Kek Hamuru Nasıl Yapılır

0

Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kıvamında bir kek yapmak için, kek yapmanın püf noktalarını bilmeniz gerekiyor. Gelişi güzel özenmeden yapılan kek hamuru, sonuçta hüsrana uğratabilir sizleri. Bu yazımızda kıvamında kek hamuru nasıl hazırlanır, kek hamuru nasıl kabarır, kek hamuruna malzemeler nasıl eklenir gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Kek hamuru nasıl yapılır

Kek hamur tarifi içine meyve parçaları koyacaksanız kek hamuruna iki yemek kaşığı kadar mısır unu ekleyin ki, meyvelerin suyu kekin kıvamını bozmasın.
– Kek hamuru tarifi içine ekleyeceğiniz kek malzemeleri, fındık, badem, ceviz vs. kuruyemişleri una bulayarak atmalısınız, dibe çökmemesi için.
– Kekin kalıptan kolay çıkması için tabanına, kalıbın ortasındaki yuvarlak boşluğa aliminyum folyo kaplamayı deneyin.
– Kekin üzerini süslediğiniz meyvelerin, beklerken kararmaması, görüntünün daima canlı olması için; meyveleri limon suyuna batırarak keki süsleyin.
– Kekin güzelce kabarması için fırınınızın kapağını ortalama ısıda ilk 40 dk. açmamaya özen gösterin.
– Kekin yumuşacık kalmasını sağlamak için, fırındak çıkardıktan sonra ılırken üzerini havlu ile örtüp, öyle dinlendirin. Sertleşmez.
– Çikolata ile kaplayacağınız, süsleyeceğiniz kekinizin eriyen çikolatasına bir miktar tereyağı eklerseniz, bu sosun daha lezzetli olmasını sağlarsınız.
– Kekte kullanacağınız tüm malzemelerin, (kek malzemeleri) özellikle yumurtaların oda ısısında olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece daha kıvamında ve daha iyi kabaracak bir hamur elde edersiniz.
– Kek kalıbınızın içine hamuru aktarmadan önce, yağlı kağıt veya folyo döşeyin ve kenarlarını mutlaka kalıptan yüksek tutun. Böylece piştikten sonra keki çekip kalıptan çıkarmanız kolay olur.
– Kekiniz bazen fırında pişerken çökebilir. Çok sık böyle durumlarla karşılaşırsanız, hamurunuzu kalıba aktardıktan sonra yaklaşık 20 dk. kadar bekletip, sonra fırına verebilirsiniz.
– Pasta ve kek yaparken katı yağ kullanmayı tercih ederseniz, mutlaka bir rendenin kalın tarafı ile rendeleyip kullanın. Margarin sizi zorlamayacaktır.
– Kek pişirirken süresini iyi ayarlamaya çalışın, fırının çok sık açılması kekin ve içindeki malzemelerinin dibe çökmesine sebep olabilir.
– Mikserle önce yavaş sonra hızlı konumda çırpmaya alışın. Örneğin yumurta ve şekeri çırparken. Beyazlaşana, köpürene kadar çırpın, sonra sıvı malzemeleri ekleyerek çırpmaya devam edin. Un ilavesinden sonra mümkünse çırpma teline geçin. Kıvamında çırpın ki hamurunuz cıvıyıp sulanmasın.
– Keklerinizde kalıplarınızın tabanını her zaman margarinle yağlayın. Hafifçe de un serpin.
– Fırında kalıpta kekiniz pişince, fırını kapatın yaklaşık bir on on beş dk. kadar açmayın. Fırın telinde soğumasına izin verin.
– Riske girmeyin. Çabuk pişmesi güzel olması anlamına gelmez. 170-180 derece pişirme aralığından pek şaşmayın.

kek hamuru kıvamı nasıl olmalı

Kek hamuru kıvamı için, genellikle en son unu azar azar ekleyerek kullanın. Böylece hamurunuzun kıvamını ayarlayabilirsiniz. Undan sonra da gereksiz yere fazla çırpmayın.
– Kek te kullanacağınız unu, elemeniz topaklanmaması için gereklidir. Ayrıca kabartma tozu ile unu karıştırıp bu şekilde eklemeniz daha iyi kabarmasını sağlayacaktır.
– Kek yaparken fırınınızın derecesini ayarlayarak önceden ısıtın.
– Kekinizin pişip pişmediğini anlamak için bir kez açın ve ortasına kürdan batırın. Kürdanın nemli çıkmaması gerekiyor. Nemli ve bulaşmış çıkarsa pişmemiş demektir.

– Kek hamuru tarifi için verilen ölçülerden şaşmamaya özen gösterin, dikkatinizi verin. Üşenmeyin, un elenecekse eleyin, bir çimdik deniyorsa bir çimdik malzeme ekleyin.

kek hamuru nasıl yapılır

kek hamuru nasıl yapılır

Paylaş.

Yorum Yap