Mantarlı Sos Tarifi

0

Mantar Sos Nasıl Yapılır

Mantarlı sos tarifi, mantar sos nasıl yapılır tarifimizi sunuyoruz. Et yemekleri, güveç yemekleri, biftek, et kızartmaları için, tavuk yemekleri ve hatta makarnalar için size mantarlı beyaz sos nasıl yapılır gösterelim istedik.

Kolay sos tarifi arayanlar için mantar sos tarifimiz vazgeçilmez bir tarif olacaktır. Çünkü hem az malzemeli hem de yapılışı çok kolay.

Mantarlı Sos Tarifi Malzemeleri

  • 3.5 yemek kaşığı kadar tereyağı gerekli
  • 2 yemek kaşığı silme un
  • yarım tatlı kaşığı kadar tuz (yemeğin türüne göre tuzu azaltabilir hatta kullanmayabilirsiniz bile)
  • bir miktar karabiber gerekli
  • 1 su bardağı kadar süt
  • ince dilimlenmiş mantarlar, yaklaşık 1.5 su bardağı kadar
  • 1 tatlı kaşığı kadar ince kıyılmış kuru soğan kullanacağız (arpacık soğan güzel oluyor gerçi)
  • 2 tatli kaşığı kadar çok ince kıyılmış dere otu kullanabilirsiniz (isteğe bağlı tabiki)

Mantarlı Sos Nasıl Yapılır, Mantarlı Beyaz Sos

Mantarlı sos nasıl yapılır, mantarlı beyaz sos tarifimize başlayalım efendim. Bunun için bir tavaya 2 yemek kaşığı tereyağımızı aktaralım ve eritelim güzelce. (bu aşamada çok az zeytinyağı kullanıp tereyağını yanmaktan da kurtarabilirsiniz )

Tereyağını asla yakmayın burası önemli. Bu nedenle kısık ateşte eritin.

Eriyen tereyağının içine unumuzu ekleyelim, sürekli bir çırpma teli ya da spatula kullanarak karıştıralım. Topaklanmasına izin vermeden kısık ateşte kavuralım.

Bir su bardağı kadar sütü ekleyelim, dikkatli sıçratmadan ekleyip, sürekli karıştıralım yine malzemenin topaklanmasına izin vermeyelim sürekli karıştıralım.

Kısık ateşte karıştırarak pişirdiğini sos kalınlaşmaya başlayacaktır, kısık ateşte kıvamını kontrol ettikten sonra, istediğiniz gibiyse ocaktan alınız. (sürekli karıştırdığınız için pürüzsüz bir kıvamda bir sos elde etmiş olacaksınız)

Beyaz sosumuz tezgahta beklerken. Başka bir tavaya 1.5 yemek kaşığı kadar kalan tereyağını ekleyelim efendim. Sonra eriyen tereyağına yaklaşık 1.5 tatlı kaşığı kadar ince küçük kıyılmış soğanımızı ekleyip, kavuralım. Soğan çok kavrulmadan hemen mantarları da ekleyelim, malzemeleri karıştırarak yapışmasına izin vermeden güzelce kavuralım.

(Mantarlarınızı ince ince dilimleyin, su çekmesine izin vermeyin yıkarken. Kurulayın mutlaka. )

Hazırladığınız tezgahta bekleyen beyaz sosu pişmiş mantarların içine ekleyin, kısık ateşte ara ara karıştırarak malzemelerin bütünleşmesini sağlayın. Tuzunu kontrol edin. Bir miktar karabiber ekleyin.

Ardından tadına bakıp, dere otunu ekleyip, karıştıralım bir dakika sonra mantarlı sos tarifini ateşten alın.

Mantarlı sos tarifi bu kadar. Mantar sos nasıl yapılır tarifimizi her türlü, et, makarna, fırın tavuk yemeklerinde kullanabilirsiniz.

Mantar sos tarifi oktay usta afiyet olsun efendim.

Mantarlı sos nasıl yapılır, mantarlı beyaz sos tarifimiz hem kolay, hem de pek çok yemekte kullanabileceğiniz pratik bir tarif efendim.

mantarlı sos tarifi

mantarlı sos tarifi

Paylaş.

Yorum Yap