Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

0

Ev yapımı atıştırmalık denince akla ilk gelen, çay ve kahvenin yanında en yakışan yiyeceklerden birisidir kurabiyeler. Kurabiye pişirmeyi hepimiz şöyle yada böyle becerebiliriz. Ancak iyi kurabiye yapmak özen ve dikkat gerektirir. Sizler için iyi kurabiye nasıl yapılır, kurabiye yapmanın püf noktaları nelerdir, güzel kurabiye nasıl pişirilir, kurabiye hamuru nasıl yapılır sorularının cevaplarını özetleyen bir yazı kaleme aldık.

Kurabiye yaparken yeni şeyler denemekten, tarçın, zencefil, limon vb. aromalar kullanmaktan kaçınmayın. Denedikçe, özendikçe çok güzel kurabiyeler pişirebileceksiniz. Ayrıca ölçüler konusunda dikkatli olunuz. Ölçü kaplarınız ne kadar çeşitli ve kullanışlı olursa sizin için o kadar yararlı olacaktır. Bardak, fincan, cup, ml, gr. ölçüleri ile ilgili notlar alın, mutfağınızda her zaman ulaşabileceğiniz bir yere asın.

Unutmayın kurabiye var, kurabiye var …

Fırın ve kalıp seçimi

Kurabiyeler de kekler ve diğer pek çok hamur işi gibi, genellikle önceden ısıtılmış fırında pişirilmelidir. Fırının kapağı çok sık açılmamalıdır. Kurabiyenin pişip pişirilmediği genellikle kurabiyenin altına bakılarak anlaşılır. Kurabiyenin altı kızarmış ise pişmiş demektir.

Kullandığınız fırın tepsisine de ayrı bir dikkat etmelisiniz. Ölçüsünde olmalı, çok sıkışık malzeme konulması, kabaracak kurabiyelerde istediğiniz sonucu almanızı engelleyecektir. Aliminyum fırın tepsileri bu iş için en iyisidir aslında. Tepsinizin düz, olması, çok süslü girintili çıkıntılı tepsilerden olmaması daha iyidir.

Kurabiye hamuru nasıl olmalı

Hamuru mutlaka ayırarak kullanın. Bir yarısıyla işlem yaparken diğer yarısını mutlaka buzdolabında bekletin. Tüm hamurla uğraşmak zaman isteyeceğinden hamurun kıvamını bozacaktır. Hamuru 15 dk. kadar buzdolabında bekletmek hamurun toparlanmasını sağlayacaktır. Hamura kabartma tozu çok koyarsanız üzerinin çatlayacağını unutmayın.

Kurabiye hamurunu yaparken çırpıcı veya robot kullanabilirsiniz. Un ilave ettikten sonra ise elle yoğurmayı tercih etmeniz kıvamını daha iyi tutturmanızı sağlar. Kulak memesi yumuşaklığı güzel bir kıvamdır.

Kurabiye yaparken kullandığınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz. Unu mutlaka elekten geçirin.

Şeker ve yumurta kullanılacaksa birbiriyle iyi çırpılmasına dikkat edin.

Kurabiyelerinizi fırında fazla bekletmemeye özen gösterin. Fazla kalırsa kurabiye çok sertleşecektir.

Kurabiye yaparken hangi yağ kullanılmalı

Kurabiye yaparken margarinden ziyade tereyağını tercih edin. Sıvı yağ kullanırsanız gereğinden yumuşak olacaktır. Bu da tercih edilmez genellikle. Tepsiyi yağlamak için de genellikle margarin kullanın. Ancak bulabilirseniz sıvı margarini sprey gibi tepsiye püskürtmeniz de mümkündür.

Kurabiye nasıl saklanır

Kurabiyeleri sertleşmeden fırından çıkarmaya dikkat edin. Pek çok kurabiye soğudukça gerçek kıvamını alır. Kurabiyeleri cam kavanozlarda saklamak en sağlıklısıdır. Hava alınca kurabiyeler daha çabuk bayatlar. Gereğinden çok fazla kurabiye pişirdiyseniz, hava almayacak şekilde buzdolabında iki haftaya kadar saklayabilirsiniz. Bir hafta saklamak daha kullanışlı olacaktır. Kurabiyeyi koyduğunuz kabın içine bir iki adet kesme şeker koyarsanız daha geç bayatladığını göreceksiniz.

kurabiye pişirmenin püf noktaları

kurabiye pişirmenin püf noktaları

Paylaş.

Yorum Yap