Leopar Desenli Kek

0

Leopar Desenli Kek Tarifi

Leopar desenli kek tarifi yapmaya karar verdik. Görünüşü ile çok güzel bir kek tarifi, leopar desenli kek oktay usta farkıyla aşağıda yer alıyor.

Leopar desenli kek tarifi aslında kolay bir tarif. Az malzemeli güzel ve yumuşak bir kek arayanlar için güzel bir seçenek. Kek yaparken varsa iki adet sıkma torbası, yoksa iki üç adet buzdolabı poşeti de işinizi de görecektir. Sadece leopar desenli kek tarifimizi yaparken, kek hamurumuzu üç parça halinde, iki kakaolu ve bir sade olarak hazırlayıp, aşamalı olarak kalıba boşaltıyoruz. Tek farkı bu.

Leopar desenli kek yapılışını mutlaka deneyin diyoruz.

Leopar Desenli Kek Tarifi Malzemeleri

 • 1 su bardağı kadar erimiş tereyağı gerekli
 • 3 su bardağı kadar toz şeker gerekli
 • 1 su bardağı kadar sıvı yağ kullanıyoruz
 • 5 adet yumurta gerekli
 • 4 çay kaşığı kadar vanilya (ya da bir paket vanilin de olur)
 • 4 çay kaşığı kadar kabartma tozu
 • 2 su bardağı kadar süt kullanıyoruz
 • 4 yemek kaşığı kadar silme kakao tozu kullanıyoruz
 • 4 silme su bardağı elenmiş un kullanıyoruz

Leopar Desenli Kek Oktay Usta

Leopar desenli kek oktay usta tarifimize başlayalım. İlk olarak fırınımızı 180 dereceye getirelim ve ısıtalım. Ardından bir kelepçeli kek kalıbını güzelce yağlayalım ya da mümkünse yağlı kağıt ta serip, sonra hafiften yağlı kağıdın üzerini yağlayabilirsiniz.

Bir derince karıştırma kabını hazır edelim. Ardından 3 su bardağı kadar toz şekeri ve bir su bardağı erimiş tereyağını çırpalım güzelce.

Sonrasında bir su bardağı sıvı yağı ekleyip, tekrar çırpalım mikser yardımı ile.

Beş adet yumurtayı da içine ekleyerek, çırpmaya devam edelim malzemelerimizi. Dört çay kaşığı vanilyayı (ya da bir paket vanilini) ve iki su bardağı kadar sütü ekledikten sonra tekrar çırpmaya devam edelim.

Sonra dört çay kaşığı kabartma tozunu ekleyelim. Karıştıralım ve dört su bardağı kadar elenmiş unu ekleyip, tekrar güzelce karıştıralım. Malzemelerimiz birbirine iyice karışacak akışkan bir hamur elde edeceğiz.

Hamurumuzdan yaklaşık yarım su bardağı hamuru başka bir kaba aktarıp, üzerine bir yemek kaşığı kakao tozu ekliyoruz.

Yine ayrı bir kabın içine de bir su bardağı kadar hamur alıyoruz, bunun üzerine de üç yemek kaşığı kakao tozu ekliyoruz.

Bu şekilde üç ayrı tonda üç farklı hamur elde etmiş olduk efendim. Bu aşamada üç hamurun tonunu da, kakao tozu veya süt ekleyerek açıp koyulaştırabilirsiniz efendim.

Daha sonra kakaolu hamurları buzdolabı poşetine doldurup ağzını sıkıca bağlayalım. (bu poşetleri hamuru kalıba sıkmakta kullanacağız )

Sade hamurumuzun yaklaşık üçte biri kadarını kelepçeli kalıba aktaralım. Kalıbın tabanına yayalım. Ardından daha koyu olan kakaolu hamurun buzdolabı poşetinin bir ucunu kesip, önce kalıbın ortasına küçük bir daire şeklinde kakaolu hamuru sıkıyoruz. Ardından etrafına ve etrafına olmak üzere iki halka daha sıkıyoruz efendim.

(yani kalıbın üzerinde koyu kakaolu hamurdan üç daire yaptık.)

Sonra daha açık olan kakaolu hamurun poşetini alıp, ucunu keselim ve çizdiğimiz koyu renkteki üç dairenin üzerinden taşırmadan tekrar geçelim.

Böylece üç açık renkli dairenin tam üzerinden taşırmadan üç kez daire şeklinde koyu kakaolu hamurla geçmiş olduk.

leopar desenli kek nasıl yapılır

leopar desenli kek nasıl yapılır

Daha sonra yine buzdolabı poşetine koyup ağzını bağladığımız sade hamur ile kekimizin üzerini kapatmaya başlıyoruz. Böylece halkaların üzerini kapatmış olduk.

Şimdi yaptığımız bu işlemi tekrarlayarak, yine açık renk ve koyu renk kakaolu hamurlarla bir kez daha üst üste halkalar yapıyoruz, yine üzerini sade hamur ile kapatıyoruz.

Leopar desenli kek tarifimizin üzerine kalan sade kek hamurunu aktardıktan sonra önceden ısıtılmış 180 derece fırına verip, yaklaşık 50 dakika civarı pişiriyoruz.

Kürdan testi yaptıktan sonra leopar desenli kek tarifimizi soğumaya alıyoruz. Soğuyunca kalıptan çıkarıyoruz, üzerine pudra şekeri serpiyoruz. Leopar desenli kek tarifimizi dilimleyip servis ediyoruz.

Leopar desenli kek yapılışı bu kadar. Leopar desenli kek oktay usta afiyet olsun efendim.

leopar desenli kek tarifi

leopar desenli kek tarifi

 

 

Notlar: Leopar desenli kek nasıl yapılır tarifimiz için bir kaç püf noktasını tekrar hatırlatalım efendim. 

 • Leopar desenli kek yapılışı için hamuru çoğu sade hamur, iki parçası da birer su bardağı olacak şekilde en az üç parçaya ayıralım.
 • Ayırdığımız birer su bardağı farklı kaselerdeki hamura, farklı ölçüde kakao tozu ekleyelim. Gerekirse süt ile biraz rengini açalım.
 • Leopar desenli kek için, kakaolu hamurları sade hamurun üzerine sıkmak için, sıkma torbası yoksa buzdolabı poşetini kullanabilirsiniz.
 • Leopar desenli kekimizi, ister halka halka yuvarlak bir kek kalıbına, isterseniz kare baton bir kek kalıbına yapabilirsiniz. İki türlü de iç içe geçmiş üst üste farklı tonda kakaolu hamurları sıkmanız gerekiyor. Resimde görülüyor yukarıda.
 • Ayrıca büyük halka yerine, küçük halkalar da yapmayı tercih edebilirsiniz.
Paylaş.

Yorum Yap