Nefis Hira Tatlısı Tarifi

0

Hira Tatlısı Nasıl Yapılır

Nefis hira tatlısı tarifi, şerbetli tatlı tarifi arayanlar için az malzemeli, kolay tatlı tarifimiz. Hira tatlısı nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır, şerbeti nasıl hazırlanır hepsi sizin için aşağıda. Mutlaka hira tatlısı yapılışını deneyiniz efendim.

İrmikli tatlı tarifi arayanlar da bu yumuşacık, şerbetli güzel tatlımızı mutlaka yapsınlar efendim. İftar tatlısı tarifi olarak da deneyiniz.

Not: İrmikli hira tatlısı hamuru biraz ele yapışacak, ama yumuşak buna dikkat edin. Ayrıca şerbet için suyu dolaptan alın, soğuk su kullanıyoruz yani. 

Hira Tatlısı Malzemeleri

  • 2 su bardağı kadar irmik gerekli
  • 2 su bardağı kadar un
  • 1 su bardağı kadar sıvı yağ
  • 1 su bardağı kadar yoğurt
  • 2 adet yumurta
  • 1 paket vanilya gerekli
  • 2 paket kabartma tozu
  • tatlıyı bulamak için 1 su bardağı kadar irmik daha gerekli

Şerbet malzemelerimiz:

  • 4 su bardağı kadar toz şeker
  • 4 su bardağı kadar su gerekli efendim

İrmikli Hira Tatlısı Tarifi

İrmikli hira tatlısı tarifi göreceksiniz çok kolay. İlk olarak bir karıştırma kabının içine iki adet yumurtayı kıralım.

Üzerine bir su bardağı kadar sıvı yağ, bir su bardağı kadar yoğurdu ekleyelim. Çırpma teli ile bu malzemeleri iyice çırpalım efendim.

Sonrasında iki su bardağı kadar irmiği; azar azar bu karışıma ekleyip bir yandan çırpmaya devam edelim. Parça parça bir yandan çırparak irmiğimizi ekleyelim efendim.

İrmiğimizi çırpma teli ile karıştırarak ekledikten sonra, bu kez iki su bardağı kadar unumuzu bu karışıma ekliyoruz. Unu ekler eklemez üstüne iki paket kabartma tozunu ve bir paket vanilyayı ekliyoruz. Sonra yoğurmaya başlıyoruz efendim.

Elimizle güzelce yoğuralım. Malzemelerimiz tam ölçüsündedir efendim. Ele yapışan yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Un vs. eklemeyiniz karışıma.

Hafif ele yapışan ama çok yumuşak bir hamur elde edince tamamdır efendim.

Hamuru yoğurunca yaklaşık on dakika tezgahta dinlendirelim efendim.

Sonrasında hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp, elimizle yuvarlayıp top haline getirelim. Sonra da bunları tezgaha dizelim. Çok büyük yapmayın, çok da küçük olmasın. İri ceviz büyüklüğü iyidir.

Öncelikle bir fırın tepsisine yağla kağıt serelim efendim. Sonra; yuvarlamış olduğumuz tüm topları, bir kasedeki irmiğe bulayalım. Fırın tepsisine dizelim efendim.

Hepsi bitince tepsimizi önceden ısıtılmış 175 derece fırında üzeri güzelce kızarana kadar pişirelim efendim.

İrmikli hira tatlısı tarifimiz fırında pişerken biz de şerbetimizi hazırlamaya başlayabiliriz.

Bunun için geniş bir karıştırma kabı alalım tezgaha. Sonra içine 4 su bardağı kadar toz şekeri ekleyelim. İçine dört su bardağı soğuk su ekleyelim. Sonra şeker eriyene kadar çırpma teli ile güzelce karıştıralım. (dikkat edin su soğuk, bildiğiniz dolaptan aldık)

Nefis hira tatlısı tarifimiz pişince, yağlı kağıttan kurtaralım sonra, tezgahta üç dakika bekletelim. Sonra soğuk şerbetimizi sıcak tatlımızın üzerine kepçe kepçe gezdirelim bolca. Tatlımız sıcak şerbetimiz soğuk unutmayın efendim.

İrmikli hira tatlısı tarifi bu kadar. Hira tatlısı nasıl yapılır diyenler gördüğünüz gibi çok kolay efendim.

Hira tatlısı tarifimizi beğendiyseniz sitemizde bulunan oktay usta tatlı tarifleri başlığına da göz atınız.

nefis hira tatlısı tarifi

nefis hira tatlısı tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap