Mercimekli Sahur Böreği Tarifi

0

Mercimekli Sahur Böreği Nasıl Yapılır

Mercimekli sahur böreği tarifimizi özellikle çok acıkıyorum, ramazanda zorlanıyorum diyenler için öneriyoruz. Biliyorsunuz ramazan ayında oruç tutarken, bakliyat tüketmek özellikle mercimek, nohut tüketmek acıkmanızı geciktirecektir.

Mercimekli sahur böreği nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır hepsi aşağıda. Mercimekli börek tarifi oktay usta farkıyla geliyor efendim.

Mercimekli Sahur Böreği Tarifi Malzemeleri

 • 4 adet yufka gerekli
 • 1 su bardağı kadar sıvı yağ
 • 4 yemek kaşığı kadar un
 • 1 yemek kaşığı kadar üzüm sirkesi

İç malzemeleri:

 • 1 su bardağı yeşil mercimek gerekli
 • 1 tane kuru soğan
 • 1 tatlı kaşığı kadar salça gerekli
 • pul biber gerekli bir miktar
 • toz biber, karabiber ve yeteri kadar tuz kullanıyoruz
 • sıvı yağ gerekli (soğanları kavurmak için kullanıyoruz)
 • Üzeri içinde yumurta sarısı ve bir miktar çörek otu kullanıyoruz

Mercimekli Sahur Böreği Oktay Usta

Mercimekli sahur böreği oktay usta tarifimiz için ilk olarak mercimeğimizi haşlayalım efendim. Bunun için bir tencereye yıkanmış yeşil mercimeğimizi koyalım güzelce haşlayalım. Fazla dağılmasın ama.

Şimdi de mercimeklerimizin haşlanmasına yakın,  soğanımızı ince ince kıyalım güzelce. (soğanlar robottan da geçirilebilir) Ardından bir tavaya bir miktar sıvı yağ koyalım göz kararı ve sonra da soğanlarımızı pembeleşene kadar kavuralım. Ardından salçamızı ekleyelim ve karıştıralım soğanlarımızı.

Şimdi de haşlanmış ve suyu süzülmüş mercimeklerimizi kavrulan salçalı soğanın içine ekleyelim, karıştıralım güzelce. Tuzu ekleyip karıştıralım ve ocaktan alalım malzememizi. 

Toz biber, karabiber ve pul biber gibi baharatlarımızı ekleyelim, kaşıkla güzelce malzememizi karıştıralım. Artık iç malzememiz hazırdır efendim.

Şimdi yufkamız için sosumuzu hazırlayalım. Bunun için bir kaseye, sıvı yağımızı, unumuzu ve sirkemizi aktaralım. Bir kaşıkla güzelce çırpalım. Sosumuz hazırdır.

Şimdi geniş bir yüzeye, tezgaha, yufkamızı serelim. Üzerine bir kaşık ve fırça kullanarak unlu yağlı sirkeli sosumuzu dağıtalım efendim.

Peşinden diğer yufkayı bu soslu yufka üzerine serelim. Tekrar aynı şekilde yağlı unlu sirkeli sostan aktarıp her yanına dağıtalım güzelce.

Hazırladığımız bu iki adet yufkayı bir bıçakla tam on iki adet üçgen elde edecek şekilde bıçakla keselim. Tıpkı sigara böreği yapar gibi yani.

Ardından her üçgen yufka parçasının geniş tarafına yeşil mecimekli harçtan koyalım bir kaşıkla. Sonra da önce kenarları kapatıp, ardından uca doğru güzelce saralım üçgen yufkamızı. Göz kararı koyunuz.

Her sardığımız üçgen yufkamızı yağlanmış fırın tepsimize dizelim efendim. Hepsi bitince de çırptığımız yumurta sarısını böreklerin üzerine bir fırça yardımı ile sürüyoruz efendim. Sonra da çörek otu serpelim üzerlerine.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri güzelce kızarana kadar pişirelim mercimekli börek tarifimizi.

Mercimekli sahur böreği yapılışı bu kadardır. Mercimekli sahur böreği tarifi oktay usta farkıyla afiyet olsun efendim.

Mercimekli sahur böreği tarifini geceden hazırlayıp, buzdolabına kaldırın, sahurdan kısa bir süre önce fırına veriniz.

Sitemizde ramazan tarifi, sahur tarifi için pek çok börek tarifi bulunmakta. Bir göz atmanızı öneriyoruz efendim.

mercimekli sahur böreği tarifi

mercimekli sahur böreği tarifi

 

 

Paylaş.

Yorum Yap