Nefis Çikolatalı Parfe Tarifi

0

Çikolatalı Parfe Nasıl Yapılır

Sizlere kolay tatlı tarifi için nefis çikolatalı parfe tarifimizi sunuyoruz. Özellikle ağır yemeklerden sonra, nispeten hafif tatlı arayanlar için parfe yapılışı iyi bir seçenek olacak.

Çikolatalı parfe nasıl yapılır, parfe için hangi malzemeler gerekli hepsini aşağıda bulacaksınız. Parfe tarifi oktay usta farkıyla sizinle efendim.

Çikolatalı parfe tarifi içinde yumurta kullandık, ama zaten difrizde, buzlukta muhafaza edilen bir tatlı ayrıca, çıkarınca hemen servis edildiğinden biz sorun etmiyoruz efendim.

Parfe yapılışını ilk olarak normal borcam da, baton kek kalıbında yapılışını anlatıyoruz. Ayrıca kasede ve kupta parfe yapılışına da değindik efendim. Kolayınıza geleni deneyiniz.

Çikolatalı Parfe Tarifi Malzemeleri

  • 250 ml. kadar süt gerekli, soğuk
  • 2 paket toz krem şanti
  • 2 yemek kaşığı kadar toz kakao
  • 2 paket (160 gr ) bitter çikolata kullanıyoruz
  • 2 tane yumurta
  • 200 gr. kadar (yaklaşık bir paket, yada bir buçuk) çikolatalı bisküvi kullanıyoruz (yulaflı, oreo, kremalı bisküvi de olur)
  • bir adet portakal kabuğu rendesi gerekli
  • arzu ederseniz üzeri için, dondurma, meyve dilimleri servis için kullanılabilir

Çikolatalı Parfe Oktay Usta

Çikolatalı parfe oktay usta için ilk olarak malzemelerimiz hazırlayalım efendim. Sütümüz soğuk olsun, çikolatalı bisküvileri de elimizle bir kap içine kıralım hazır beklesin. (istediğiniz bisküviyi kullanabilirsiniz, kremalı, yulaflı vs..)

Biz çikolatalı parfe yapılışı için ayaklı bir mikser kullandık. Siz el mikseri de kullanabilirsiniz. Farketmez.

Sonrasında bir büyükçe kapta yumurtalarımızı mikser ile çırpalım efendim. Bir kaç dakika yeterli olur çırpmanız.

Daha sonra çırptığımız yumurtaların içine toz krem şantiyi ekleyelim efendim. Peşinden toz kakaomuzu ekleyelim. En son olarak soğuk sütümüzü ekliyoruz efendim.

Şimdi de mikseri tekrar çalıştırıp tüm bu malzemeleri güzelce çırpıyoruz efendim.

Bir kaç dakika çırpmanız yeterli. Gayet kıvamlı biraz ağır bir karışım elde ediyoruz.

Bu arada bitter çikolatamızı bir sos tenceresinde kısık ateşte biraz eritelim efendim. Ya da mikrodalga da kullanabilirsiniz. Bitter çikolatamızı erimiş olarak kullanıyoruz.

Şimdi de bu karışımın içine erimiş bitter çikolatayı ekliyoruz. Ardından bir portakal kabuğu rendesini ekliyoruz efendim.

Sonrasında tekrar mikser ile tüm malzemeleri bir kez daha çırpıyoruz. Kıvamlı parfe karışımımız artık hazırdır.

Şimdi kenarda bekleyen kırılmış çikolatalı bisküvileri de bu karışımın içine ekliyoruz. Bir spatula ile tamamen malzemeler birbirine geçene dek karıştırıyoruz. (kıylımış fındık vs. bu aşamada eklenebilir isterseniz)

Tepsi olarak ya baton bir kalıp, ya da düz borcam kullanabilirsiniz. Bir küçük boy borcam, ya da fırın kabını tezgaha alalım. İçine streç film döşeyelim, film kenarlardan bolca taşsın. Spatula ile yardım alarak tüm malzemeyi borcama aktarıp, üzerini düzleştiriyoruz güzelce. Streç filmi kenarlardan üstüne kapatalım sonra da.

Borcama aktardığımız çikolatalı parfe yapılışı bitti sayılır efendim. Artık buzdolabının dondurucu bölümüne kaldırabiliriz. (yaklaşık dört beş saat beklesin buzlukta, sonra çıkarıp dilimleyeceğiz)

Difrize kaldırmadan önce rondodan geçirdiğiniz çikolatalı bisküvi kırıntılarını üzerine serpebilirsiniz isterseniz. Sonra da buzluğa kaldırıp yaklaşık 5 saat bekletiyoruz parfe tarifimizi.

Nefis çikolatalı parfe tarifimiz buzlukta bekledikten sonra, servisten yaklaşık on on beş dakika önce çıkarıyoruz. Dilimleyip servis tabaklarına alıyoruz parfemizi.

 

Kasede Çikolatalı Parfe Tarifi için;

Çikolatalı parfe tarifimizi kaselerde de yapabilirsiniz efendim. Bunun için kaselere önce streç film çekelim, biraz dışarı taşsın streç filmler. Sonra içine parfemizi dolduralım bir kaşıkla, üzerini düzeltelim. Ardından dışarı taşan streçleri kapatalım kaselerin kaselerin üzerine. Sonra buzluğa kaldıralım. Gerisi kolay, servis ederken servis tabağına ters çevirip çikolata sosunu gezdirin efendim.

 

Kupta Çikolatalı Parfe Tarifi için;

Diğer işlemleri aynı şekilde yapıyoruz, en son bisküvileri tamamen rondodan geçiriyoruz, yada çok küçük parçalıyoruz, fakat parfe karışımına eklemiyoruz efendim. Kuplara doldururken bir kaç kaşık ufalanmış bisküvi, bir kaç kaşık parfe, biraz meyve ya da kıyılmış fındık vs. sonra tekrar parfe şeklinde dolduruyoruz kupları. Buzdolabına kaldırıp en az üç dört saat bekletiyoruz bu şekilde, sonra servis ediyoruz efendim. 

Nefis çikolatalı parfe tarifi bu kadar. Çikolatalı parfe tarifimiz afiyet olsun

Çikolatalı parfe nasıl yapılır tarifimiz hoşunuza gittiyse, oktay usta tatlı tariflerindeki diğer benzer ve kolay tariflere de göz atınız efendim.

nefis çikolatalı parfe tarifi

nefis çikolatalı parfe tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap