Limonlu Mousse Tarifi

0

Limonlu Mousse Nasıl Yapılır

Limonlu mousse tarifimizi beğeneceksiniz. Limonlu mousse nasıl yapılır, mousse yapılışı, mousse malzemeleri hepsi hiç bilmeyenler için ayrıntısı ile geliyor. Limon mousse yapılışımız iki aşamadan oluşuyor efendim. Birinci aşamayı yapıp buzdolabında mousse saklayabilirsiniz. İkinci aşama ise servis ederken krema eklenip servis edilmesi aşaması, bunun da malzemeleri ve ayrıntılı yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Limonlu mousse yapılışını hiç bilmeyenler bile rahatlıkla yapabilirler. Biraz dikkat yeterli. Limonlu mousse tarifi oktay usta farkıyla yer alıyor üstelik.

Limonlu Mousse Tarifi Malzemeleri

 • 3 büyükçe yumurta kullanıyoruz
 • 3 yumurta sarısı ayrıca
 • yarım su bardağı kadar toz şeker
 • 1 limon kabuğunun rendesi gerekli (sarı kısmı)
 • yarım su bardağı dolusu limon suyu kullanıyoruz
 • bir tutam tuz gerekli
 • 225 gr. kadar tereyağı, tuzsuz oda sıcaklığında küp küp doğranmış olsun

Ev Yapımı Limonlu Mousse Tarifi

Ev yapımı limonlu mousse tarifi için malzemelerimizi hazırlayalım oda sıcaklığında. Benmari usulü buharda pişirme yapacağımız için orta boy bir tencerenin çeyreğini su ile doldurup ocağa alalım. Kaynasın bu su.

Su kaynayan tenceremizin üzerine oturacak büyüklükte bir başka tencere hazırlayalım. Bu tencerenin içine, yumurtayı, yumurta sarısını, limon kabuğu rendesini, limon suyunu ve son olarak tuzu ekleyelim. Bir çırpma teli ile bu malzemeleri iyice çırpalım efendim.

Bu tencereyi kaynayan tencerenin üzerine koyalım. Yüksek ateşte kaynayan suyun buharında tenceremizi çırpma teli ile hızlıca çırpalım, çırpma işlemine ara vermeyelim.

Bu aşamada kaseyi kenarından sıkıca tutarak hızlıca çırpmayı ihmal etmeyin, böylece yumurtaların karışmadan pişmesini engellemiş olursunuz. Bir kaç dakika içinde karışımınız zaten köpürmeye başlayacaktır.

Karışım çırptıkça, kaynadıkça zaten kremsi bir kıvam almaya başlayacaktır efendim. Aşağıdaki resimde görüyorsunuz zaten.

mousse karışımını sürekli çırparak kremsi bir karışım elde ediyoruz

mousse karışımını sürekli çırparak kremsi bir karışım elde ediyoruz

Kıvamını kontrol edip, kıvamından emin olunca ateşten alalım tezgaha tenceremizi. Üzerine küp küp doğranmış tereyağını ekleyip, çırpma teli ile çırparak tereyağını eritelim güzelce.

tereyağını iki aşamada ekleyip çırpalım eriyene parlayana kadar

tereyağını iki aşamada ekleyip çırpalım eriyene parlayana kadar

Not: Eğer topaklanma oluyorsa, tereyağınızı tam eritemiyorsanız tekrar su dolu tencere üzerine koyup bir miktar daha hızlıca çırpma teli ile karıştırabilirsiniz. 

Tereyağını erittikten sonra, topaklanmış parçaları almak, karışmamış yumurtalardan kurtulmak için karışımı ince bir elekten geçirelim efendim. (çok hafif mikser ile çırpabilirsiniz isterseniz, ama tortuları almak için elekte güzel işe yarar)

Limonlu mousse tarifimizi bir saklama kasesine paylaştıralım. Bu kasenin üzerine birer streç film örtelim, streç film mousse yüzeyine değsin ki kabuk olmasın üzerinde.

 

Ev yapımı limonlu mousse tarifimizi buzdolabına kaldırıp bu şekilde kolaylıkla saklayabilirsiniz efendim. Kullanmak istediğinizde ise aşağıdaki malzemeler ile servis edebilirsiniz.

Limon mousse tarifi servis için; gerekli malzemeler;

 • 1 su bardağı kadar krema
 • 2 yemek kaşığı kadar toz şeker
 • 1.5 su bardağı limon mousse karışımı (buzdolabına kaldırıp beklettiğimiz)Şeker ve kremayı bir kapta güzelce çırpıyoruz çırpma teli ile. Ardından bu kremaın yarısını başka bir kaba alalım, üzerine bir buçuk su bardağı kadar limon mousse ekleyip, bir spatula ile karıştıralım. Kıvamını kontrol ederek gerekirse bir miktar daha krema şeker karışımını ekleyelim. Hazırladığımız mousse karışımına ne kadar krema ekleyeceğimiz önemli olduğu için bu şekilde dikkatli davranıyoruz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ekliyoruz ve spatula ile karıştırıyoruz. Kıvamını kontrol edip, tadına baktıktan sonra da servis kasesine koyup keyfini çıkaralım efendim.
  limonlu mousse karışımına kremalı karışımı dikkatlice ekliyoruz, spatula ile karıştırıyoruz

  limonlu mousse karışımına kremalı karışımı dikkatlice ekliyoruz, spatula ile karıştırıyoruz

 

Kolay tatlı tarifimiz; limonlu mousse nasıl yapılır tarifimiz afiyet olsun.

limon mousse tarifi

limon mousse tarifi

 

 

Paylaş.

Yorum Yap