça ile güzelce soslayalım.

Sonrasında geniş tarafına bir kaşık kadar kavurma koyalım, ya da göz kararı ne kadar istersek.

Kavurmadan sonra bir miktar kaşar rendesi üzerine serpelim kavurmanın. Sonra geniş kenarından başlayarak rulo şeklinde ince ucuna kadar saralım üçgen yufkamızı.

Ardından kaşarlı kavurmalı gül böreği tarifimizi kıvırarak gül şekli verelim. (isterseniz rulo halinde de kullanabilirsiniz )

Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsimize gül böreklerini dizelim.

Kaşarlı kavurmalı gül böreği tarifi üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürelim bir fırça kullanarak.

Ardından önceden ısıtılmış 180 derece fırında kavurmalı gül böreği tarifini yaklaşık yarım saat kadar kontrollü olarak pişirelim.

Kaşarlı kavurmalı gül böreği yapılışı bu kadar. Kavurmalı gül böreği yapılışı afiyet olsun efendim.

kavurmalı gül böreği

kavurmalı gül böreği

Not: Bu kolay kavurmalı gül böreği tarifini, akşam üstü hazırlayıp, sahur sofrası için hazırlayabilirsiniz. Akşam dolaba kaldırın kapalı bir kapta, gece uyanıp fırına verin, yarım saatte sizler nefis bir ramazan tarifi, sahur sofrası için mükemmel tok tutan bir yiyecek yapmış olacaksınız.

Paylaş.

Yorum Yap