Kıymalı Patatesli Yufka Böreği Tarifi

0

Kıymalı Patatesli Yufka Böreği Tarifi

Güzel bir börek tarifi, kıymalı patatesli yufka böreği tarifi ile karşınızdayız. Hem kıymalı, hem patatesli olup, ne kadar yesenizde sizi rahatsız etmeyecek güzel bir börek. Kıymalı patatesli börek tarifi oktay usta farkıyla aşağıda yer alıyor.

Kıymalı Patatesli Yufka Böreği Tarifi Malzemeleri

 • 6 adet yufka gerekiyor
 • 3 yumurta
 • 2 su bardağı kadar süt kullanıyoruz
 • yarım su bardağı kadar sıvı yağ
 • 3 yemek kaşığı kadar yoğurt
 • bir miktar tuz

İç Harcı İçin Malzemeler:

 • 300 gr. kadar kıyma
 • 1 kuru soğan
 • bir miktar sıvı yağ
 • iki adet haşlanmış küçük boy patates
 • bir miktar tuz, karabiber, kırmızı biber

Kıymalı Patatesli Börek Tarifi Oktay Usta

Kıymalı patatesli börek tarifi oktay usta için ilk olarak iç harcımızı hazırlamaya başlayalım. Kıymamızı teflon bir tavaya alıp, suyunu bırakıp sonra çekene kadar güzelce kavuralım.

Kıymamız suyunu çektikten sonra, azıcık sıvı yağ ekleyelim, sonra da ince ince kıydığımız kuru soğanımızı ekleyelim. Karıştırarak kavuralım. Soğanlarımız renk değiştirip, kavrulunca, bu kez tuz, karabiber, kırmızı toz biberi ekleyelim. Karıştıralım ve ocaktan alalım, başka bir kaba aktaralım. Hafif ılınınca içine haşladığımız iki küçük patatesi rendeleyelim. Sonra kıymalı harç ile patatesleri birbirine karıştıralım, alt üst edelim. Tezgahta beklesin iç harcımız.

Yumurtalarımızı bir kaba aktarıp çırpalım. Sonra üzerine yoğurdumuzu ekleyip, çırpmaya devam edelim.

Peşinden bu karışıma sütümüzü, sıvı yağımızı, bir çimdik tuz da ekleyip karıştıralım. Sosumuz hazırdır.

Fırın tepsimizi tezgaha alalım. İçini yağlayalım güzelce. Bir adet yufka alıp, fırın tepsisinin üzerine serelim. Kenarlar dışarı sarkacaktır.

Üzerine bir kaşık yardımı ile sosumuzdan kaşık kaşık gezdirelim. Bir fırça ile sosu dağıtabilirsiniz isterseniz.

İkinci yufkayı elimizle parçalayarak, tepsiye her yanına dağılacak şekilde serelim. Üzerine bir miktar sos gezdirelim yine aynı şekilde. Üçüncü yufkayı da aynı şekilde elimizle parçalayarak serelim tepsimize. Az bir miktar sosumuzu üzerine gezdirip, yayalım yine.

Şimdi üçüncü yufkadan sonra, harcımızın tamamını dökelim yayalım tepsinin her yanına.

Sonra kalan üç adet yufkamızı da, öncesinde olduğu gibi elimizle parçalayarak tepsiye serelim. Aralarına mutlaka her seferinde sos sürüp, her yanına dağıtalım.

En son yufkayı da serdikten sonra, kenardan sarkan ilk yufkanın parçalarını tepsiye doğru kıvıralım. Sonra da kalan sosun hepsini tepsinin üstünde gezdirelim.

Böreğimizi bir bıçakla güzelce kare kare dilimleyelim.

Kıymalı patatesli yufka böreği tarifimizi önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirelim. Kıymalı patatesli börek yapımı bu kadardır.

Kıymalı patatesli yufka böreği tarifi fırından çıkınca, ilk sıcaklığının geçmesini bekleyelim. Sonra dilimleyip, sıcak sıcak servis edelim.

NOT: Bu pratik böreğimizi, ramazan tarifleri olarak, geceden yapıp sahurda rahatlıkla tüketebilirsiniz efendim.

kıymalı patatesli yufka böreği tarifi

kıymalı patatesli yufka böreği tarifi

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap