Bayram Tatlısı Tarifi Kadayıflı

0

Bayram Tatlısı Tarifi Kadayıflı

Yaklaşan bayrama önceden hazırlıklı olmak lazım dedik, bayram tatlısı tarifi kadayıflı ile karşınıza çıktık. Hazır baklava yufkasından yaptığımız kolay bayram tatlısı tarifi ile evde bayrama hazırlık yapın.

Kolay bayram tatlısı tarifi, malzemeleri ve ayrıntılı yapılışı ile aşağıda. Sizlerle baklava yufkasında kadayıf sarma yapıyoruz. İftar tatlısı olarak kolaylığı ile, kalabalık sofralar için, yapmaktan keyif alacağınız güzel bir tatlı olacağını düşünüyoruz. Siz yaparken, antep fıstığı yerine ceviz içi de kullanabilirsiniz.

Bayram Tatlısı Tarifi Malzemeleri

  • 1 paket hazır baklava yufkası
  • 200 gr. kadar tereyağı
  • 350 gr. kadar çiğ kadayıf
  • 2 su bardağı antep fıstığı içi

Şerbet Malzemeleri:

  • 4 su bardağı kadar şeker
  • 5 su bardağı kadar su
  • 1 paket vanilya
  •  bir kaç damla limon

Üzeri İçin Malzemeler:

  • file antep fıstığı yaklaşık yarım veya bir su bardağı kadar
  • varsa nar taneleri

Kolay Bayram Tatlısı Tarifi

Kolay bayram tatlısı tarifi yapıyoruz. Bayrama hazırlık olarak hazır baklava yufkasından iftar tatlısı tarifi olarak yapacağımız; kadayıf sarma tatlımızı çok seveceksiniz, çok ta kolay bulacaksınız.

Bayram tatlısı tarifimizin şerbetini hazırlamakla işe başlayalım. Şerbet malzemelerini birlikte kaynatalım, indirmeye yakın bir zamanda limon suyunu ekleyelim, ateşten alıp vanilyayı ekleyelim, karıştırıp soğumaya bırakalım.

Sonra kadayıflarımızı bir kapta harmanlayıp, elimizle kıralım güzelce. Tezgahta beklesin.

Not: Baklava yufkasının üzerine yapılış aşamasında bir bez örtün, yapım aşamasında beklerken kurumamış olur. Ayrıca tereyağını ılık kullanın, şerbet de ılık olmalı. Tatlımız ise soğuk olacak unutmayın.

Kolay bayram tatlısı için ilk olarak tereyağımızı eritelim bir kapta soğutalım ve tezgaha yanımıza alalım.

Tezgaha aralarını fırça kullanarak çok az yağladığımız; üç tane hazır baklava yufkasını üst üste seriyoruz. Daha sonra baklava yufkasının her tarafına elimizle kırdığımız kadayıfları dağıtalım, yufkanın her tarafına gelecek şekilde olmalı.

Daha sonra da üzerine göz kararı file antep fıstığı serpelim. Ardından erimiş tereyağını yufkanın her tarafında gezdirelim.

iftar tatlısı

iftar tatlısı

Sonra baklava yufkasının bir ucundan başlayarak, fazla sıkı olmayan bir rulo yapıyoruz sararak.

bayram tatlısı yapılışı

bayram tatlısı yapılışı

Ardından hazırladığımız ruloyu ikişer parmak kalınlığında olacak şekilde bıçakla keselim. Sonra da açık kısmı yukarı gelecek şekilde hepsini tek tek yan yana şekilde  yağladığımız fırın tepsimize yerleştirelim.

bayram tatlısı oktay usta

bayram tatlısı oktay usta

Tüm baklava yufkalarını bu şekilde hazırladıktan sonra, fırın tepsimize dizelim. Sonra da tereyağı ile üzerlerini tek tek yağlayalım güzelce.

kolay bayram tatlısı

kolay bayram tatlısı

Önceden ısıttığımız 180 derece fırında yufkaların üzeri kızarana kadar bayram tatlısı tarifimizi pişirelim. Piştikten sonra bayram tatlımızı soğuması için tezgaha alalım.

Bayram tatlısı tarifi kadayıflı tatlımız soğuyunca, ılık şerbetimizi tatlımızın üzerinde gezdirelim. Özellikli iftar tatlısı olarak sık sık yapacağınız kolay bir tatlı olacağını düşünüyoruz.  Bayram tatlısı yapılışı bu kadar. Bayram tatlısı tarifi kadayıflı ile güzel ve bereketli bir bayram geçireceğinizi umuyoruz.

Kolay bayram tatlısı tarifimiz afiyet olsun. Hayırlı ramazanlar diliyoruz.

bayram tatlısı tarifi

bayram tatlısı tarifi

Paylaş.

Yorum Yap