Muskat Nedir? Baharatları Tanıyalım

0

Muskat Nedir? Baharatları Tanıyalım

Muskat nedir? Baharatları tanıyalım başlığında bu sefer muskat baharatını tanıtacağız sizlere. Muskat, bir adı da hint cevizi dir. Asya ve Amerikanın tropik bölgelerinde yetişen muskat ağacından elde edilen bir baharattır.

Küçük hindistan cevizi de denilse de, hindistan cevizi ile alakası yoktur. Zeytinden biraz daha büyükçedir. Cevize benzer tohumları vardır. Meyveleri olgunlaştığında baharat olarak kullanılır.Kabuğu oldukça sert yapılıdır.

Muskat nerede kullanılır?

Muskat genellikle taze rendelenmiş olarak mutfaklarda kullanılır. Ülkemizde genellikle, hamur işleri, çörekler, kurabiyeler de kullanılmaktadır.

Kullanılırken her zaman az kullanmaya özen gösterilmelidir. Aroması oldukça güçlüdür.

Muskat ne kadar kullanılır?

Örneğin bir tepsi börek yaparken ( 5-6 adet yufka kullandığımızı düşünürsek) kullanacağınız ölçü en fazla bir tatlı kaşığı muskat olmalıdır. Aynı zamanda muskatlı kek yapacaksak ( 4 su bardağı un kullandığımızı düşünürsek) en fazla 1 tatlı kaşığı muskat kullanmak yeterli olacaktır. 

Özellikle avrupa da muskat rendelenmiş olarak, patates ve işlenmiş et yemeklerinde, çorba soslarında ve hamurişlerinde kullanılır.

Japonyada köri sosu için kullanılırken, Hollanda da brüksel lahanası ve karnabahar için kullanılır.

Mutfakta kullanımı için aktarlardan satın alabileceğiniz bir baharattır. Eğer muskatı öğütülmüş olarak, toz halinde alırsanız hava almayan bir kapta muhafaza etmelisiniz.

Muskatın yoğun bir aroması olduğunu hatırlatarak, rendelenmiş toz halde dahi çok az kullanmanızı öneriyoruz. Kurabiyelerde de aroma katmak için muskat kullanılabilmektedir. Özellikle patates püresi yaparken, patates graten tariflerinde gayet lezzet katan bir baharattır.

muskat baharatları tanıyalım

muskat baharatları tanıyalım

 

 

Paylaş.

Yorum Yap