Nefis Kadayıflı Muhallebi Tarifi

0

Kadayıflı Muhallebi Nasıl Yapılır

Nefis kadayıflı muhallebi tarifimizi yapıyoruz efendim. Kadayıflı muhallebi nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır hepsi burada yer alıyor. Kolay tatlı tarifi için; bu az malzemeli kolay kadayıflı muhallebi oktay usta farkıyla mutlaka yapılmalı diyoruz efendim.

Kadayıflı muhallebi yapılışı için size gereken her şey burada.

Kadayıflı Muhallebi Tarifi Malzemeleri

Muhallebi Malzemeleri:

  • 1 litre kadar süt gerekli
  • 1 su bardağı kadar un gerekli
  • 1 su bardağından iki parmak eksik toz şeker gerekli
  • 100 ml. kadar krema (bir kutunun yarısı)
  • 2 parça kadar damla sakızı (isteğe bağlı efendim)
  • 1 paket vanilin gerekli

Kadayıf kısmı malzemeleri:

  • 250 gr. kadar çiğ tel kadayıf gerekli
  • 1 su bardağı kadar iri çekilmiş fındık içi (bıçakla kıyabilirsiniz de)
  • yarım su bardağı kadar toz şeker gerekli

Kadayıflı Muhallebi Tarifi Oktay Usta

Kadayıflı muhallebi tarifi oktay usta için ilk olarak kadayıflarımızı kızartarak başlayalım efendim. Kadayıflarımızı fırında kızartacağız efendim. Biliyorsunuz tavada da sürekli karıştırarak yapabiliriz de.

Şimdi bir fırın tepsisine yağlı kağıt serelim, üzerine çiğ kadayıfları aktarıp, güzelce parmak uçlarımızla dağıtalım açarak.

Sonra 180 dereceye getirip ısıttığımız fırına tepside ince yaydığımız kadayıfları fırına koyuyoruz. Başından ayrılmayalım. Sürekli kontrol ederek, kızarınca alacağız çünkü.

Muhallebimiz yapmaya başlayalım bu arada. Önce bir tencereye toz şekeri ve unu alıp, bir çırpma teli ile karıştıralım. Sonra üzerine sütümüzü ekleyip, bir yandan malzemeleri karıştıralım. Un topaklanmasın diye iyice karıştıralım efendim.

Şimdi de içine damla sakızını ekleyelim, muhallebi karışımını ocağa alalım. Bir spatula ile sürekli karıştırarak pişirelim. Muhallebimiz kıvamını alınca, ateşten alalım efendim.

Tezgaha aldığımız muhallebinin içine kremayı ekleyelim. Sonra vanilini ekleyelim. Krema eklediğimiz için biraz kıvamı açılacaktır. Ancak karıştıralım ve soğumaya bırakalım. Çünkü soğumaya başlayınca kıvamı koyulaşacaktır tekrar.

Tezgahta bekleyen karışımı ara ara karıştıralım ki kabuk bağlamasın efendim.

Bu arada fırındaki tepsiyi beş dakika da bir dışarı alıp, kadayıfları alt üst edelim ki güzelce kızarsın, sonra tekrar fırına alalım. Bu işlem kadayıflar tamamen kızarana kadar devam etmeli efendim.

Kadayıfımız altın sarısı bir hal alıp güzelce kızarınca yine fırından alıyoruz. Tezgahta üzerine toz şeker ve kıyılmış fındık içi ekliyoruz. Sonra tekrar harmanlıyoruz ve fırına veriyoruz. Bu kez fırının derecesini 190 dereceye getirip kızartmaya devam ediyoruz. 

Tamamen kızarmış kadayıfımızın yarısını bir kare borcama  (22 x 30 cm) aktarıyoruz. Sonra soğuyan muhallebimizin yarısını borcamdaki kadayıfın üzerine ekliyoruz. Bir spatula ile muhallebiyi güzelce düzeltip yayalım borcama.

Şimdi de son olarak kalan kadayıfı muhallebinin üzerine serpelim, tamamen kadayıfla kaplayalım muhallebinin üzerini.

Kadayıflı muhallebi tarifimiz bitmek üzere. Artık buzdolabına kaldırıp bir kaç saat dinlendirelim.

Kadayıflı muhallebi tarifi oktay usta iki saat dinlendirildikten sonra dilimlenip servis edilebilir.

Kolay tatlı tarifimiz kadayıflı muhallebi nasıl yapılır tarifimizi beğendiğinizi umarız. Diğer tarifler için sitemize mutlaka göz atınız.

nefis kadayıflı muhallebi tarifi

nefis kadayıflı muhallebi tarifi

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap