Nefis Sakızlı Muhallebi Tarifi

0

Sakızlı Muhallebi Nasıl Yapılır

Nefis sakızlı muhallebi tarifimize bayılacaksınız. Sütlü tatlı tarifinden hoşlanıyorsanız, sakızlı muhallebi nasıl yapılır tarifimiz tam size göre. Ramazan ayında, ağır yemeklerin üzerine, sütlü tatlı tarifi için; sakızlı muhallebi tarifi iyi bir seçenek olacaktır. Özellikle üzerine türk kahvesi de içilecek ise, sakızlı muhallebi yapılışını mutlaka tercih ediniz.

Sakızlı muhallebi oktay usta için tavsiyemiz, muhallebimizi sade olarak yapıp, üzerine biraz tarçın serpin, bir kaç top dondurma ile servis edin.

Sakızlı Muhallebi Tarifi Malzemeleri

  • 1 litre kadar süt kullanıyoruz
  • 1 su bardağı kadar un
  • 1 su bardağından iki parmak eksik kadar toz şeker
  • 1 çay kaşığı kadar damla sakızı kullanalım
  • 1 çay kaşığı kadar tereyağı gerekli
  • üzeri için isterseniz antep fıstığı, kıyılmış fındık içi vs. size kalmış
  • kadayıf ile servis etmek isterseniz, çıtır kavrulmuş tel kadayıf da lazım

Sakızlı Muhallebi Yapılışı

Sakızlı muhallebi yapılışı aslında çok çok kolay. İlk olarak sütümüzü bir tencereye alalım efendim. Sonra içine toz şekerimizi ekleyelim. Unumuzu tencereye eleyerek ekleyebilirsiniz yine. Varsa içine bir kaç damla vanilya özütü ekleyebilirsiniz.

Sonra bir çırpma teli ile karıştıralım ve ocağa alalım. Sürekli karıştırarak damla sakızlı muhallebi tarifimizi pişirelim. Yaklaşık on dakika kadar pişen muhallebimiz kıvam alacaktır. Kıvam alan muhallebimizi ateşten alıyoruz tezgaha.

Şimdi de havanda dövdüğümüz damla sakızımızı ekleyip, çırpma teli ile yine karıştırıyoruz. Son işlem olarak da çok az, bir çay kaşığı tereyağı ekleyip, yine çırpma teli ile güzelce karıştırıyoruz.

Damla sakızlı muhallebi tarifimizi kaselere paylaştırıyoruz efendim. Damla sakızlı muhallebimizi istediğiniz gibi servis edebilirsiniz. Üzerine bir miktar tarçın serpip sade olarak keyfini çıkarabilirsiniz. Ya da evde bulunan fındık, ceviz, badem, fıstık vs. ile süsleyip servis edebilirsiniz.

Servis ederken eğer çıtır kavrulmuş tel kadayıf alırsanız servisi daha göze hoş gözükür. Kaselere, kuplara, önce bir kaç kaşık çıtır kavrulmuş kadayıf aktarıyoruz. Üzerine danla sakızlı muhallebimizi ekliyoruz. Sonra da en üste, dövülmüş antep fıstığı, kıyılmış fındık içi vs. serpip soğutup servis ediyoruz efendim. 

Sakızlı muhallebi nasıl yapılır tam acemilere, vakti olmayanlara, şip şak bir tatlı yapmak isteyenlere göre bir tarif. Deneyiniz, sık sık.

Sitemizde damla sakızlı muhallebi tarifi olarak pek çok seçenek bulunmakta. Oktay usta tatlı tarifleri başlığına mutlaka göz atınız.

nefis sakızlı muhallebi tarifi

nefis sakızlı muhallebi tarifi

Paylaş.

Yorum Yap