Meyveli Sütlaç

0

Meyveli Sütlaç Yapılışı

Sütlü tatlı tarifi sevenler için meyveli sütlaç tarifimizi sunuyoruz. Meyveli sütlaç yapılışı, malzemeleri ve ayrıntısı burada.

Meyveli sütlaç nasıl yapılır merak edenler, bu sütlü tatlıyı istedikleri meyvelerle damak zevklerine göre yapabilirler. Kayısı, şeftali, kivi vs. ile rahatlıkla yapabilecekleri sütlü kolay tatlı tarifi.  Güllaç ile süt ve meyveler oluyor da, sütlaç neden olmasın dedik ve bu güzel tarif ortaya çıktı. Aslında tarifimiz oldukça basit, sadece sütlacımızı meyve aromaları ile zenginleştiriyoruz, kendi damak zevkinize göre hazır meyveli poşet çaylar, küp küp doğranmış meyveler ekliyoruz.

Meyveli Sütlaç Tarifi Malzemeleri

 • 1 litre kadar süt gerekli
 • 1 su bardağından iki parmak eksik pirinç
 • 1.5 su bardağı kadar toz şeker kullanıyoruz
 • 2 yemek kaşığı kadar mısır nişastası gerekli
 • 1 paket vanilin kullanıyoruz
 • 1 elma lazım, orta boy
 • 6 adet kırmızı erik kullanıyoruz tarifimizde, tatlı olanlardan
 • 6 adet taze kayısı
 • 1 adet elma çayı
 • 1 adet yasemin çayı
 • 1 adet kuşburnu çayı
 • 8-10 adet tane karanfil kullanacağız

Not: Kullanacağınız hazır poşet meyve çaylarının aromaları, birbiriyle uyumu da önemli. Eğer çay kullanma fikri cazip gelmediyse, meyve şurubu da kullanabilirsiniz. 

Meyveli Sütlaç Nasıl Yapılır

Meyveli sütlaç nasıl yapılır tarifimiz için öncelikle pirinçlerimizi güzelce yıkayalım bir kaç kez. Sonra pirincimizi üzerlerini iki parmak geçecek kadar suyla ve karanfil taneleri ile kapağı kapalı olarak pişmeye bırakalım.

Pirinçlerimiz orta ateşte güzelce şişip, pişsinler efendim. Sonra pirinçlerimizin içindeki karanfil tanelerini teker teker alalım, artık görevlerini tamamladılar çünkü.

Sonrasında hazır çay poşetlerini iki su bardağı sıcak su ile on dakika kadar demleyelim. Kenarda beklesin.

Küçük bir kapta bir çay bardağı kadar su kullanıp, mısır nişastamızı çözdürelim güzelce.

Yeterli büyüklükte bir tencere alalım. İçine sütümüzü koyalım, toz şekeri ve çözdüğümüz nişastayı ekleyelim. Orta ateşte karıştırarak sütlacımızı pişirelim.

Bu arada elmamızın kabuklarını soyup, temizleyip, irice rendeleyelim. Bu elma rendesini de kaynamakta olan sütlacın içine ekleyelim, karıştırarak pişirmeye devam edelim sütlacımızı.

Demlenmiş meyve çayımızı da sütlacımıza ekleyelim, karıştırarak kaynatmaya devam edelim.

Sütlacımızı karıştırarak pişirelim, kıvamını bulunca artık son işlemi de gerçekleştirip ateşten alalım. Son işlem olarak meyvelerimizi ekleyeceğiz. Bunun için küp küp doğradığımız kayısı ve erikleri de pişmekte olan sütlacımızın içine ekleyelim. Bir kez karıştırıp ateşten alalım.

Ateşten aldığımız sütlacımızın içine vanilyamızı ekleyelim, bir iki kez karıştıralım iyice.

meyveli sütlaç

meyveli sütlaç

Meyveli sütlaç tarifini  dolapta beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Meyveli sütlaç yapılışı bu kadar. Meyveli sütlaç tarifi, meyveli sütlaç nasıl yapılır tarifimizden umarız memnun kalırsınız.

Meyveli sütlaç tarifi için kendi arzu ettiğiniz meyveleri kullanabilirsiniz. Kendi ölçünüzü oluşturabilirsiniz. Aslında bildiğiniz bir sütlaç tarifini, bu şekilde kendiniz meyveli olarak yapabilirsiniz. Sadece aromaları dengelemeniz gerekiyor.

 

Not: Meyveli sütlaç yaparken, taze kayısı yerine, kuru kayısı, kuru meyveleri kullanabilirsiniz. O zaman, meyve çayı aromaları, elma rendesi kuru kayısı, kuru çeşit meyveler kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Paylaş.

Yorum Yap