Mıhlama Nasıl Yapılır

0

Mıhlama Tarifi

Mıhlama nasıl yapılır tarifimiz burada. Kahvaltılık bir şeyler yapmak isteyenler, canı çekenler için mıhlama tarifi kolay yapılışı sitemizde.

Karadeniz mutfağına özgü bu güzel mıhlama tarifi (kuymak deniyor) için; mümkünse tereyağı ve mıhlamaya özel doğal yöresel peyniri edinmeye çalışınız. Malzemeler ne kadar yöreye özel olursa o kadar güzel oluyor efendim.

Mıhlama Tarifi Malzemeleri

  • 2 yemek kaşığı dolusu tereyağı kullanıyoruz
  • 1 su bardağı kadar mısır unu
  • 2.5 su bardağı kadar su
  • 1 su bardağı kadar telli peynir, ya da kaliteli bir kaşar peyniri kullanabilirsiniz
  • tuz

Mıhlama Yapılışı

Mıhlama yapılışı için ilk olarak tereyağını bir tavaya alalım eritelim. Tava çok büyük olmasın ama. Malzemelere yetecek kadar olmalı.

Eriyen tereyağı çok kızmadan içine mısır ununu ekleyelim efendim. Mısır unumuz, sararıp altın sarısı bir renk alana dek kavrulmalı.

Sonra suyumuzu ekleyelim. Bu aşamada hızlı hızlı karıştırıyoruz mıhlamamızı. Suyunu iyice çekmeye başlayınca peynirimizi ekleyelim. (peyniri tel tel ekleyiniz, ya da ince ince dilimlenmiş kaşar peynirini )

Mıhlama nasıl yapılır tarifimizi bu şekilde ocakta iki dakikaya yakın pişirelim. Peynir kendini salıp malzemeler ile özleşecektir. Tüm malzemeler birbirine geçince zaten kokusu ve görünüşü ile kendini belli edecektir.

Mıhlama tarifimizi ocaktan alıp, sıcak olarak servis edin. Mıhlama yapılışı bu kadar. Mıhlama nasıl yapılır tarifimiz afiyet olsun.

mıhlama nasıl yapılır

mıhlama nasıl yapılır

Paylaş.

Yorum Yap