Mozaik Pasta Nasıl Yapılır

0

Mozaik Pasta

Mozaik pasta nasıl yapılır ? hemen herkesin yaptığı kolay bir pasta tarifimizi bir kez daha paylaşıyoruz. Bisküvi ile yapılan bu pasta eğer çikolata sosu iyi hazırlanmış ise mükemmel bir kolay pasta olacaktır.

Mozaik pasta tarifi oktay usta farkıyla aşağıda. Hiç yapmadıysanız, ya da kızınız ilk pastasını yapacaksa mozaik pasta yapılışını deneyin diyoruz.

Mozaik Pasta Tarifi Malzemeleri

  • 1 su bardağı kadar un gerekli
  • 1.5 su bardağı kadar toz şeker gerekli
  • 4 yemek kaşığı kadar kakao tozu
  • 1 yemek kaşığı margarin kullanıyoruz
  • 1 yumurta sarısı kullanıyoruz
  • 1 kg. kadar süt gerekli
  • 2 paket kadar petibör bisküvi
  • yarım su bardağı kadar hindistan cevizi kullanıyoruz

Mozaik Pasta Oktay Usta

Mozaik pasta tarifi, mozaik pasta oktay usta için bir orta boy tencere alalım önce.

Tencerenin içine unumuzu, toz şekerimizi, kakao tozunu ekleyip bu kuru malzemeleri güzelce karıştıralım. Ardından sütümüzü aktarırken çırpma teli ile çırpalım karıştıralım ki içindeki un topaklanmasın.

Tenceremizi ateşe koyup, margarinimizi de ekledikten sonra sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelene dek pişirelim.

Sonra kıvamını kontrol edelim, kıvamından emin olunca artık ateşten almaya yakın, yumurta sarısını da ekleyip, iyice karıştırıp malzemeler özdeşleşince ateşten alalım muhallebimizi.

Şimdi hazırladığımız muhallebimizi yani sosumuzu başka bir kaba aktaralım tezgaha alalım. Bir miktar karıştırıp ilk sıcaklığının geçmesini sağlayalım.

Pötibör bisküvilerimizi de tezgaha alalım. Şimdi dikdörtgen bir borcam ya da uygun bir dikdörtgen tepsi alalım tezgaha.

Sonra bir adet bisküviyi muhallebiye yani sosumuza batıralım; dikdörtgen borcamın köşesine dik olarak yerleştirelim. Ardından hemen bu bisküvinin yanına muhallebiye batırmadığımız bir bisküvi yerleştirelim dik olarak. Sonra tekrar muhallebiye batırıp yerleştirelim yanına yine dik olarak.

Bu işlemi bisküviler bitene kadar devam ettirin. Sonra kalan muhallebiyi önce dik olarak yerleştirdiğiniz bisküvilerin üzerine aktarıp, üzerini düzeltin. Kenarlarını da kaplayıp böylece her tarafını sosla kaplamış olacağız.

Hazırladığımız mozaik pasta tarifimiz soğuyunca bu kez üzerine hindistan cevizi serpelim. Sonra bıçakla yan yan keserek servis tabağına alalım.

Mozaik pasta nasıl yapılır, mozaik pasta yapılışı bu kadardır. Mozaik pasta tarifimiz bir kez daha afiyet olsun efendim.

 

mozaik pasta nasıl yapılır

mozaik pasta nasıl yapılır

Paylaş.

Yorum Yap