Kek Tarifi Hakında

0

Kek Hamuru Nasıl Hazırlanır

Kek tarifi hakkında herkesin aklında pek çok soru var. Herkesi de memnun etmek oldukça zor. Bilenden bilmeyene herkesin kek tarifleri hakkında bir fikri var. En çok sorulan sorular, kek hamuru nasıl hazırlanır, kek yapmanın püf noktaları nelerdir, kekim neden kabarmadı vs. vs..

Kek hamuru nasıl hazırlanır sorusuna şöyle cevap verirsek, belli başlı püf noktalarını sizler için tekrar sayalım efendim. İyi kek yapmanın püf noktaları umarız yararlı olur.

 • İlk kural yumurtanın iyice çırpılması kuralıdır. Bunun içinde yumurtanın sarı ve akını ayrı ayrı çırpmak gerekiyor efendim. Bunu unutmayın. Keke başlamadan yumurtalarınızı ayırın, sonra mikser ile en az sekiz dakika kadar güzelce çırpın.
 • Kek hamuru için; yumurta sarıları, toz şeker, yağ ve un gibi malzemeler karıştırıldıktan sonra kabarmış yumurta akı söndürmeden kek hamuruna ilave edilmelidir.
 • Yumurta sarılarının ve aklarının çok iyi çırpılması sizin kekinizin çoğunlukla (tabi uygun ölçüdeki bir kalıp içinde) çökmemesini sağlayacaktır efendim.
 • Kek hamuru nasıl hazırlanır için diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta da, kabartma tozu veya karbonat kulanımı, seçimidir. Arkadaşlar kabartma tozu bildiğiniz gibi keki kabartmakta kullanılır. Karbonatta benzer işlemi gerçekleştirir. Ancak karbonat yapısı gereği, sıvı ve asit içeren bir madde, yoğurt, sirke, limon ile karıştırıldığında reaksiyona geçip karbondioksit kabarcıklarını oluşturur. Eğer karbonat kattığınız malzemelerinizin arasında yeterince yoğurt, sirke, limon gibi malzemeleriniz yok ise bu kez kekiniz acı olacaktır karbonat nedeniyle. Bu nedenle bizden tavsiye yoğurt, limon var ise tariflerinizin içinde kabartma tozuna ek olarak, yardımcı olarak bir miktar karbonat kullanılması iyi olur. (tabi yoğurt diğer tüm malzemeler gibi oda sıcaklığında, unutmayın)
 • Tüm malzemeleri ekleyince, yumurta akını da yavaşça alt üst ettikten sonra, bi spatula kullanarak (mutlaka) kek hamurunu fazla karıştırmadan son şekline getirmeliyiz.
 • Kek hamurunu fazla karıştırmak neden zararlıdır sorusuna geçelim. Çünkü fazla karıştırma işlemi hamurda glutenin otaya çıkmasına sebep olur. Bu da aynı ekmek hamurunda olduğu gibi lastik gibi bir kıvam verir kekinize. Biliyorsunuz hafif akışkan koyu kıvamlı bir kek hamuru genelde daha iyi sonuç verir.
 • Kekim neden kabarmadı sorusu ile ilgili olarak da; tüm malzemelerinizin oda sıcaklığında olması en önemli kuraldır. Kek hamuru fazla sert akmayan bir hamur olursa kekiniz sert olacaktır. Çok cıvık olursa da özellikle un eksik olursa bu kezde kekinizin yapısı ayakta durmaz, çöküş kaçınılmaz olur.
 • Bir püf noktası da un biliyorsunuz elenerek katılıyor kek hamuruna. Ama her bir su bardağı kadar un kullanmak yerine, her su bardağından bir yemek kaşığı (silme) un eksiltelim. Sonra bu eksilttiğimiz un yerine eşit miktarda nişasta katalım. Ağızda dağılan bir kek hamuru elde etmeniz kolaylaşacaktır. Deneyin.
 • Kek hamuru yaparken hangi kek kalıbı kullanılmalı sorusuna geçersek, ölçü, biçim önemli değil. Tek ölçüt, kek kalıbının hacminin 3/4 ü kadarını doldurmalıyız.
 • Kek kalıbını mutlaka margarin ile yağlamaya, ayrıca yağlı kağıt sermeye özen gösterin dikkat edin. Un serpiyorsanız, mutlaka kalıbı ters çevirip fazla unu silkeleyiniz. Kalıbı gereksiz doldurmayın, bir şey olmaz demeyin. Tüm keki batırmaktansa, fazla artan gelen hamuru koymayın daha iyi. Sitemizde kek kalıbı hazırlamakla ilgili güzel yazılar yayımladık efendim.
 • Kekin içinin pişmesin istiyorsanız., kendinize, ölçünüze güvenmiyorsanız, beş derece alt ısıda pişirebilirsiniz kek hamurunuzu. Tabiki fırın her zaman önceden ısıtılıp hazırlanmış olmalıdır.
 • Fırına verdiğimiz kekimizin hamurunun birden kabarabilmesi için; fırının kapağını ilk yarım saat açmamaya özen gösteriniz efendim.
 • Kekiniz pişerken, yarım saatin sonunda isterseniz içi pişsin, dışı yanmasın diye aliminyum folyo ile üstünü ya da kenarlarını kaplamanız mümkün.
 • Eğer içi konusunda tereddüt ediyorsanız. Fırını açın, üstüne, ya da kenarlarına folyo kaplayın; sonra da bir kase içine su koyup, fırının bir köşesine yerleştirin. Bu kez, yine aynı ısıda pişirip, içinin kontrollü ve güzelce pişmesini sağlamış olursunuz.
 • Kekim beyaz oldu diyorsanız içine rendelediğiniz limon kabuğu rendesi nedeniyledir. Eğer sarı bir kek istiyorsanız içine portakal kabuğu rendeleyiniz.

İyi kek yapmanın püf noktaları saymakla bitmiyor gördüğünüz gibi efendim. Aslında kekin içine katılan kuru yemişler, meyveler, nişasta miktarı, un ölçü birimleri vb. pek çok şey hakkında sayısız püf noktası daha var. Bu ve buna benzer püf noktalarının hepsini sitemizde ustasından öğrenelim kısmında;ayrıca tariflerin içinde bulabilirsiniz.

kek tarifi hakkında

kek tarifi hakkında

 

Paylaş.

Yorum Yap