Nefis Telli Baba Tatlısı Tarifi

0

Telli Baba Tatlısı Nasıl Yapılır

Sizlere ramazan tarifleri için, nefis telli baba tatlısı tarifimizi sunuyoruz. Telli baba tatlısı nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır hepsi ayrıntılı olarak aşağıda. Farklı bir şeyler denemek isteyenler telli baba tatlısı oktay usta ile güzel bir başlangıç yapabilirler.

Telli Baba Tatlısı Tarifi Malzemeleri

  • 150 gr. kadar tereyağı gerekli
  • yarım çay bardağı kadar sıvı yağ kullanıyoruz
  • 2 yemek kaşığı kadar yoğurt kullanıyoruz
  • yaklaşık 3 veya 3.5 su bardağı kadar un gerekli
  • 1 su bardağı kadar tel kadayıf kullanıyoruz
  • 1 çay kaşığı kadar karbonat kullanıyoruz
  • yarım çay bardağı kadar ince çekilmiş ceviz içi kullanalım

Şerbet malzemeleri:

  • 3 su bardağı kadar su gerekli
  • 2.5 su bardağı kadar toz şeker
  • 3 damla taze limon suyu damlatacağız

Telli Baba Tatlısı Oktay Usta

Telli baba tatlısı oktay usta için ilk olarak cevizlerimizi kıyıp bir kaseye alalım. Üzerine tel kadayıfları küçük küçük kırıp ekleyelim. Karıştıralım.

Sonrasında oda sıcaklığında yumuşamış tereyağımızı bir geniş kaba alalım efendim. Üzerine sıvı yağı aktaralım. Üzerine yoğurdumuzu ve bir çay kaşığı karbonatı ekleyelim. Bir elimizle tüm malzemeleri ezip, karıştıralım birbirine. Tüm malzemeler birbirine geçsin güzelce.

Sonrasında efendim, unumuzu eklemeye başlıyoruz. Bunun için unumuzu azar azar ekleyip bir yandan bir elimizle yoğuralım güzelce. Yumuşak ele yapışmayan bir kıvamda hamur yoğuruyoruz.

Hamurumuz ele yapışmayacak bir kıvam alınca artık un eklemeyelim. Şimdi yoğurduğumuz bu hamurdan cevizden biraz büyük parçalar koparıp, elimizle yuvarlayalım efendim.

Sonra her yuvarlak hamuru bu şekilde top yapıp tezgaha dizelim. Bu işlem bitince her topun ortasını avucumuzda açalım yavaşça. Sonra bir tatlı kaşığı kadar cevizli tel kadayıflı iç malzemesinden koyalım. Ardından açtığımız topu kapatıp, yuvarlayalım güzelce yine.

Büyükçe bir fırın tepsisine teker teker dizelim bu telli baba tatlısı tarifi toplarını. Sonrasında 180 derecede önceden ısıttığımız fırınımıza tepsimizi alalım. Üzerleri kızarıp renk değiştirene kadar pişirelim efendim.

Şimdi de telli baba tatlısı tarifi için şerbet hazırlamaya başlayabiliriz. Su ve şekeri şerbet için bir tencereye alalım. Şeker eriyene kadar karıştırıp kaynatalım efendim. Kaynar gelince bu şekilde beş dakika kadar kaynatalım efendim.

Limon damlatalım sonra da ateşten alalım. Tezgahta yaklaşık on dakika ılınsın efendim.

Telli baba tatlısı pişince fırından alalım efendim. Tezgahta soğutalım yaklaşık on dakika kadar. Sonrasında ılık telli baba tatlısı üzerine ılık şerbeti güzelce gezdirelim efendim.

Tepside nefis telli baba tatlısı tarifimiz şerbetini iki üç saat kadar çeksin. Sonra servis edebilirsiniz.

Not: Telli baba tatlısı oktay usta için tatlı ve şerbetin eşit sıcaklıkta olmasına dikkat ediniz. Yani hem şerbet hem tatlı ılık olmalı. Ne soğumuş olmalı ne de çok sıcak olmalı. Ilık. Ayrıca üzerine hafif kızarmış tel kadayıf serpebilirsiniz efendim. Size kalmış. Ama şerbetini iyi çekerse daha lezzetli olur.

Oktay usta tatlı tarifleri içinde telli baba tatlısı tarifine benzer pek çok kolay tatlı tarifine ulaşabilirsiniz. Tıklayınız

nefis telli baba tatlısı tarifi

nefis telli baba tatlısı tarifi

Paylaş.

Yorum Yap