Kruvasan Tarifi Oktay Usta

0

Kruvasan Nasıl Yapılır, Evde Kruvasan Yapılışı

Kruvasan nasıl yapılır, evde kruvasan yapılışı tarifimizi öneriyoruz sizlere. Bu güzel lezzeti yaptıktan sonra sürekli yapmayı deneyeceksiniz. Özellikle kıvamını tutturup, el alışkanlığı oluşunca özellikle misafirler geldiğinde sürekli sizden bunu isteyecekler emin olunuz.

Kruvasan tarifi oktay usta, biraz hamur açma becerisi olanlar için oldukça kolay olacaktır. Mutfağa acemi olanlar için ise güzel bir başlangıç olacaktır.

Kruvasan Tarifi Malzemeleri

  • 50 gr. kadar yumuşamış margarin
  • yarım paket yaş maya
  • 2 tatlı kaşığı kadar toz şeker
  • 1 su bardağı kadar ılık süt
  • 2 adet yumurta gerekli
  • yarım paket margarin
  • 1 yumurta sarısı
  • 4.5 su bardağı kadar un gerekli
  • 2 çay kaşığı kadar tuz kullanıyoruz

Evde Kruvasan Nasıl Yapılır

Kruvasan yapılışı, evde kruvasan nasıl yapılır tarifimize başlayalım efendim. Kruvasan hamuru nasıl açılır için; öncelikle sütümüzü ısıtalım.

Ardından bir küçük kaba alalım, maya ve toz şekeri ekleyelim, maya çözünüp köpürene kadar bir miktar karıştırıp bekletelim.

Geniş ve biraz derince bir yoğurma kabını hazırlayalım. Ardından içine elenmiş unumuzu aktarıp, ortasını çukur biçimde açalım.

Hazırladığımız mayalı karışımı bu çukura aktaralım. Beş dakika kadar beklettikten sonra diğer hamur malzemeleri de eklenir. Ardından güzelce yoğurmaya başlayalım.

Hamurumuzun kıvamı ele yapışmayan bir hal alana kadar yoğurmaya devam ediyoruz.

Sonra yoğurma kabının üzerine bir streç film çekiyoruz, ya da bir bez örtüyoruz, oda sıcaklığında yarım saat kadar mayalanması için bekletiyoruz. Evde kruvasan nasıl yapılır tarifimiz devam ediyor.

Mayalanma işlemi biten, kabaran hamuru tekrar yoğurup tezgaha alıyoruz efendim.

Tezgahta hamurumuzu yaklaşık 1.5 cm. kalınlığında olacak şekilde merdane ile açmaya başlıyoruz. Hamurumuzu dikdörtgen şeklinde açmaya özen gösterin efendim.

Tezgahta karşımızda dikdörtgen biçiminde açtığımız hamuru elli gr. çok yumuşamış margarin ile güzelce yağlıyoruz. (elimizle yağlayalım daha kolay ) Bu dikdörtgen hamuru sanki üç parçaymış gibi düşünelim. Yağladıktan sonra sol uç ve sağ uçtaki parçaları ortada uc uca gelecek şekilde birleştirelim.

Ardından yayvan bir tepsi ya da kaba alalım bu yağlanıp katlanmış hamurumuzu ve streç film ile kaplayalım kabın üzerini. Bu şekilde buzdolabında on dakika kadar daha bekletelim yağlanmış hamurumuz.

Ardından hamuru yine merdane ile dikdörtgen biçimde açıyoruz ve tekrar katlayıp, streç filme kapatıp; buzdolabında yine on dakika kadar dinlendiriyoruz.

Sonra yine aynı işlemi tekrar ediyoruz. Yani hamuru açıyoruz, katlıyoruz, dolapta on dakika kadar yine dinlendiriyoruz efendim.

Yani hamuru dikdörtgen biçiminde açıp, margarin ile elimizle yağladıktan sonra; dolapta on dakika kadar dinlendiriyoruz. Bu işlemi bu kez yağlamadan iki kez daha,- açma,katlama, streçe sarma, dolapta dinlendirme – yapıyoruz.

Şimdi ise son işlem olarak tezgahımızı unluyoruz, hamurumuzu bu kez yarım cm. kalınlığında dikdörtgen olacak şekilde açıyoruz merdane ile.

Yarım cm. kalınlığında dikdörtgen şeklinde açtığımız hamuru, taban kenarları onar cm. olan üçgenler halinde keselim güzelce. (tabanı on cm. olan bu üçgenlerin uç kısmına kadar olan boyları yaklaşık 20-25 santim olabilir)

Ardından kestiğimiz bu üçgenleri, fazla bastırmadan tabandan başlayarak rulo halinde güzelce saralım uca doğru.

Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine beşer cm. aralıklar ile dizelim bu hamurları yan yana.

Bu şekilde tepside on dakika kadar dinlendirelim, üzerlerine çırpılmış yumurta sarısı sürelim. Kruvasan yapılışı tarifimizi önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 15-20 dakika kadar kontrollü olarak pişirelim.

Kruvasan tarifi oktay usta bu kadar efendim. Kruvasan nasıl yapılır tarifimizi çayın yanında keyifle tüketiniz.

Evde kruvasan nasıl yapılır tarifimiz afiyet olsun.

kruvasan tarifi oktay usta

kruvasan tarifi oktay usta

Paylaş.

Yorum Yap