Nişastalı Otlu Tepsi Böreği Tarifi

0

Nişastalı Otlu Tepsi Böreği Oktay Usta

Nişastalı otlu tepsi böreği tarifimizi sunuyoruz. Hamur işleri yerken mutlaka otlu, sebzeli börek tariflerini de denemenizi tavsiye ediyoruz. Ne kadar sebze, ot, yeşillik ne derseniz deyin tüketirsek o kadar iyi olduğunu düşünüyoruz. Nişastalı otlu tepsi böreği oktay usta farkıyla geliyor efendim. Tam ölçüsünde bu güzel börek tarifimizi deneyiniz.

 • Nişastalı otlu tepsi böreği tarifimizin hamurunu önce bezelere ayırıp (20 beze) sonra pasta tabağı kadar un serperek açıyoruz. Ardından da on bezeyi aralarına nişasta serperek merdane ile tepsi büyüklüğünü geçecek kadar üst üste koyup inceltiyoruz. Diğer onlu grubu da bu şekilde hazırlayıp, birini alta birini üste serip; araya otlu karışımı koyuyoruz. Üzerine de yağımızı gezdiriyoruz. Bu kadar basit….

Nişastalı Otlu Tepsi Böreği Tarifi Malzemeleri

 • 1 su bardağı kadar süt gerekli
 • 1 su bardağı kadar sulu yoğurt gerekli
 • yarım su bardağı kadar zeytinyağı kullanalım efendim
 • 2 tane yumurta
 • 2 yemek kaşığı kadar sirke, elma sirkesi olur, üzüm de
 • 1 paket kadar kabartma tozu gerekli
 • 1 tatlı kaşığı tuz kullanıyoruz
 • 6.5 su bardağı kadar un gerekli efendim.
 • Hamuru açmak için un ve nişasta gerekli

İç malzemeleri:

 • yarım kg. kadar ot kullanıyoruz
 • otumuz ıspanak, pazı, yeşil pırasa yaprakları, ısırgan otu, yöresel istediğiniz bir ot çeşidi vs. karışık olabilir efendim
 • içi için ayrıca tuz, karabiber ve biraz da pul biber kullanıyoruz

Üzeri için malzemeler:

 • 100 gr. kadar tereyağı gerekli
 • 1 su bardağından bir parmak eksik zeytinyağı kullanalım efendim.

Otlu Börek Tarifi

Nişastalı otlu börek tarifi için ilk olarak böreğimizin içini hazırlamamız gerekiyor efendim. Bunun için hangi otları kullanacaksanız önce güzelce yıkayalım otlarımızı. Sonra da tezgahta kurutun efendim. Sonra otlarımızı ince ince doğrayalım efendim. Sonra ot karışımının içine tuz ve kullanacağınız baharatları ekleyip karıştıralım, tezgahta beklesin iç malzememiz. (ot sadece ıspanak, pazı, pırasa olabileceği gibi hepsinden karışık da olabilir istediğiniz gibi)

Şimdi nişastalı otlu tepsi börek oktay usta tarifimiz için hamurumuzu hazırlamaya başlıyoruz efendim.

Un haricindeki diğer malzemelerimizi büyükçe bir karıştırma kabına aktaralım efendim. Sonra hepsini şöyle bir elimizle güzelce karıştıralım öncelikle.

Sonra unumuzu önce iki bardak ekleyelim, bir elimizle karıştıralım, sonra da bir yandan karıştırıp bir yandan yoğurarak unumuzu bardak bardak ekleyelim.

Ele çok hafif yapışan oldukça yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğuralım efendim. Daha sonra bu hamuru yaklaşık 18-20 adet parçaya bölelim tezgaha unlanmış zemine dizelim efendim.

Bu şekilde tezgahta on beş dakika kadar dinlendirelim bu bezelerimizi. Sonra

Şimdi tezgahta dinlendirdiğimiz bu hamur bezelerinin her birini önce elimizle tezgahta bastırarak, un serperek, sonra da merdane kullanarak; yaklaşık pasta tabağı büyüklüğünde açalım güzelce. On tanesi bir grup, on tanesi bir grup olarak iki grupta toplam yirmi adet pasta tabağı büyüklüğünde hamur açtık tezgahta.

Şimdi her onlu bezeyi; aralarına nişasta serperek üst üste koyup açacağız merdane ile.

Sonra üzerine diğer bezeyi ekleyelim bu şekilde on adet bezeyi üst üste koyup tepsi kadar olacak şekilde açalım efendim. Bu birinci grup olsun.

İkinci grubu da yine aralarına bir tatlı kaşığı nişasta serperek üst üste ekleyerek açalım bu da yaklaşık on adet olsun, yani ikinci grup hamurumuz.

Böylece iki adet tepsi boyutunda büyükçe hamur elde ediyoruz.

Büyükçe bir fırın tepsisini güzelce yağlayalım efendim. Sonra açtığımız bir hamuru tepsi üzerine koyalım. Sonra yanlarından güzelce keselim fazlalıkları. (ister kullanın ister kullanmayın fazlalık kısımları, kullanacaksanız biraz merdane ile inceltip tabanına serin tekrar)

Şimdi tepsinin tabanına hamurumuzu serdiğimize göre üzerine hazırlamış oluğumuz otlu iç malzemeyi serelim bolca efendim.

Sonra diğer açtığımız büyük hamuru da otlu malzemenin üzerine serelim, geniş kenarlarını tepsinin kenarlarına doğru, içeri doğru bastıralım efendim.

Sonra bir bıçakla dilimleyelim böreğimizi. Erimiş tereyağı ile zeytinyağını karıştırarak böreğimizin üzerine bolca gezdirelim efendim. Merak etmeyin yağ fazla olmayacaktır, çok hamur kullandık çünkü.

Nişastalı otlu börek tarifimizi önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar kontrollü olarak pişirelim efendim. Nefis otlu börek yapılışı bu kadardır. Otlu börek tarifi oktay usta afiyet olsun efendim.

Nişastalı otlu tepsi böreği tarifi için sitemizde bulunan diğer börek tariflerine de göz atınız. Oktay usta börek tarifleri başlığı altında çok sayıda börek tarifimiz bulunuyor çünkü.

nişastalı otlu tepsi böreği tarifi

nişastalı otlu tepsi böreği tarifi

Paylaş.

Yorum Yap