Oktay Usta Sütlaç Tarifi

0

Sütlaç Nasıl Yapılır

Oktay usta sütlaç tarifini hiç denediniz mi? Sütlaç, sütlü tatlılardan hoşlananların en sevdiği tatlılardan birisidir belki de. Sütlaç nasıl yapılır diyorsanız, pirinç unu ile yapılan bu güzel tarif tam size göre. Yapımı çok kolay, süt lezzetine doyacağınız güzel bir sütlaç yapılışı aşağıda yer alıyor.

Sütlaç tarifi üstelik pek çok tatlıya göre hafif bir tatlı sayılır. Sütlaç yaparken genellikle kırık pirinç kullanılır, biz ise yarım çay bardağı normal pirinci robottan geçirip, kırık pirinç elde ettik.

Sütlaç Tarifi Malzemeleri

  • 1 litre + 1 su bardağı kadar daha süt kullanıyoruz
  • 1 su bardağı kadar toz şeker gerekli
  • 2 yemek kaşığı kadar pirinç unu kullanıyoruz
  • yarım çay bardağı kadar kırık pirinç gerekli
  • üzeri için isterseniz bir miktar tarçın serpiyoruz

Sütlaç Yapılışı Oktay Usta

Sütlaç yapılışı oktay usta için kırık pirinç kullanıyoruz, kırık pirinç yok ise yarım çay bardağı pirinci ister çok az robottan geçirin, isterseniz havanda dövünüz.

Bir tencereye bir litre sütü ekliyoruz, içine kırık pirinci ekleyip, ara ara karıştırarak pişirelim.

2 yemek kaşığı kadar pirinç ununu bir kaseye alıp, içine bir su bardağı kadar sütümüzü ekleyelim. Sonra da karıştıralım ve çırpalım pirinç unumuzu sütün içinde.

Pirinçlerimiz tamamen pişince, hafiften koyulaştığını görünce içine bir su bardağı toz şekeri ekleyelim. Peşinden de pirinç unlu sütümüzü ekleyelim.

Orta ateşte karıştırarak kıvamını kontrol ederek sütlaçımızı pişirelim. Sütlaçımız hala akışkan bir kıvamdayken kontrol edip, ateşten alıyoruz. Çok fazla kıvamlı olmasına gerek yok sütlaç tarifimizin.

Tezgaha aldığımız sütlaç tarifimizi kaselere paylaştıralım. Sonra tezgahta soğuması için bekletelim.

Buzdolabına kaldırıp, soğuması için bekletelim. Üzerine tarçın serpip servis edelim sütlaç tarifimizi.

Sütlaç yapılışı bu kadar. Oktay usta sütlaç tarifimiz afiyet olsun.

Not: Sütlaç tarifimiz için biz pirinç unu kullandık tarifimizde. Sütlaç nasıl yapılır diyenler için en kolay tarif sanırım budur. Ayrıca pirinçleri önceden kaynatmadık suda. Farklı sütlaç tarifleri için sitemizdeki diğer sütlaç tariflerine göz atabilirsiniz. 

 

oktay usta sütlaç tarifi

oktay usta sütlaç tarifi

Paylaş.

Yorum Yap