Nefis Fırın Sütlaç Tarifi

0

Fırın Sütlaç Nasıl Yapılır

Nefis fırın sütlaç tarifi ile yaz sıcaklarının üstesinden gelmeye ne dersiniz ? Fırın sütlaç nasıl yapılır hiç bilmeyenlerin yapabileceği kolaylıkla aşağıda. Soğuk soğuk gün içinde istediğiniz kadar yiyebileceğiniz bu sütlü tatlı tarifini mutlaka deneyiniz.

Fırın Sütlaç Tarifi Malzemeleri

  • 1 litre kadar süt gerekli
  • 1.5 çay bardağı kadar kırık pirinç kullanıyoruz
  • 3 su bardağı su
  • 2.5 çay bardağı kadar toz şeker
  • 1 paket vanilin
  • 1 paket krema kullanıyoruz (isteğe bağlı)
  • 1 yemek kaşığı nişasta ve yarım çay bardağı kadar su gerekecek ayrıca

Fırın Sütlaç Tarifi Oktay Usta

Fırın sütlaç tarifi oktay usta için ilk olarak  1.5 çay bardağı pirincimizi bol suyla yıkayalım, süzelim, sonra bir tencereye alalım. Üzerine 3 su bardağı su ekleyip ocakta pişirelim. Pirinçlerimiz suyunu çekene dek pişirelim efendim, altı tutmasın dikkat edin.

Hemen ardından pirinçlerin üzerine, yani piştiği tencerenin içine, 1 litre kadar sütümüzü ekleyelim efendim. Kaynamaya bırakalım pirinç ve sütümüzü.

Sütümüz kaynayınca fokurdayınca, orta ateşte yaklaşık beş dakika kadar kaynatmaya devam edelim. Sonrasında toz şekerimizi ekleyelim. Karıştıralım, altı tutmasın bu arada.

Ardından bir paket vanilyayı ekleyelim, karıştıralım efendim. Sonrasında bir paket kremayı ekleyip, karıştıralım. Yine beş dakika kadar orta ateşte ara ara karıştırarak kaynatmaya devam edelim.

Başka bir kase içinde nişastayı suyla açalım, iyice karıştırıp, içine bir kaç kaşık tencerede kaynayan karışımdan ekleyelim. Isınınca da bu karışım tencereye ekleyip, sürekli karıştırarak sütlacımızı pişirelim.

Sütlacımızın bir iki dakika içinde kıvamı koyulaşacaktır. Çok kaynatmayın nişastayı koyduktan sonra, sütlac hafif kıvamlı olmalı ateşten alınırken.

Sonrasında yani nişastayı koyduktan iki dakika kadar sonra, ateşten alalım sütlacımızı. Bir kepçe ile toprak güveç kaselerine paylaştıralım.

Sonra da bir fırın tepsisine (biraz derince bir tepsi olsun) yerleştirelim güveç kaplarımızı. Ardından fırının içine güveç kaselerinin hemen hemen yarısını geçmeyecek kadar su koyalım.

Ardından 250 derecede fırında başından ayrılmadan fırın sütlaç tarifimizi fırında pişirelim.

Nefis fırın sütlaç tarifimiz fırında pişip üzeri kızarır kızarmaz fırından alalım tepsimizi. Çok yanmasın. Kızarması yeterli olacaktır efendim.

Nefis fırın sütlaç yapılışı bu kadar. Fırın sütlaç tarifimiz oda sıcaklığına gelince buzdolabına kaldıralım. Üzerine ister kıyılmış fındık, ceviz, badem içi serpiniz servis ederken.

Fırın sütlaç tarifi oktay usta mutlaka tarçınlı yenmeli bizce. Kıyılmış fındık içini mutlaka servisten önce ekleyiniz üzerine. Bekledikçe güzelleşen bir sütlü tatlı tarifidir fırın sütlaç, ona göre.

Fırın sütlaç nasıl yapılır tarifimizi beğendiğinizi umarız. Sitemizde buna benzer pek çok kolay tatlı tarifi bulunmaktadır.

nefis fırın sütlaç tarifi

nefis fırın sütlaç tarifi

Paylaş.

Yorum Yap