Nefis Profiterol Tarifi

0

Profiterol Nasıl Yapılır

Nefis profiterol tarifimizi sunuyoruz sizlere. Profiterol nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır sizler için geliyor efendim. Aslında herkesin zor bir tatlı sandığı profiterol tatlısı tarifinin ne kadar kolay olduğunu görecek ve şaşıracaksınız. Sizlere gereken aşağıdaki gibi tam ölçüsünde bir tarif ve püf noktaları. Tarifimizde sizlere malzemeleri gram gram verdik.

Profiterol oktay usta farkıyla yapılıp buzdolabında bir kaç gün keyfini çıkarabileceğiniz güzel ve bereketli bir tatlı tarifi efendim. Ev yapımı profiterol tarifi için sizlere gereken pastacı kreması tarifine buradan ulaşabilirsiniz efendim.

Profiterol Tarifi Malzemeleri

  • 125 ml. kadar süt gerekli (yarım su bardağı kadar)
  • 125 ml. kadar su (yarım su bardağı kadar)
  • 5 gr. kadar tuz (yarım tatlı kaşığı civarı)
  • 5 adet yumurta, oda sıcaklığında
  • 175 gr. kadar un gereli efendim (1 su bardağı + 1/4 su bardağı daha un)
  • 112 gr. kadar tereyağı kullanıyoruz (1 stick-yani bir paketin yarısından az)
  • 5 adet yumurta kullanalım
  • 200 gr. kadar krema (1 paket)
  • 200 gr. kadar bitter çikolata kullanıyoruz profiterol tarifimizde

Profiterol Tarifi Oktay Usta

Profiterol tarifi oktay usta için ilk olarak orta boy bir tencereye suyumuzu ve sütümüzü ekliyoruz. Üzerine tereyağımızı ekliyoruz. Sonra bir spatula ile bir yandan karıştırarak orta ateşe alalım tenceremizi.

Süt, su ve tereyağı kaynama noktasına gelince şimdi diğer malzemeleri ekleyerek hamuru hazırlamaya başlayabiliriz. Unumuzun içine önce tuz ekleyelim efendim.

Kaynayan bu malzemelere, unumuzu bir spatula ile bir yandan karıştırarak ekleyelim. Bu işlem sırasında kısık ateşe alalım ocağımızı.

Yaklaşık bir dakika kadar daha kısık ateşte karıştırarak hazırladığımız hamurumuzu kenara alalım. Tencerenin sıcaklığından daha fazla etkilenmesin diye, başka bir kaseye aktarmanız yararlı olacaktır.

Şimdi bu hamuru yumurtaları teker teker eklemeye sıra geldi efendim. Bir mikser kullanarak bir yandan karıştırarak, bir yandan da her seferinde bir yumurta ekleyerek hamuru çırpalım efendim.

Hazırladığımız profiterol hamurunu bir sıkma torbasına dolduralım efendim. Sonra sıkma torbasının ucuna uç takalım ya da kesebilirsiniz de.

Not: Profiterol hamurunu eğer sıkma torbasına doldurmayacaksanız bir tatlı kaşığı kullanarak da tepsiye aralıklı olarak dizebilirsiniz. Ama kabul edersiniz ki yuvarlak yuvarlak dizmek bu kez daha zor olur.

Şimdi bir fırın tepsisinin içine yağlı kağıt serelim. Sonra da sıkma torbasıyla küçük küçük daireler halinde hamuru sıkalım. Bu işlemi aralıklı olarak yapalım, çünkü şişip büyüyecekler hamurlarımız.

Son olarak parmağımızı suya batırıp, sıkma işleminden sonra kalan kaküllere bastırıp muntazam yuvarlak hamurlar elde edelim.

Önceden ısıtılmış 190 derece fırında yaklaşık 12-14 dakika kadar kontrollü olarak pişirelim efendim. Üzerlerinin hafif kızarması daha iyi olacaktır. Ama başından ayrılmayın çok yanmamalı.

Ev yapımı profiterol tarifi için çikolata sosumuzu hazırlamaya başlıyoruz. Bir küçük tencereye bir paket kremayı aktarıp, ocağa alalım. Kremamız ısınıp kaynama noktasına gelmeden ateşten alalım. Sonra da kırılmış parçalanmış bitter çikolatalarımızı ısınmış kremaya aktaralım. Karıştırıp eritelim güzelce.

Tezgaha aldığımız  soğumuş profiterol hamurlarını bir bıçağın ucuyla delelim teker teker efendim. Zaten profiterol hamurlarının şişince içi boş oluyor efendim.

Buradaki tarife göre hazırladığımız pastacı kremasını bir sıkma torbasına dolduralım efendim. Sonra da tek tek deldiğimiz profierol hamurlarının deliklerine sıkalım bu kremayı.

Profiterol hamurlarının deliklerine sıkma torbasıyla sıktığımız kremanın, topları ağırlaştırdığını göreceksiniz. Göz kararı sıkınız taşınca bırakınız.

Hazırladığımız bu kremalı profiterol hamurlarını, yani toplarımızı cuplara ya da küçük kaselere yerleştirip, üzerine bol çikolata sosunu kaşık kaşık gezdirelim efendim.

Nefis profiterol tarifi bu kadar. Profiterol nasıl yapılır tarifimizi beğendiğinizi umarız.

Profiterol tarifi oktay ustayı isterseniz bir borcama aktarıp, üzerini streçleyiniz. Buzdolabında muhafaza edip, sonra servis esnasında üzerine çikolata sosu gezdirip servis edebilirsiniz. Üzerine iki kaşık sade dondurma ile harika oluyor belirtelim.

nefis profiterol tarifi

nefis profiterol tarifi

Bu ev yapımı profiterol tarifimize de göz atabilirsiniz efendim.

Paylaş.

Yorum Yap