Kıymalı Lahana Graten

0

Kıymalı Lahana Graten Tarifi

Kıymalı lanana graten tarifi ile lahananın faydalarına, detoks etkisine devam diyoruz. Birbirinden yararlı sebzeler ile yapacağımız tariflerden birisi de kıymalı lahana graten tarifi. Kıymalı lahana graten nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır burada.

Kıymalı lahana graten oktay usta farkıyla burada efendim. Lahananın faydaları saymakla bitmez. Ama lahana tarifi yapmak, lahana yemeklerini sevmek de açık konuşmak gerekirse o kadar kolay değil. Kıymalı beşamel soslu bu güzel tarifi denemenizi tavsiye ediyoruz.

Fırında kıymalı lahana graten tarifi için beşamel sos da kullanıyoruz. Beşamel sos tarifi için sitemizdeki tariflerden yararlanabilirsiniz.

Kıymalı Lahana Graten Tarifi Malzemeleri

  • 1 tane orta boyda beyaz lahana gerekli
  • 300 gr. kadar kıyma kullanalım
  • 2 tane orta boy da kuru soğan
  • bir miktar tuz
  • bir miktar karabiber

Üzeri için : 

  • rendelenmiş kaşar peyniri, yaklaşık 1 -1.5 su bardağı kadar

Beşamel sos malzemeleri:

  • 3 su bardağı kadar süt
  • 1 tatlı kaşığı kadar tereyağı
  • 2 yemek kaşığı un
  • bir miktar tuz

Kıymalı Lahana Graten Oktay Usta

Kıymalı lahana graten oktay usta için ilk olarak orta boyda beyaz lahanamızın iç kökünü bir bıçakla oyalım. Daha sonra kökü çıkarınca gevşeyen lahana yapraklarını teker teer iri parçalar olacak şekilde koparalım.

Bir tencereye tuzlu su koyup kaynatalım, sonra bu teker teker kopardığımız büyükçe yaprakları bu suda hafifçe haşlayalım. Sonra bu hafifçe haşlanmış lahana yapraklarını bir süzgeçin üzerine alalım, suları süzülsün.

Biz de bu arada az yağda önce kuru soğanlarımızı pembeleştirip, sonra kıymamızı ekleyelim tavaya. Ardından kıymalar suyunu çekip kavrulana kadar kavuralım efendim. Tuzu ve karabiberi ekleyelim, sonra ateşten alalım tavamızı.

Şimdi tercihen bir borcam tepsiyi güzelce yağlayalım. Ardından büyükçe olan yaprakları tepsinin altına tıpkı yufka serer gibi dizelim güzelce. Aralık kalan yerlere daha küçük yaprakları yerleştirelim. Bu şekilde lahanaların yarısını kullanalım.

Sonrasında kavrulmuş ılınmış kıymamızı borcamdaki lahanaların üzerine aktaralım, yayalım. Peşinden kalan lahanaları kıymanın üzerine serelim. Yine önce büyük lahana yapraklarını, ardından da, küçük lahana yapraklarını kullanalım.

lahananın yarısını serip, üzerine kıymayı ekliyor, tekrar serip tamamlıyoruz

lahananın yarısını serip, üzerine kıymayı ekliyor, tekrar serip tamamlıyoruz

Beşamel sosumuzu buradaki tarife göre hazırlayıp, borcamdaki lahana graten üzerine dökelim. Sonra da beşamel sos üzerine kaşar rendesi serpelim bolca. Tamamen kaplayalım.

Önceden ısıtılmış fırında kıymalı lahana graten oktay usta tarifimizi üzeri kızarana kadar güzelce pişirelim efendim. Pişen kıymalı lahana graten tarifimizi bir miktar soğutalım tezgahta. Sonra biraz dilimleyelim. Tabi biraz dağılacaktır önemli değil. Sıcak olarak kıymalı lahana graten tarifimizi servis edelim efendim.

kıymalı lahana graten

kıymalı lahana graten

Not: Lahanaları fazla haşlamıyoruz, diriliği gidene kadar haşlıyoruz. Kaşar rendesini ve beşamel sosu da bol kullanmanızda fayda var.

 

 

Paylaş.

Yorum Yap