Nefis Güllaç Tarifi

0

Güllaç Nasıl Yapılır

Efendim nefis güllaç tarifi hem sütlü, hem hafif, hem de kolay bir iftar tarifimizdir. Güllaç nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır, adım adım güllaç yapılışı aşağıda yer alıyor. Bu güzel ramazan tarifini hiç yapmadıysanız bu tarif tam size göre. Üstelik sütlü tatlı tarifi sevenlerin favori hafif tatlılarından birisidir güllaç tatlısı.

Güllaç tarifimiz için size şunu söyleyelim ki, güllaç yaprakları nişasta ve su ile yapılmaktadır. Basit bir malzemesi olan güllaç tarifini isterseniz muhallebili de yapmanız mümkün sitemizde muhallebili güllaç tarifi de var. Muhallebili damla sakızlı güllaç yapılışı için tıklayınız

Güllaç Tarifi Malzemeleri

  • 10 adet güllaç yaprağı gerekli
  • 2 kg. kadar süt kullanalım
  • 2 su bardağı toz şeker gerekli
  • 1.5-2 su bardağı kadar iri kıyılmış ceviz içi (veya fındık içi)
  • üzerini süslemek için, toz antep fıstığı, nar taneleri, değişik meyve dilimleri kullanabilirsiniz.

 

Güllaç Tarifi Oktay Usta

Güllaç tarifi oktay usta için ilk olarak ıslatmak için, büyükçe bir tepsi hazırlayalım efendim. Ayrıca yuvarlak veya dikdörtgen asıl güllacı yapacağımız bir borcam tepsi hazırlayalım.

Sonra sütümüzü ılıtmaya başlayabiliriz. Sütümüzün çok sıcak ya da çok soğuk olmaması, ılık olması gereklidir. Ayrıca fazla güllaç yapmayı düşünüyorsanız, bir kg. süt için bir su bardağı kadar toz şeker kullanın, ölçü bu.

Sütümüzü büyükçe bir tencereye koyup, üzerine toz şekeri ekleyelim, bir kepçe ile karıştırarak ocağa alalım. Sütümüzü ılıtırken karıştıralım efendim şeker erisin.

Sütümüz ılınınca sütümüzü, güllaç yapraklarımızı ve büyük tepsimizi tezgaha alalım.

İlk olarak büyük tepsimizin içine üç kepçe ılık süt koyalım. Sonra üzerine bir güllaç yaprağını yerleştirip, parmak uçlarımızla bastırıp sütü çekip hafif yumuşatalım. Yumuşattığımız bu güllaç yaprağını borcamın tabanına aktaralım, güzelce yerleştirelim. Sona diğer güllaç yaprağına geçelim.

Güllaç yapraklarını bütün olarak, eğer tepsiye sığmazsa kırarak da ıslatıp, sonra borcama aktarabilirsiniz.

Sonra da diğer güllaç yapraklarını da bu şekilde tepside sütte ıslatalım, yaklaşık on saniye içinde de alıp, borcama aktaralım üst üste, dizelim üst üste.

Güllaç yapraklarını tepside ıslatıp borcama dizerken, her iki güllaç yaprağına yarım ya da bir kepçe sütü borcama aktarın güzelce. Parmak uçlarınızla da borcama yayıp yerleştirin.

Yaklaşık beş adet güllaç yaprağını bu şekilde borcama serince üzerine kıyılmış ceviz içini güzelce aktaralım. Güllaç yapraklarının üzerini tamamen cevizle veya fındık içi ile kaplayabilirsiniz efendim.

Ardından diğer güllaç yapraklarını da üzerine önce tepside ıslatıp sonra borcamdaki cevizlerin üzerine sermeye devam edelim.

Çok kalın güllaç olmasın efendim, çok kalın güzel olmuyor. Borcam tepside yaparken kalınlığı abartmayınız. 

Kalan güllaç yapraklarnı da bu şekilde ıslatıp dizdikten sonra, kalan sütümüzü güllacın üzerine borcama aktaralım bolca. Merak etmeyin sütü çekecektir, fazla olması gibi bir durum yok.

Nefis güllaç tarifimiz bitmek üzere efendim. Borcamdaki tatlımız bir süre bekleyip sütünü çektikten sonra üzerini antep fıstığı, nar taneleri veya dilimlenmiş meyvelerle süsleyebilirsiniz.

Güllaç nasıl yapılır gördüğünüz gibi çok kolay bir tarif. Güllaç tarifi oktay usta farkıyla afiyet olsun.

nefis güllaç tarifi

nefis güllaç tarifi

Güllaç tarifi oktay usta eğer hoşunuza gitmiş ise, sitemizde oktay usta tatlı tarifleri olarak pek çok benzer tarif bulunmaktadır. Muhallebili güllaç tarifi için tıklayınız.

Paylaş.

Yorum Yap