Nefis Rulo Muhallebi Tarifi

0

Kolay Sütlü Tatlı Tarifi, Rulo Muhallebi

Nefis rulo muhallebi tarifimiz, kolay sütlü tatlı tarifi arayanlar için güzel bir seçenek. Üstelik sürekli kasede muhallebi tarifi yapıp servis etmekten sıkılanlar içinde güzel bir seçenek olacaktır efendim. Çünkü rulo muhallebi tarifimiz rulo halinde üzerinde ya da arasında ceviz içi ile geçekten güzel bir tarif efendim.

Rulo muhallebi yapılışı için gereken her şey aşağıda yer alıyor.

Nefis Rulo Muhallebi Tarifi Malzemeleri

  • 1 litre kadar süt gerekli
  • 3 yemek kaşığı kadar buğday nişastası kullanalım
  • 2 yemek kaşığı kadar un gerekli
  • 1.5 su bardağı kadar toz şeker gerekli
  • 2 yemek kaşığı tereyağı kullanıyoruz
  • 2 parça damla sakızı, dövülmüş
  • 1 su bardağı dolusu hindistan cevizi gerekli efendim
  • 1 su bardağı iri kıyılmış ceviz içi kullanıyoruz
  • 1 çay kaşığı dolusu tarçın (isteğe bağlı efendim)

Rulo Muhallebi Yapılışı

Rulo muhallebi yapılışı için ilk olarak bir tencere içine tereyağımızı ekleyip, kısık ateşe alalım. üzerine un ve nişastayı aktarıp, yaklaşık iki dakika kadar sürekli çevirerek kavuralım. Hemen ardından bu kavrulmuş karışıma sütümüzü ekleyelim.

Bir çırpma teli ile sürekli karıştırarak pişirelim. Sütümüz ve diğer malzemeleri sürekli karıştırıyoruz. Belki topaklanabilir ama önemli değil mikser ile sonunda halledeceğiz. Muhallebimizi sürekli karıştırarak pişiriyoruz. İyice ısınan malzemelere bu kez şekerimizi ekleyelim, karıştırarak pişirmeye devam edelim.

Kıvam alınca muhallebimizin altını kısalım efendim. Yaklaşık bir iki taşım kaynayınca ateşten alabilirsiniz. Ama karıştırmayı kesmeyin.

Ateşten almaya yakın, dövülmüş damla sakızını ekleyelim. Karıştıralım iyice. Sonrasında ateşten alalım efendim.

Tezgaha aldığımız muhallebimizi bu kez bir mikser ile ya da el blendırı kullanarak güzelce pürüzsüz olacak şekilde çırpalım efendim.

İri kıydığımız ceviz içi ile tarçını bir kasede karıştıralım. Beklesin tezgahımızda efendim.

Bir dikdörtgen borcama yağlı kağıt serelim efendim. Sonra bir su bardağı dolusu hindistan cevizini yağlı kağıt üzerine her yeri kaplayacak şekilde serpelim.

Hazırlamış olduğumuz muhallebimizi serptiğimiz hindistan cevizi üzerine aktaralım. Bir kaşık ile üzerini düzleştirelim efendim yavaşça.

Tezgahta tamamen soğuyan muhallebimizin üzerine bu kez, karıştırdığımız ceviz ve tarçını ekleyelim. Tüm muhallebinin üzerini kaplayalım efendim bu şekilde.

Şimdi tezgahta bekleyip soğuyan muhallebiyi yağlı kağıt ile kavrayıp, rulo halinde saralım efendim. Fazla kurcalamayın,  yağlı kağıda sarılı rulo halinde sadece borcamın içinde beklesin bu şekilde.

Rulo muhallebi tarifimizi geceden bekletelim buzdolabında mümkün ise efendim. Yoksa en az dört saat buzdolabında beklemeli.

Yağlı kağıdı kaldırıp, bir bıçakla keselim ve servis edelim. Nefis rulo muhallebi yapılışı bu kadar. Rulo muhallebi tarifimiz afiyet olsun efendim.

nefis rulo muhallebi tarifi

nefis rulo muhallebi tarifi

Sitemizde pek çok kolay sütlü tatlı tarifi bulunmaktadır.

Paylaş.

Yorum Yap