Muhallebili Kadayıf Oktay Usta

0

Muhallebili Kadayıf Tarifi

Tam ölçüsünde muhallebili kadayıf oktay usta farkıyla aşağıda yer alıyor. Hem kolay hem lezzetli bir kolay tatlı tarifi arıyorsanız, muhallebili kadayıf yapılışını deneyiniz.

Muhallebili Kadayıf Tarifi Malzemeleri

  • 350 gr. kadar yaş tel kadayıf gerekli efendim
  • 6 yemek kaşığı kadar toz şeker
  • 5 yemek kaşığı kadar tereyağı kullanalım
  • 1 su bardağı dolusu dövülmüş ceviz içi gerekli

Krema Malzemeleri:

  • 1 kg. kadar süt gerekli
  • 1 tane yumurta
  • 4 yemek kaşığı kadar un
  • 2 yemek kaşığı kadar mısır nişastası gerekli
  • 2 kahve fincanı kadar toz şeker gerekli (bildiğimiz türk kahve fincanı)
  • 1 paket toz krem şanti kullanalım

Muhallebili Kadayıf Nasıl Yapılır

Muhallebili kadayıf nasıl yapılır tarifimiz için ilk olarak kadayıfları halledelim. Bunun için tel kadayıfımızı önceden üç saat kadar buzluğa alalım, bekletelim.

Kolay tatlımıza başlamadan önce buzluktan çıkaralım donmuş tel kadayıfları, sonra elimizle bir kabın içine küçük küçük kolayca kıralım efendim.

Şimdi muhallebimizi hazırlamaya başlayabiliriz. Bunun için tüm muhallebi malzemelerini (toz krem şanti hariç tabiki) bir tencereye alalım, güzelce karıştıralım hepsini.

Sonra da orta ateşte sürekli karıştırarak pişirmeye başlayalım muhallebimizi. Muhallebimiz kıvam alınca, göz göz olunca kontrol edip ateşten alalım.

Tezgahta bir müddet soğumasını bekleyelim muhallebimizin, karıştırarak soğumasına yardımcı olabilirsiniz. Soğuyan muhallebimizin içine bir paket toz krem şantiyi ekleyelim. Sonra mikserin yüksek devri ile muhallebimizi iyice çırpalım, pürüzsüz bir kıvamı olsun diye.

Şimdi bir geniş tava içine tereyağımızı alalım. Eriyen  tereyağı içine hemen  ince kırdığımız kadayıfları ekleyelim. Sürekli hızlıca ve sabırla alt üst ederek kavuralım, altın sarısı bir renk alsın, çok kararmasın tel kadayıflarımız efendim. Bunu sürekli ve hızlı bir şekilde yapmalısınız. Sabırlı olunuz.

Kadayıflarımız istediğimiz rengi alınca başka bir kaba aktarıp tezgaha alıp soğuması için bekletelim.

Not: Kadayıfları kavururken isterseniz, iri kıyılmış ceviz içinizi de ekleyip, alt üst edip sonra ateşten alabilirsiniz. Dilerseniz en son ceviz içini servis ederken serpebilirsiniz. Size kalmış. 

Bir dikdörtgen borcam alalım efendim. Sonra hazırladığımız soğumuş kadayıfımızın yarısını bu borcama aktaralım. Kaşıkla üzerini düzeltelim. Sonra muhallebimizi üzerine aktarıp, yine kaşıkla düzeltelim muhallebimizi de.

Ardından son olarak kalan kadayıfımızı muhallebinin üzerine dökelim, muhallebinin her yanını kaplasın.

Borcam tepsimizi güzelce streç film ile kaplayalım. Yaklaşık iki üç saat kadar buzdolabına aktarıp soğutalım.

Muhallebili kadayıf yapılışı bitti sayılır. Servis zamanı muhallebili kadayıf tarifi üzerine bol ceviz içi serperek servis edelim. Muhallebili kadayıf nasıl yapılır tarifimiz gördüğünüz gibi çok kolay efendim.

Kolay tatlı tarifimiz; muhallebili kadayıf oktay usta farkıyla afiyet olsun efendim.

Not: Oktay usta tatlı tarifleri başlığı altında pek çok kolay tatlı tarifi bulunmakta. Göz atmanızda fayda bulunmaktadır.

muhallebili kadayıf oktay usta

muhallebili kadayıf oktay usta

Paylaş.

Yorum Yap