Pankek Tarifi

0

Pankek tarifi, pankek yapımı sizin için sitemizde. Özel, lezzetli bir kolay pankek tarifi. Tarçınlı rulo pankek tarifi. Üstelik bu pankek yapımı için şurup gerekmiyor. Pankek tarifi oktay usta farkıyla.  Buyrun bakalım.

Pankek Tarifi Malzemeleri

Tarçın dolgusu için malzemeler

 • 4 yemek kaşığı kadar tuzsuz tereyağı, sadece erimiş ama kızmamış
 • 75 gr. kadar kahverengi şeker
 • 1/2 yemek kaşığı kadar tarçın

Krem peynir dolgusu için malzemeler

 • 4 yemek kaşığı kadar tuzsuz tereyağı
 • 60 gr. kadar krem peynir
 • 150 gr. şeker
 • 1/2 çay kaşığı vanilya ekstresi

Pankek hamuru malzemeleri

 • 1 su bardağı kadar un, elenmiş
 • 1 su bardağı kadar süt
 • 1 büyük yumurta, hafifçe çırpılmış halde
 • 1 yemek kaşığı kadar bitkisel yağ
 • 1/2 çay kaşığı kadar tuz
 • 1.5 tatlı kaşığı kadar kabartma tozu

 Pankek Tarifi

Pankek tarifi oktay usta farkıyla hazırlamak için ilk olarak tarçın dolgusunu hazırlıyoruz. Diş macunu kıvamında bir sonuç elde etmeliyiz ki pankek hamurunun üzerine rahatça şekilli sıkalım.

Tarçın dolgusu hazırlama: Bir kapta erimiş tereyağı, esmer şekeri, tarçın ile birlikte karıştırıyoruz. Sonra yaklaşık 1 litrelik kilitli buzdolabı poşetine (Başka poşette olur ağzına düğüm atın) kepçe ile doldurun.

Krem peynirli dolgusu hazırlama: Tereyağını eriyene kadar küçük bir tavada ısıtıyoruz. Snra krem peyniri içine aktarıp, çırpma teli ile pürüzsüz olana dek çırpıyoruz. Pudra şekerini ekleyin, vanilya özünü ekleyin. Karıştırın. Krem peynirli dolgu malzememiz hazırdır. Malzemeyi ocağa yakın ve sıcak tutun.

Pankek hamurunu hazırlama: Bir kapta un, kabartma tozu, tuzu ekleyip çırpın. Sonra kabı meyilli tutarak içine süt, yumurta ve yağı ekleyin, çırpma teliyle güzelce çırpın. Krep hamurumuz hazırdır. Hava kabarcığının içinde çok olmaması için özenli davranın.

Pankek nasıl yapılır?

Pankek nasıl yapılır? Tarçınlı rulo pankek tarifi için; orta ateşte büyükçe teflon bir tavayı kızdırıp, az miktarda yağlayın. Bir kepçe ile meyilli bir şekilde pankek hamurunu ekleyin. Tavaya yayılması için bir fincan altını kullanabilirsiniz. Orta ateşi hafif kısın. Pankek hamuru kızıp kabarcıklar oluşmaya başladığı zaman, tarçın dolgusunu eklemeye başlıyoruz. Bunun için buzdolabı poşetinin ucundan delik açıp, poşeti sıkarak ince bir şekilde pişmekte olan pankek hamurunun üzerine sıkıyoruz. Pankekin merkezinden başlayarak spiral halka şeklinde dışarıya doğru tarçın dolguyu çizgi halinde sıkıyoruz. Sonra bu şekilde yaklaşık 3 dk. pişirip, altı kahverengi olunca yavaşça bir spatula ile ters çevirin. Sonra diğer tarafını da pişirin. Bir tabağa ters çevirerek alın. Sonra diğer pankek hamurlarını pişirin aynı şekilde. Pankek yapılışı bitince krem peynirli dolguyu üzerinde gezdirerek sıcak servis edin. Bu kolay pankek tarifi için şurup, reçel, bal gerekmez. Isıtılmış erimiş krem peynir dolgusu ile servis edilmesi yeterlidir. Yanına arzı ederseniz meyve dilimleyebilirsiniz. Tarçınlı rulo pankek tarifi afiyet olsun.

tarçın dolgu malzemesi

tarçın dolgu malzemesi

 

tarçınlı dolgu malzemesi

tarçınlı dolgu malzemesi

 Pankek yapımı için, Tarçınlı dolgu malzemesi diş macunu kıvamında olmalıdır. Eğer bu şekilde uğraşmak istemiyorsanız, rulo halinde değil istediğiniz gibi çizgiler halinde de hamura dökebilirsiniz. İyi sonuç alabilmek için dolgu malzemesinin kıvamı önemlidir.

 

tarçınlı rulo pankek tarifi

tarçınlı rulo pankek tarifi

 

 

Paylaş.

Yorum Yap