Pandispanya Tarifi, Sünger Kek Püf Noktaları

0

Pandispanya Nedir?

Pandispanya nedir diye söyleyecek olursak; basitçe esnek, sünger gibi bir yapıya sahip yağsız pasta kekidir. Pasta yaparken katları, pastanın katmanlarını oluşturmak için kullanılırlar.

Pandispanyanın yüzeyi mümkün olduğunca yumuşak ve pürüzsüz olmalıdır. Temel pandispanyanın malzemeleleri un, toz şeker, yumurta ve vanilindir efendim. İsterseniz bunlara kakao tozu da eklenebilir. 

Pandispanya Nasıl Yapılır

Sizlerle pandispanya nasıl yapılır hakkında çok bilgilendirici bir yazımızı paylaşmak istedik. Pandispanya tarifi, sünger kek püf noktaları yazımızda merak ettiğiniz her şeyi bulacaksınız. Kolay kek tarifi yapmayı biliyorsanız, ve de mutfakta şöyle böyle deneyim kazanmayı düşünüyorsanız bu tarif yazımızı dikkatlice okuyunuz.

Aşağıda yaklaşık 24 cm. bir kalıp için pandispanya tarifi verilmiştir. Eğer mutfakta acemi iseniz ya da ilk deneme olsun diye garantiye almak istiyorsanız tarifteki ölçülere sadık kalınız. 

Sünger Kek Tarifi

Basit sünger kek tarifi için gereken malzemeler şunlardır:

 • 1 su bardağı kadar elenmiş un gerekli (mutlaka elemelisiniz)
 • 2  büyükçe yumurta, küçükse üç adet olsun
 • 1 su bardağı toz şeker gerekli
 • Çeyrek su bardağı kadar süt kullanalım
 • 1 paket kabartma tozu kullanalım
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı (isteğe bağlı çok az yani)
Basit Sünger Kek Nasıl Yapılır

Basit sünger kek nasıl yapılır tarifimize başlayalım efendim. İlk olarak dikkat etmeniz gereken en önemli şey, malzemelerinizin kesinlikle oda sıcaklığında olması gerektiğidir. Mesela yumurta ve tereyağını en az yarım saat öncesinden buzdolabından çıkarmanız gerekli ki oda sıcaklığına gelsin. (tabi tereyağı çok yumuşak olmalı ama erimemeli )

Sonrasında fırınımızı önceden 180 dereceye getirip ısıtalım efendim.

Ayrıca kullandığımız kalıbı tereyağı ile çok iyi yağlamamız gerekli. Bizce tabanı boyutunda yağlı kağıt (pişirme kağıdı) kesip işi garantiye alabilirsiniz. Ama kenarlarını da unutmayın, yağlayın mutlaka. (Özünde pandispanyamız için bir tatlı kaşığı tereyağını bunun için kullanıyoruz. )

Bir karıştırma kabının içine yumurtayı ekledikten sonra, mikser ile çırpalım. (beş dakika kadar çırpabilirsiniz.

Sonra toz şeker ekleyelim, mikser ile şeker eriyip, soluk sarı bir renk alıp, kremsi bir görünüm elde edinceye dek çırpalım.

Şimdi de sütümüzü ekleyelim efendim. Sonra tekrardan çırpalım, yavaşça pürüzsüz bir hal alana dek çırpalım.

Şimdi de un ekliyoruz. Burası önemli. Unu bir elek yardımı ile mutlaka eleyerek ekleyelim. Mümkünse eleği yukarıdan tutarak unu havalandırarak ekleyiniz.

Kabartma tozunu da unla birlikte eleyerek ekleyiniz. (eğer kendinden kabaran bir un kullanıyorsanız o başka tabiî ki)

Hazırladığımız basit pandispanya tarifi hamurunu kalıba aktaralım meyilli olarak.

Sünger kek tarifimizi; önceden ısıtılmış bir fırında yaklaşık 30 dakika kadar kontrollü olarak pişirelim.

Pandispanya nasıl yapılır tarifimiz fırında pişerken, özellikle 30. Dakika civarı onu dikkatle gözlemleyelim, içinin piştiğini bir kürdan ile kontrol edelim.

Kürdan temiz çıkarsa fırından alalım efendim. Yine yaklaşık 25 dakika kadar tezgahta pandispanya tarifimizin soğumasını bekleyelim. Sonra bir bıçak ucu ile kenarlarından gevşetip kaldırarak onu kalıptan dikkatlice çıkarabiliriz.

Pandispanya tarifi, sünger kek püf noktalarını sizlerle paylaştık efendim. Gerisi size kalmış. Bunlar temel püf noktaları:

 • Oda sıcaklığında malzemeler ve önceden ısıtılmış fırın.
 • Sıvı malzemeleri gerektiği kadar iyi çırpma.
 • Unu havalandırıp eleyerek aktarma.
 • Hamuru gereksiz çırpmaktan kaçınma.
 • İlk yarım saat fırına karışmayın.
pandispanya tarifi, sünger kek püf noktaları

pandispanya tarifi, sünger kek püf noktaları

Paylaş.

Yorum Yap