Lavantalı Sütlaç

0

Lavantalı Sütlaç Tarifi

Lavantalı sütlaç nasıl yapılır ? aslında lavantalı da güllü de, fırın sütlaç ta, sakızlı sütlaç ta her ayrıntısı ile burada ve çok kolay efendim. Sizlere lavanta aroması ile dopdolu lavantalı sütlaç tarifimizi sunuyoruz bu kez. Lavantalı sütlaç tarifi, malzemeleri ve ayrıntılı yapılışı ile aşağıda. Lavanta aroması için, kuru lavanta yapraklarını kullanıyoruz. Gül yapraklarını kullanmaya benziyor. İsterseniz lavantalı, gül sulu pek çok çeşit sütlaç veya muhallebi yapabilirsiniz bu yöntemle.

Lavantalı Sütlaç Tarifi Malzemeleri

  • 6 su bardağı kadar süt gerekli
  • yarım çay bardağı kadar kırık pirinç kullanıyoruz, kırık pirinç her zaman en iyi sonucu verir
  • 1 su bardağı dolusu toz şeker gerekli
  • 1 yemek kaşığı dolusu nişasta kullanalım
  • 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş lavanta
  • yarım paket vanilin

Lavantalı Sütlaç Nasıl Yapılır

Lavantalı sütlaç nasıl yapılır aslında diğer sütlaç tarifleri gibi. İlk olarak yarım su bardağı sütü bir kaseye ayıralım kenarda beklesin. Nişastayı açmak için kullanıyoruz çünkü.

Önce kırık pirincimizi yaklaşık dört su bardağı kadar su içinde bir güzel haşlayalım. Suyu çekilince, ya da pirinçler iyicene haşlanınca tencereye süt eklemeye başlayabiliriz.

Şimdi geri kalan sütü tencereye ekleyelim. Kaynatmaya başlayalım. Ancak bu aşamada içine lavanta kurusunu eklemeliyiz. Bunun için bir bitki çayları için kullanılan tel paslanmaz süzgeçleri kullanabiliriz. Ya da geçirgen bir parça tülbent benzeri şeye sarabilirsiniz.

Bu şekilde altı kısığa yakın bir ateşte sütümüzü kaynatalım. Kaynar gelince (fazla bekletmeyelim, birlikte kaynamasın) lavanta kurusunu sütün içinden çıkarabiliriz.

Kaynayan sütün içine toz şekerimizi ekleyelim. Bir müddet bu şekilde kaynamaya devam etsin.

Yarım su bardağı sütle birlikte bir yemek kaşığı dolusu nişastayı kaşıkla karıştırıp eritelim çözelim. Sonra da kaynayan sütün içinden aldığımız sıcak sütle bardağı tamamlayalım.

İşte bu bir bardak dolusu nişastalı sütü tekrar tencereye boşaltalım efendim.

Kısık ateşte karıştırarak koyulaşması için bir müddet kaynatalım. Altını biraz açalım yaklaşık beş dakika kadar sonra, göz göz olup, pirinçler çıkmaya başlayınca kaynayan sütlacımız olmuş demektir. Çok kaynatmıyoruz çünkü.

Hemen içine yarım paket vanilini ekleyelim, karıştıralım ve ateşten alalım lavantalı sütlaç tarifimizi.

Lavantalı sütlaç nasıl yapılır tarifimiz bu kadar efendim.

Kolay sütlaç tarifi için, değişik sütlaç tarifi, güllü sütlaç tarifi benzer şekilde yapılabilir.

Oktay usta tatlı tarifleri olarak sitemizde pek çok sütlü tatlı tarifi bulunmaktadır. Bu tarife de göz atabilirsiniz.

lavantalı sütlaç

lavantalı sütlaç

Paylaş.

Yorum Yap