Mürdüm Erikli Tart Tarifi

0

Mürdüm Erikli Tart

Sizler ile bugün mürdüm erikli tart tarifimizi yapmaya karar verdik. Mürdüm eriğinin içine kattığı aroma ile nefis bir tart tarifi. Mürdüm erikli tart nasıl yapılır, kolay tart tarifi sizler için ayrıntısı ile aşağıda yer alıyor.

Mürdüm Erikli Tart Tarifi Malzemeleri

Tart hamuru malzemeleri:

  • yarım su bardağı tereyağı, küp küp doğranmış ve çok soğuk
  • 1 su bardağı + 1/4 su bardağı kadar un
  • çeyrek çay kaşığı kadar tuz
  • 3-4 yemek kaşığı buzlu su

Üstü için malzemeler:

  • 10-12 adet mürdüm eriği kullanıyoruz
  • 1 çay bardağı kadar toz şeker
  • iri kıyılmış ceviz içi
  • tart üzeri için pudra şekeri kullanıyoruz
  • Not: Tart hamuru için buradaki tariften de yararlanabilirsiniz.

Mürdüm Erikli Tart Tarifi Oktay Usta

Mürdüm erikli tart tarifi oktay usta farkıyla geliyor. Sitemizde daha önce yayınladığımız tart hamuru nasıl yapılır tarifinden yararlanmanızı öneriyoruz. Burada bulunan tarif linkine tıklayarak, resimli ayrıntılı tart hamuru nasıl yapılır tarifini uygulayınız önce.

Çekirdeklerini çıkardığımız mürdüm eriklerini küçük bir tencereye aktarıyoruz. Üzerine toz şeker ekliyoruz. Şekerler eriyene kadar yaklaşık beş dakika kadar erikler ile birlikte orta ateşte pişiriyoruz. Sonra ateşten alıyoruz.

Tart hamurundan bir avuç kadar ayıralım bir kenara (mümkünse dolaba kaldırın ) üzeri için. Sonra kalan tart hamurunun tamamını kelepçeli bir kalıba, ya da tart kalıbına aktaracağız. Öncelikle kalıbımızı güzelce kenarları da dahil olmak üzere yağlıyoruz.

Sonra hamuru tabanına ve kenarlarına olacak şekilde elimizle bastırarak döşüyoruz kalıba. (tart hamuru tarifinde resimlerde göreceksiniz )

Ardından mürdüm eriklerimizi güzelce üzerine aktarıp, yayıyoruz kalıba. Üzerine de iri kıyılmış ceviz içini bolca serpiyoruz. Ayırdığımız tart hamurunu buzdolabında dondurucuda bekletiyoruz sonra da, kalıbın üzerine rendeliyoruz. Ya da hiç dolaba koymadan, ince şeritler halinde kalıbın üzerine kafes şeklinde döşüyoruz.

Artık mürdüm erikli tart tarifi fırına girmeye hazırdır. Mürdüm erikli tart oktay usta tarifimizi önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar iyice pişiriyoruz.

Pişen mürdüm erikli tart tarifini fırından alıp, tezgahta ılınması için bekletiyoruz. Sonra soğuyunca üzerine bol pudra şekeri eliyoruz bir çay süzgeci ile. Dilimleyip servis ediyoruz.

Mürdüm erikli tart tarifi oktay usta bu kadar. Mürdüm erikli tart tarifi afiyet olsun efendim.

Tart hamuru nasıl yapılır, kolay tart tarifi için güzel bir tarif olduğunu düşünüyoruz.

mürdüm erikli tart tarifi

mürdüm erikli tart tarifi

Paylaş.

Yorum Yap