Kolay Tava Böreği Tarifi

0

Tava Böreği Tarifi

Sizler ile, kolay tava böreği tarifimizi paylaşıyoruz. Kıymalı patatesli tava böreği tarifini çok seveceksiniz. Kol böreği şeklinde yapılan, bu kolay tava böreği tarifini vaktiniz az olduğunda, çocuklar çok ısrar ettiğinde, şip şak yapıp keyfini çıkarabilirsiniz. Üstelik tava böreği oktay usta farkıyla.

Tava Böreği Tarifi Malzemeleri

 • 3 tane yufka gerekli
 • 1 yumurta kullanıyoruz
 • 4 yemek kaşığı kadar sıvı yağ gerekli
 • yarım su bardağı kadar süt
 • İç harç malzemeleri:
 • 250 gr. kadar kıyma gerekli
 • 2 adet orta boy patates gerekli
 • 1 kuru soğan kullanıyoruz
 • 4 yemek kaşığı kadar sıvı yağ kullanıyoruz
 • yarım çay kaşığı kadar karabiber
 • 1 çay kaşığı kadar pul biber
 • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
 • böreğimizin üzerinde kullanmak üzere iki yemek kaşığı sıvı yağ gerekli

Tava Böreği Nasıl Yapılır

Tava böreği tarifi, tava böreği nasıl yapılır tarifimiz için öncelike bir tavaya sıvı yağımızı alalım. Yemeklik doğranmış kuru soğanı yağımıza ekleyip, bir iki çevirip, kapağını kapatıp kavrulmaya bırakıyoruz.

Kavrulmuş soğanlarımızın içine kıymamızı ekliyoruz, bir iki çeviriyoruz, sonra da kapağını tekrar kapatıp suyunu çekip kavrulmasını bekliyoruz.

Patateslerimizi haşladıktan sonra, bir rende ile bir kaseye güzelce rendeleyelim. Rendelenmiş patateslerimizi de suyunu çekmeye başlayan kıymamızın içine ekliyoruz, hepsini bir kaşıkla güzelce karıştırıyoruz.

Sonra bu iç harcın içine, tuz, karabiber, pul biberi ekleyip, karıştırıyoruz. İç harcımız hazırdır, artık ateşten alabiliriz tenceremizi.

Bir ufak kaseye yumurtamızı kıp, sütümüzü ve sıvı yağımızı ekleyelim, bir kaşıkla hepsini çırpalım, sosumuzu hazırlayalım böylece.

Ardından bir yufkayı geniş tezgaha alalım.

Hazırladığımız sosla yufkanın her yanını ir kaç kaşık ıslatalım, silikon bir fırça kullanarak sosun her yanına dağılmasını sağlayalım.

Arından hazırladığımız iç harçtan kaşık kaşık alarak ikiye katladığımız  yufkamızın bir kenarına uzunlamasına olacak şekilde aktaralım iç harcımızı. Tava böreği yapılışına devam edelim.

Sonra da harçlı kısımdan başlayarak rulo şekilde diğer uca kadar yufkamızı saralım. Sardığımız rulo yufkayı bir ucundan kendi etrafında daire oluşturacak şekilde saralım. Sonra da yağlanmış büyükçe bir tavanın tam ortasına oturtalım bu yuvarlak ruloyu.

Diğer yufkaları da aynı şekilde, önce soslayıp, sonra harç koyup, rulo şeklinde sarıp, bu ruloyu da alıp, tavanın ortasındaki yuvarlak rulonun etrafına çember oluşturacak şekilde dizelim.

Sonra da, tavamızı  ocaktaki en büyük gözümüzün üzerine oturtalım. Altını kısalım. Kısık ateşte kapağı kapalı olarak tavamızı on beş dakika kadar kızartalım.

Altını kontrol edelim. Yanmasın. Sonra silikon bir fırça ile altı pişmiş böreğin üstünü yağlayalım güzelce. Sonra üzerine bir tencere kapağı koyalım, tavayı ters çevirelim bu kezde yağladığımız kısmı kızartalım tavada. Kapağını kapatın bu arada.

Sonra iki tarafı da pişmiş, kızarmış bu tava böreği tarifini bir servis tepsisine aktaralım. Kolay tava böreği tarifi bu kadar.

Kolay tava böreği nasıl yapılır diyenlerin çok seveceği bir tarif olduğunu umuyoruz. Tava böreği oktay usta afiyet olsun efendim.

Kıymalı patatesli tava böreği tarifini ister sadece kıymalı, ister sadece patatesli de yapabilirsiniz.

kolay tava böreği tarifi

kolay tava böreği tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap