Midye Börek Tarifi

0

Midye Börek Tarifi

Kolay olduğu kadar lezzetli midye börek tarifimizi paylaşıyoruz. Görünüşüyle sofralara güzellik katan midye börek yapılışını mutlaka ihmal etmeyin.

Midye börek oktay usta farkıyla, ramazan tarifleri olarak, sahur sofralarında yerini alsın diyoruz.

Midye Börek Tarifi Oktay Usta Malzemeleri

  • 2 adet yufka
  • 1 adet yumurta
  • 150 gr. kadar beyaz peynir (isterseniz kıymalı yapabilirsiniz)
  • yarım su bardağı kadar su gerekli
  • 1.5 yemek kaşığı erimiş tereyağı kullanalım

Midye Börek Oktay Usta

Kolay börek tarifleri; Midye börek oktay usta için öncelikle fırınımız önceden 190 derece de ısıtalım. Sonra fırın tepsimize yağlı kağıt serelim beklesin. Ardından bir kapta yumurta sarısı ile su ve tereyağımızı çırpma teli ile çırpalım. Yufkaların arasına süreceğimiz karışımı hazırlamış olduk.

Bir kasede yumurta beyaz, beyaz peynir ince kıyılmış maydanozu da karıştırıp, bekletelim. Midye börek yapımına devam edelim.

Şimdi, yufkamızı tezgaha alalım, bir yufkayı serip, dört parçaya bölelim. Sonra üçgen parçayı tezgahta önümüze serelim. Üzerini hazırladığımız sosla güzelce soslayıp, bir fırça ile üçgen yufkanın her yanına yayalım bu sosu.

Ardından üçgen yufkanın ucu ile, geniş kısmını elimizin parmakları ile büzüştürerek  ortada toplayalım.

Tıpkı bir fiyonk halini alan bu üçgen yufkayı iki yaprak yan yana gelecek şekilde birleştirelim. Yaprakların geniş kısmına ezdiğimiz peynir maydanoz yumurta beyazı karışımından bir kaşık kadar koyalım.

Sonra sigara böreği sarar gibi saralım, üstüne sostan fırça ile sürelim bir miktar.

midye börek yapılışı

midye börek yapılışı

Ardından yağlı kağıt serilmiş fırın tepsimize dizelim. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirelim.

Midye börek oktay usta yapılışı bu kadar. Midye börek tarifi afiyet olsun. Midye börek tarifini geceden hazırlayıp, buzdolabına kaldırın, sahur vakti, bir saat önceden rahatlıkla hazırlayabilirsiniz fırında.

Ramazan tarifleri olarak mutlaka deneyin diyoruz.

midye börek tarifi

midye börek tarifi

Paylaş.

Yorum Yap