Kurabiyem Neden Olmadı, İyi Kurabiye Nasıl Yapılır

0

Kurabiyem Neden Olmadı, İyi Kurabiye Nasıl Yapılır

Kurabiyem neden olmadı, iyi kurabiye nasıl yapılır? soruları çok sorulan sorulardandır. Oktay usta kurabiye tarifleri olarak en çok karşılaştığımız serzenişler: “dediğiniz her şeyi yaptım; ancak kurabiye tarifi sizinki gibi olmadı ” Ya da, kurabiyem neden olmadı bilmiyorum, kurabiyemin kıvamı çok sert oldu, çok yumuşak oldu, hamur tutmadı vs gibi cümleler.

Kurabiye yapmanın püf noktaları ya da iyi kurabiye nasıl yapılır başlıklı bir yazı yazmanın yararlı olacağını düşündük.

Kurabiye yapmanın püf noktaları

(Aşağıda yer alan pek çok madde evde kurabiye yapımı için verilmiştir)

  • Ne olursa olsun kurabiye yaparken fırının önceden istenilen ısıda ısıtılmasını sağlayın. Yoksa fırına kurabiye verdiğinizde, önce kenarları pişer ve yanar. Bu nedenle kurabiye için fırınımız önceden ısıtıyoruz. Eşit pişsin diye.
  • Her tarifin farklı bir pişirme süresi olduğunu unutmayın. Gözlemleyin tarifinizi. Fırınınızın hangi güçte olduğunu, hangi derecede çalıştırdığınıza dikkat edin. Bir kere kurabiye pişirmeye alıştığınız zaman sorun çözülecektir, sadece bir kez kıvamı tuttursanız yeterli, bu nedenle gözlemleyin ve not edin.
  • Bildik bir şey. Kurabiye hamuru kıvamı kulak memesi yumuşaklığında, kıvamında olmalıdır. Kesin.
  • Tüm kurabiye malzemelerinin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Siz yumurtayı dolaptan alıp, sıcak malzemelere eklerseniz istediğiniz gibi bir kıvam asla tutturamazsınız. Ya da yoğurdunuzu, tereyağını kullanırken de öyle.
  • Un eklerken, ölçüsünün tam olduğu söylense dahi, mutlaka eleyerek ve azar azar karışıma eklemelisiniz. Bir den küt diye tüm unu ekleyip, sonra da bazı malzemeleriniz oda sıcaklığında değilse, kurabiyeyi unutun zaten.
  • Ağızda dağılan kurabiye istiyorsanız, mutlaka tereyağı veya margarin kullanmalısınız. Ben sıvı yağ kullandım, sonra da ağızda dağılan bir kurabiye istiyorum diyemezsiniz.
  • Kurabiyelerin küçülmemesi için, hamurunuzu mutlaka buzdolabında dinlendirmeye özen gösterin. (20 dk. civarı ) Böylece tereyağının yumuşamasını yayılmasını engellemiş olursunuz. Hatta elinizin yoğururken sıcaklığı bile bunda etkilidir.
  • Karbonatı ve kabartma tozunu her zaman ölçülü kullanın, zaten tarifte yazan miktar yeterlidir, gereksiz abartmayın. Kabartma tozu en son eklenip, hiç bekletilmeden artık fırına verilmelidir ki özelliği azalmasın.
  • Kurabiye hamuru yaparken mikserden yararlanabilirsiniz, ancak unu ekledikten sonra özellikle elle karışımı yoğurun.
kurabiyem neden olmadı, iyi kurabiye nasıl yapılır

kurabiyem neden olmadı, iyi kurabiye nasıl yapılır

Kurabiyem neden olmadı, iyi kurabiye nasıl yapılır? hakkında pek çok daha yazılabilir özellik bulabilirdik. Ancak ne kadar çok yazarsak o kadar kafa karışacaktır. Burada önemli olan tek şey, kıvamında bir hamur hazırlamak aslında. Bunun içinde mutlaka gözlem yapmanız, bir az da deneyim gerekiyor. Kolay gelsin.

Paylaş.

Yorum Yap