Muhallebili Güllaç

0

Muhallebili Güllaç

Ramazan tariflerinin en gözde tarifi, muhallebili güllaç yapıyoruz. Hiç bilmeyenlerin, bile yapabileceği kolay ve nefis bir muhallebili güllaç tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Muhallebili güllaç yapılışı, tüm ayrıntısı ile sitemizde.

Bu bereketli ve hafif iftar tatlısını mutlaka deneyin diyerek, muhallebili güllaç oktay usta tarifimizi aşağıda sizler ile paylaşıyoruz.

Marketlerde hazır satılan güllaç yapraklarını alın, aşağıda verdiğimiz malzemeleri de hazırlayın. Bu az malzemeli, nefis ve kolay güllaç tatlısı tarifini yapın. En sevdiğiniz sütlü tatlılardan biri olacaktır.

Muhallebili Güllaç Malzemeleri

Güllaç malzemeleri:

  • 9-10 adet güllaç yaprağı gerekli
  • 1 su bardağı kadar toz şeker kullanıyoruz
  • 1 litre kadar süt kullanıyoruz
  • 1 paket vanilin

Muhallebi malzemeleri:

  • 1 paket hazır muhallebi tozu
  • 3.5 su bardağı  kadar süt

Üstü için malzemeler:

  • kiraz şekerlemesi
  • file badem
  • toz fıstık içi

Muhallebili Güllaç Yapılışı

Muhallebili güllaç yapılışı için ilk olarak, güllaç yaprakları için kullanacağımız karışımı hazırlayalım. Bunun için bir litre kadar sütü bir tencereye alalım, üzerine bir su bardağı kadar toz şekeri ekleyelim. Orta ateşte çırpma teli ile karıştırarak şekerin erimesini sağlayalım.

Şeker eriyip, iyice ısınan sütün içine vanilin ekleyelim, sonra da çırpma teli ile karıştırarak ateşten alalım, bir kenara kaldıralım.

Sonrasında muhallebisini hazırlamaya başlıyoruz. Bunun için de, 3.5 su bardağı kadar süt ve bir paket hazır toz muhallebiyi bir tencereye alıp, sürekli çırpma teli ile karıştırarak pişirelim orta ateşte. (muhallebi paketinin arkasında yazılan tarife göre yapabilirsiniz muhallebiyi)

Kıvamı gelen göz göz olan muhallebiyi, ateşten alalım sonrasında da tezgaha alıp, ara ar karıştırarak soğumasını sağlayalım.

Orta boy bir fırın tepsisine bir adet güllaç yaprağını koyalım. Sonra hazırladığımız şekerli sütten bir kepçe alıp, bu güllaç yaprağını güzelce ıslatalım.

Ardından ikinci güllaç yaprağını da üzerine ekleyelim, parmak uçlarımızla hafifçe yapraklara bastırarak; tepsideki süte batmasını sağlayalım iki güllaç yaprağının da.

Sonra soğumuş muhallebimizden yaklaşık üç dört kaşık alarak, ıslattığımız güllaç yapraklarının üzerine yayalım.

Sonrasında yine bir adet güllaç yaprağı serelim. Üzerine sütlü şekeri gezdirelim. Sonra bir yaprak daha serelim, parmak uçlarımızla hafifçe bastıralım tepsiye güllaç yapraklarını.

Peşinden de, yine üç dört yaprak muhallebi aktaralım üzerlerine.  (muhallebi güllaç yapraklarının üzerini kaplasın )

Bu işlemi bütün güllaç yaprakları bitene kadar devam ettirelim. (hem kepçeyle aralarına süt, ikinci güllaç yaprağından sonra kaşıkla muhallebiyi yayalım sonrasında)

Son iki güllaç yaprağı kalınca, tencerede kalan tüm muhallebiyi tepsinin üzerine aktarıp, güzelce düzeltelim kaşıkla üzerini.

Sonrasında iki güllaç yaprağını aralarına süt gezdirerek döktüğümüz muhallebinin üzerine kapatalım.

Ardından da kepçe kepçe sütümüzü bolca biten güllaç tatlımızın üzerine gezdirelim. (korkmayın süt eklemekten, çekiyor sütünü)

Hazırladığımız  muhallebili güllaç tarifi oktay usta tatlımızı buzdolabına kaldırıp, tamamen soğuması için bekletiyoruz.

Servisten önce üzerini, kiraz şekerlemesi, file badem, toz antep fıstığı, fındık ceviz vs. ile süsleyelim. Hazırladığımız muhallebili güllaç tatlısını dilimleyelim.

Güllaç tatlısı tarifi bu kadar. Muhallebili güllaç yapılışını beğendiğinizi umarız.

Hiç bilmeyenler bile bu nefis iftar tatlısı tarifini yapsınlar diyoruz, hem güzel hem hafif bereketli bir tatlıdır güllaç tatlısı tarifi.

muhallebili güllaç

muhallebili güllaç

 

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap