Nefis Muhallebili Güllaç Tarifi

0

Muhallebili Güllaç Nasıl Yapılır

Nefis muhallebili güllaç tarifimizi sunuyoruz efendim bu kez. İftar tarifi muhallebili güllaç iyi bir seçenek olacaktır.

Muhallebili güllaç nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır adım adım aşağıda anlatılıyor, deneyiniz.

Muhallebili Güllaç Tarifi Malzemeleri

Güllaç olarak 9-10 güllaç yaprağı kullanıyoruz

Muhallebi malzemeleri:

 • 3.5 su bardağı kadar süt gerekli
 • 1 su bardağından iki parmak eksik toz şeker
 • 1 çay bardağı kadar hindistan cevizi kullanıyoruz
 • 2 yemek kaşığı kadar nişasta gerekli
 • 2 yemek kaşığı kadar un
 • 1 yemek kaşığı kadar tereyağı
 • 1 paket vanilin
 • 1 tane yumurta gerekli

Güllaçlarımızı ıslatmak için malzemeler:

 •  6 su bardağı kadar süt gerekli
 • 1 su bardağından iki parmak eksik toz şeker
 • 1 paket vanilin
  üzeri için malzemeler: 
 • Üzeri için 1 su bardağı kıyılmış fındık içi, ceviz içi
 • kiraz şekerlemesi, nar taneleri, dövülmüş antep fıstığı olabilir

Muhallebili Güllaç Tarifi Oktay Usta

Muhallebili güllaç tarifi oktay usta için ilk olarak tüm malzemelerimizi tezgaha hazır edelim.

Güllaç tarifimiz için muhallebimizi yapmakla işe başlayalım. Muhallebi için uygun büyüklükteki bir tencereye nişastamızı alalım. Üzerine unumuzu ekleyelim efendim. Sonra bir su bardağı sütü ekleyelim ve nişasta ve unu karıştıralım sütle, nişastayı böylelikle iyice ezmiş olduk.

Ardından kalan sütümüzü tencereye ekleyelim. Üzerine toz şekeri ekleyelim. Son olarak da yumurtamızı içine kıralım. Tüm bu malzemeyi güzelce karıştırıp çırpalım şimdi de.

Muhallebi malzememizi karıştırdıktan sonra artık ocağa alabiliriz. Orta ateşte sürekli karıştırarak muhallebimizi koyulaşana kadar pişiriyoruz efendim.

Muhallebimiz kıvam alınca ateşi kapatalım. Vanilyayı ve tereyağımızı ekleyelim, tereyağı eriyene kadar karıştıralım muhallebimizi efendim. Tezgahta beklesin böylece soğusun.

Şimdi de güllaç yapraklarını ıslatmak için sütümüzü hazırlamaya başlayalım efendim.

Bir tencereye altı bardak sütümüzü alalım. Üzerine toz şekerimizi ekleyelim. Sonra tenceremizi ocağa alıp, şeker eriyene kadar karıştırarak pişiriyoruz. Yalnız sütümüz kaynamıyor, ısınması yeterli, kaynama noktasına gelmeden altını kapatalım. Vanilyamızı ekleyelim karıştıralım tezgaha alalım.

Güllaç yaprakları parçalayarak tatlımızı yapacağız, yani ikiye bölebilirsiniz güllaç yapraklarını uygularken.

Önce güllaç tatlısını yapacağımız borcamı (servis tepsisini yada), ıslatmak için sütümüzü, muhallebimizi tezgaha alalım.

Sonra borcam üzerine bir kepçe kadar süt ekleyelim, bir güllaç yaprağını kırıp, borcama ekleyelim, parmak uçlarımızla borcamda ki bu güllaca bastıralım. Sütü emsin.

Diğer güllaç yapraklarını da bu şekilde hafif ıslatıp sonra borcama serelim. İkinci yaprağı da serip, parmak uçlarınızla yerleştirdikten sonra biraz daha süt aktarın üzerine.

Sonra muhallebimizden bir kaç kaşık alıp borcamdaki güllaçların üzerine aktarın, yayın.

Diğer güllaç yapraklarını da bu şekilde; iki yaprak, bir kepçe süt, sonra muhallebi şeklinde uygulayınız efendim. Güllaç yapraklarını borcama sererken, yarım veya bir kepçe kadar süt ekleyip, üzerine parmak uçlarımızla dokunup, yumuşamasını sağlayalım. Acele etmeyin.

Tüm muhallebiyi bitirip, son güllaç yapraklarını da üzerine serdikten sonra, kalan sütü üzerine gezdirin. (merak etmeyin çeker)

Muhallebili güllaç tarifimizi buzdolabına kaldıralım ve bir süre soğutup dinlendirelim. Sonra üzerine kıyılmış ceviz içi, fındık içi, antep fıstığı, nar taneleri serpelim.

Güllacımızı dilimleyip servis edelim. Meyve dilimleri ile de servis edebilirsiniz.

Muhallebili güllaç yapılışı bu kadar. Nefis muhallebili güllaç tarifimiz afiyet olsun.

Muhallebili güllaç nasıl yapılır tarifimizi beğendiyseniz, sitemizde oktay usta tatlı tarifleri olarak pek çok benzer tatlı tariflerine de bakınız efendim.

nefis muhallebili güllaç tarifi

nefis muhallebili güllaç tarifi

Not: Muhallebili güllaç tarifini yaparken, isterseniz, dört adet güllaç yaprağını borcama serip, sütle ıslattıktan sonra; tüm muhallebiyi üzerine aktarıp, kalan güllaç yapraklarını üzerine yine aynı şekilde serebilir ve sütle ıslatabilirsiniz. Yani iki güllaç yaprağı, sütle ıslatmak, muhallebi sermek şart değil. Hangisini tercih ederseniz, servis tepsisine o şekilde aktarın efendim. Hatta kıyılmış ceviz içini muhallebinin üzerine araya da katabilirsiniz. Size bağlı. 

 

Paylaş.

Yorum Yap