Kolay Güllaç Tatlısı Tarifi

0

Kolay Güllaç Tatlısı Tarifi

Ramazan tariflerinin gözde tatlısı, kolay güllaç tatlısı tarifimizi sizlere sunuyoruz. Hiç bilmeyenler için, en kolay güllaç tarifini bu yazıda bulacaksınız. Güllaç tarifi, malzemeleri ve püf noktaları ile burada yer alıyor.

Güllaç nasıl yapılır? iftar tatlısı tarifi olarak güzel bir seçim olacaktır.

Kolay Güllaç Tatlısı Tarifi Malzemeleri

  • 11 adet güllaç yaprağı
  • 2  litre kadar süt gerekiyor
  • 1 paket şekerli vanilin
  • bir su bardağı kadar gül suyu (şart değil isterseniz kullanmayabilir, az kullanabilirsiniz)
  • 3 su bardağı  kadar şeker gerekiyor
  • istediğiniz kadar nar ayıklanmış olmalı
  • üzeri için dövülmüş antep fıstığı
  • 1 su bardağı kadar iri kıyılmış fındık içi, üzeri için isterseniz

Oktay Usta Kolay Güllaç Tarifi

Oktay usta kolay güllaç tarifi için önce, büyükçe bir tencerede sütümüzü ve şekeri ısıtalım, kaynama noktasından önce alalım ateşten. Ateşten alınca içine vanilini ve  gül suyunu ekleyip, karıştıralım.

Sonra kullandığımız borcamın dibine bir kepçe kadar süt ekleyelim. Sütün kapağını kapalı tutun, tatlıyı yaparken hızlı soğumasın.

Ardından bir adet güllaç yaprağını borcam tepsimize serelim güzelce. Bu aşamada bir miktar buruşturabilir, büyükse yırtabilirsiniz yaprağı.

  • Not: Eğer güllaç yapraklarının arasına, nar taneleri veya ceviz içi gibi kuru yemiş eklerseniz, güllacınız kararır. Bizce güllaç aynı gün tüketilecekse, aralarına koyun yoksa koymayın. Ancak arasına illa bir şey koymayı tercih edecekseniz, hindistan cevizi serpebilirsiniz. Güzel oluyor.

Üzerine ateşten aldığımız sütten bir kepçe gezdirelim. Sonra diğer güllaç yaprağını da bu yaprağın üzerine serelim. Üzerine tekrar süt gezdirelim.

Tüm güllaç yaprakları bu şekilde sütle ıslatılıp, tepsiye dizildikten sonra kalan tüm sütü tepsiye kepçe kepçe aktarıp gezdirelim. Güllaç yaprağı sütün tamamını çekecektir bu nedenle kalan sütün hepsini aktarın.

Tepsimizi önce tezgahta sonra buzdolabında yaklaşık iki saat kadar bekletelim. Ardından üzerini istediğiniz gibi, dövülmüş antep fıstığı veya iri kıyılmış fındık içi, bolca nar tanesi ile süsleyelim.

Oktay usta kolay güllaç tarifi bu kadardır. Güllaç tarifi afiyet olsun. Hiç bilmeyenler için güllaç nasıl yapılır tarifimiz yararlı olmuştur umarız.

kolay güllaç tatlısı tarifi

kolay güllaç tatlısı tarifi

Paylaş.

Yorum Yap