Nefis Portakallı Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi

0

Portakallı Sütlü İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır

Sizlerle kolay sütlü tatlı tariflerine devam ediyoruz efendim. Portakal pelteli sütlü irmik tatlısı tarifimizi beğeneceğinizi umuyoruz. Portakallı sütlü irmik tatlısı hem kolay hem çok lezzetli hem de çok çok hafif bir tatlı efendim.

Portakal pelteli sütlü irmik tatlımızı ister slikon bir kalıpta, ister bir borcamda, isterseniz de cup veya kaselerde yapabilirsiniz. Keyfinize kalmış. Eğer borcamda yapacaksanız önce muhallebiyi ıslanmış borcama aktarın, sonra soğuyunca üzerine pelteyi aktarın. Sonra da buzdolabına kaldırın soğusun tamamen. Sitemizde hepsi ile ilgili değişik ölçülerde sütlü tatlı tariflerimiz zaten var.

Portakallı Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi Malzemeleri

Üzeri için, portakal peltesi için:

 • 2 su bardağı kadar portakal suyu
 • 2 yemek kaşığı silme nişasta, buğday nişastası efendim
 • 3 yemek kaşığı kadar toz şeker gerekli
 • portakal kabuğu rendesi gerekli, bir portakal yetiyor

Sütlü irmik için malzemelerimiz:

 • 4 su bardağı kadar süt gerekli
 • 1 yemek kaşığı kadar buğday nişastası kullanalım
 • 5 yemek kaşığı kadar irmik gerekli
 • 1 yemek kaşığı dolusu hindistan cevizi gerekli
 • 5 yemek kaşığı kadar toz şeker kullanıyoruz
 • 1 tatlı kaşığı kadar vanilin
 • 1.5 tatlı kaşığı kadar tereyağı kullanıyoruz efendim

Portakallı Sütlü İrmik Tatlısı Oktay Usta

Portakallı sütlü irmik tatlısı oktay usta tarifimize başlayalım efendim. Öncelikle portakallı pelte tarifimizi yapalım. Bunun için, küçük bir tencereye, portakal suyunu alalım. Üzerine nişastamızı ve toz şekeri ekleyelim. Sonra bir kaşıkla karıştıralım güzelce.

Ocağa alalım tenceremizi sonra sürekli karıştırarak, peltemizi pişirelim efendim. Kıvam alınca tamamdır, ateşten alalım.

Slikon bir kalıbımızı suyla ıslatalım önce. Sona peltemizi daha sıcakken slikon kalıba aktaralım tezgahta beklesin efendim.

Şimdi sütlü irmik tatlısı tarifimizi pişirmeye başlıyoruz. Bunun için malzemelerimizin hepsini bir tencereye alalım. Sonra bir kaşıkla ya da çırpma teli ile güzelce karıştıralım. Ocağa alıp sürekli karıştırarak irmik tatlımızı pişirelim efendim.

Kıvamı gelip pişen, koyulaşan sütlü irmik tatlımızı ateşten alalım. Tezgahta bir dakika kadar karıştıralım.

Tezgahta soğumuş portakal peltemizin üzerine dökelim irmik tatlımızı. Tezgahta slikon kalıpta beklesin ve iyice soğusun. Soğuduktan sonra da buzdolabına kaldıralım ve iki üç saat kadar bekletelim.

Geniş bir servis tabağına slikon kalıptan ters çevirip çıkaralım. Portakallı sütlü irmik tatlısı tarifimiz bitti sayılır.

Portakallı sütlü irmik tatlısı oktay usta bu kadar efendim. Nefis portakallı sütlü irmik tatlısı tarifimiz afiyet olsun.

nefis portakallı sütlü tatlı tarifi

nefis portakallı sütlü tatlı tarifi

Paylaş.

Yorum Yap