Kruvasan Tarifi

0

Kruvasan Tarifi

Farklı bir hamur işi arayanlara, hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılanlara,  kruvasan tarifi, kruvasan nasıl yapılır burada.

Kruvasan Tarifi Malzemeleri:

  • 500 gr. kadar un
  • yarım paket kadar yaş maya
  • 50 gr. kadar tereyağı
  • 2 çay kaşığı kadar tuz gerekiyor
  • 2 tatlı kaşığı kadar şeker
  • 1 su bardağı kadar ılık süt
  • 2 yumurta
  • 125 gr. kadar tereyağı, hamur arasına uygulamak için
  • kruvasanların üzerine sürmek için bir yumurtanın sarısı

Kruvasan Yapımı Oktay Usta

Oktay usta hamur işleri, kruvasan tarifi için ilk olarak sütümüzü bir kapta ısıtalım, ama kaynamasın.

Sonra ısıttığımız el sıcaklığındaki sütümüzün içine, maya ve şekeri de ekleyelim, karıştıralım güzelce.

Peşinden unumuzu geniş bir yoğurma kabının içine aktarıyoruz. Elimizle ortasını çukur hale getirelim. Sonra içine sütlü karışımı çukur kısıma boşaltalım, on dakika kadar bekleyelim. Kruvasan yapımı oktay usta tarifimize devam edelim.

Tüm hamur malzemesini on dakika bekleme süresinden sonra kaba aktaralım ve yoğurmaya başlayalım. Elimize yapışmayan, kıvamında bir hamur elde edene kadar yoğuralım.

Hamuru top haline getirelim. Kabın üzerine streç bir film ile sarıp kapatalım, oda sıcaklığında yarım saat mayalanmaya bırakalım. Bu süre sonunda mayalanan hamur yaklaşık iki katına çıkacak güzelce kabaracaktır.

Mayalanan hamurumuzu unladığımız tezgaha alalım. Tüm hamuru merdane kullanarak, bir buçuk santim kalınlığında dikdörtgen oluşturacak şekilde açalım.

Dikdörtgen şeklinde açtığımız hamuru hayalimizde üç parça gibi düşünelim. Sağ parçaya ve sol parçaya elimizle tereyağı sürelim. Sonra sağ ve sol parçayı orta parçanın üzerine katlayıp kapatalım. Uygun bir kaba koyup, streç film ile kaplayalım kabımızı.Bu şekilde dolaba kaldırıp on dakika kadar dinlendirelim.

kruvasan yapılışı

kruvasan yapılışı

Daha sonra yine hamuru tezgaha alalım, merdane ile açalım, yine tereyağı sürelim, yine katlayalım, yine dolapta on dakika kadar dinlendirelim streç filme sarılmış halde. Bu işlemi iki kez daha  yapıyoruz toplam üç defa, hamuru merdane ile açıp, katlayıp, dolapta dinlendirmiş oluyoruz yani. 

Son dolaptan çıkardığımızda unlanmış tezgaha alalım tekrar hamuru, yarım cm. kalınlığında dikdörtgen şeklinde açalım.

Not: Kruvasan yapılışı için her yoğurma, katlama aşamasında hamurunuzu dinlendirmekten çekinmeyin. Ne kadar dinlendirirseniz o kadar güzel bir sonuç elde edersiniz. Dinlenme süresini 20 dk. çıkarabilirsiniz rahatlıkla. 

Daha sonrasında bu dikdörtgen şeklindeki hamuru, bir bıçakla üçgen şeklinde keselim. Kestiğimiz her üçgen parçasının geniş kenarına isterseniz istediğiniz bir iç harçtan doldurun, sonra da uca doğru saralım. Biz sade yaptık kruvasan tarifimizi.

kruvasan yapılışı

kruvasan yapılışı

Tüm üçgen hamurları bu şekilde sardıktan sonra, yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak dizelim. Üzerlerine yumurta sarısı sürelim bolca.

Kruvasan tarifi hamurlarımızı önceden ısıtılmış 190 derece fırında yaklaşık 15 dk. civarı üzeri kızarana kadar pişirelim.

Kruvasan nasıl yapılır tarifimizin yararlı olduğunu umarız. Oktay usta kruvasan tarifi bu kadar afiyet olsun efendim.

 

 

Paylaş.

Yorum Yap