Nefis Sütlü Nuriye Tarifi

0

Sütlü Nuriye Nasıl Yapılır

Nefis sütlü nuriye tarfini aslında pek çok kişi zor bir tatlı zanneder. Aslında baklavalık yufka ile orta boy dikdörtgen bir borcamda yapılması çok kolay baklavalardan birisidir sütlü nuriye tatlısı.

Sütlü nuriye nasıl yapılır tüm aşamaları ve püf noktaları ile aşağıda yer alıyor efendim. Siz de baklava yufkası ile bu kolay baklava tarifimizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sütlü Nuriye Tarifi Malzemeleri

  • 40 yaprak hazır baklavalık yufka kullanıyoruz
  • 350 gr. kadar tereyağı, eritilmiş
  • 4 su bardağı kadar file fındık kullanıyoruz, biraz daha bol da olabilir

Şerbet malzemeleri:

  • 3 su bardağı süt
  • 1.5 su bardağı kadar su
  • 3.5 su bardağı kadar toz şeker gerekli

Sütlü Nuriye Tarifi Oktay Usta

Sütlü nuriye tarifi oktay usta çok kolay efendim. Bir yapın, müdavimi olacaksınız bu kolay baklava tarifimizin.

ilk olarak bir sos tenceresinde tereyağımızı kısık ateşte yavaşça eritelim. Ardından dikdörtgen bir borcam içine ilk yirmi adet baklavalık yufkayı; aralarına fırça ile tereyağı sürerek üst üste aktarıyoruz.

Borcamın altını fırça ile erimiş tereyağı ile yağladıktan sonra ilk baklavalık yufkayı serip, üzerini fırça ile yağlıyoruz güzelce. Ardından diğer baklavalık yufkaları, aralarını fırça ile yağlayarak teker teker diziyoruz. (yufkalar kenardan taşabilir, zaten keseceğiz önemli değil)

İlk yirmi yufka bitince bu kez üzerine bolca file fındık serpiyoruz. Borcamın üzerini tamamen kaplamalı boşluk kalmayacak şekilde efendim. Bu nedenle bol kullanınız.

Sonrasında tekrar teker teker aralarını yağlayarak diğer baklavalık yufkaları diziyoruz üzerine. En son yufkanın üzerini bolca yine yağlamayı unutmayın fırça ile.

Daha sonraki işlem ise, bütün yufkalar bu şekilde dizildikten sonra, bir keskin bıçakla borcamdan taşan yufka parçalarını, fazlalıkları düzgünce kesip atıyoruz. Bıçağın ucunu yufkayla camın arasına sokup boylu boyunca muntazam olarak kesebilirsiniz. Sonra da düzeltin.

Nefis sütlü tatlı tarifimiz; sütlü nuriye tarifini önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık yarım saat kadar pişirelim efendim. Bu arada biz de sütlü nuriye tatlısı için şerbetimizi hazırlamaya başlayalım.

Bunun için bir tencereye süt, su ve toz şekeri ekleyelim. Şeker eriyene kadar sürekli karıştırarak ısıtalım tabiki. Şeker eriyince hemen ateşten alalım. Şerbeti kesinlikle kaynatmıyoruz. Ilık yani.

Nefis sütlü nuriye tarifimiz pişince, tezgaha alalım, yaklaşık iki dakika kadar bekletelim tezgahta. Sonra üzerine yani sıcak baklavamızın üzerine sütlü şerbetimizi kepçe kepçe verelim efendim.

Nefis sütlü nuriye tarifimiz soğuyunca oda sıcaklığında servis edilebilir. Sütlü nuriye yapılışı bu kadar efendim.

Sütlü nuriye tarifi oktay usta afiyet olsun. Sütlü nuriye nasıl yapılır tarifimize benzer pek çok kolay tatlı tarifini, oktay usta tatlı tarifleri başlığı altında bulabilirsiniz.

nefis sütlü nuriye tarifi

nefis sütlü nuriye tarifi

Paylaş.

Yorum Yap