Mayalı Hamur Nasıl Hazırlanır

0

Mayalı Hamur Nasıl Yapılır?

Hamur işleri belki de ev hanımlarının en çok uğraştıkları, zaman ve emek harcadıkları önemli bir meşguliyettir. Mayalı hamur nasıl hazırlanır ? mayalı hamur nasıl yapılır hakkında bilmeniz gerekenleri aşağıdaki yazımızda sunuyoruz. Hamur mayalamanın püf noktalarını merak ediyorsanız bu yazı tam size göre efendin. Bu yazımızda verdiğimiz püf noktaları zamanla alışkanlık haline getirmenizi öneriyoruz.

Hamur Nasıl Mayalanır?

Hamur nasıl mayalanır konusunda ilk dikkat etmeniz gerekenler, maya seçimi, ortam ısısıdır.

Hamur mayası yaş maya,  kuru maya, instan maya olmak üzere üç farklı şekilde piyasaya sunulmaktadır.

İnstant maya kullanırsanız, su veya süt ile aktivasyon işlemine gerek duymadan direk una katıp kullanmanız mümkündür. İnstant maya bu yönü nedeniyle büyük kolaylık sağlamaktadır.

Yaş maya kullanmayı tercih ederseniz küçük küpler halinde satılan bu mayayı ılık su veya süt ile aktive etmeniz gerekecektir.

Kuru maya da aynı şekilde su veya süt ile aktive edilmelidir. Süt veya su mutlaka ılık olarak kullanılmalıdır.

Ayrıca mayanın su veya süt ile aktivasyon işlemine sokulabilmesi için mutlaka ortam ısısına ihtiyaç duyulur. Bu da oda sıcaklığıdır. Yaklaşık 20-28 dereceler arasında aktivasyon başarılı olacaktır.

Mayayı ılık süt veya ılık su ile karıştırdıktan sonra, kullanılacak bir miktar toz şeker mayalanma sürecini hızlandıracaktır. Yaklaşık 10 dakika içinde aktivasyon başlayacaktır. Yoğurmaya başlayabilirsiniz artık.

Kışın Hamur Nasıl Mayalanır?

Kışın hamur nasıl mayalanır, soğuk havalarda tabiki biraz zor mayalınır. Ancak soğuk kış günleri için hamurun aktivasyon işlemini hızlandırmak için, fırında hamur mayalanmasını öneriyoruz sizlere.

Fırında Hamur Nasıl Mayalanır?

 

Fırında hamur nasıl mayalanır konusuna gelince, öncelikle turbo fırınınızı 70 dereceye getirip ısıtmanız gerekiyor. Yaklaşık on dakika kadar ısıtın fırınınız. Sonra fırını kapatınız. (fırınınızın içi sıcak olmayacak, ılık olacak buna dikkat ediniz efendim ) Ardından maya kullanıp, on dakika dinlendirdiğiniz ve sonra yoğurduğunuz hamuru fırına koyup kapağını kapatın. Yarım saat sonra hamurunuz mayalanmış olacaktır.

Artık fırından çıkarıp, yoğurup kullanabilirsiniz hamurunuzu.

Unutmayın hamur aktive olduktan sonra, yoğuruyoruz. Ardından yarım saat kadar dinlendirip mayalandırıyoruz. Ancak kullanmadan önce mutlaka tekrar yoğurup havasını çıkarmamız gerekiyor. Böylece tekrar yoğurduğunuz hamur daha iyi kabaracaktır. Aynı zamanda mayalanan hamuru şekillendirip fırın tepsisine sürünce, üzerine yumurta sarısı sürüp yarım saat kadar daha fırın tepsisinde dinlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece daha iyi kabaran hamur işleri yapmanız mümkündür. Ayrıca hamur mayalarken elenmiş un kullanın mutlaka, tahta kaşık kullanın malzemeler için, kullanacağınız malzemelerin hepsinin oda sıcaklığında bulunmasına özen gösterin, bunlara mutlaka dikkat edin. Hamur mayalamanın püf noktaları bunlar.

 

mayalı hamur nasıl hazırlanır

mayalı hamur nasıl hazırlanır

 

 

Paylaş.

Yorum Yap