Paskalya Çöreği Tarifi, Damla Sakızlı

0

Paskalya Çöreği Nasıl Yapılır

Paskalya çöreği nasıl yapılır tarifimiz damla sakızlı aromasıyla çok daha nefis. Paskalya çöreği tarifi, damla sakızlı mahlepli, ballı tüm malzemeleri ve ayrıntılı yapılışı ile aşağıda yer alıyor. Paskalya çöreği tarifi oktay usta farkıyla sizlerle efendim.

Paskalya Çöreği Tarifi Malzemeleri

  • 5 adet yumurta gerekli
  • 1 kg. kadar un, elenmiş olsun
  • 300 gr. kadar tereyeğı gerekli
  • 1 su bardağı kadar süt, ılınmış
  • 2 su bardağı toz şeker gerekli
  • 2 küp yaş kaya kullanıyoruz
  • 1 yemek kaşığı kadar mahlep
  • 3 adet damla sakızı (buzdolabında bekletip sonra dövün)
  • yarım su bardağı kadar file badem kullanalım üzerine (daha fazla da kullanabilirsiniz, bol güzel oluyor)
  • 1 yemek kaşığı kadar da çiçek balı üzeri için gerekli

Sakızlı Paskalya Çöreği Tarifi

Sakızlı paskalya çöreği tarifi için ilk olarak sütümüzü ısıtalım, ama kaynatmayalım sıcak olsun yeterli. Sonra bir kase içine; bir yemek kaşığı kadar toz şekeri sütün içine atıp, yine içine elimizle ufaladığımız mayayı katalım. Bu şekilde kasedeki malzemeleri on dakika maya aktive olsun diye bekletelim.

Mayamız aktive olup, sütümüz köpürünce diğer malzemelerimizi hazırlamaya başlayalım. Bunun için bir kapta kısık ateşte tereyağımızı eritelim. Eridikten sonra biraz ılınsın diye kenara alalım.

Unumuzu bir geniş karıştırma kabının içine eleyerek alalım. Ortasını elimizle havuz biçiminde açalım.

Sonrasında, beş adet yumurtayı birinin sarısını sonra kullanmak için ayırarak, bu havuzun ortasına kıralım.

Yumurtaları bir elimizin parmak uçları ile karıştıralım çırpalım. Üzerine kabarmış mayalı karışımı aktaralım. Sonra kenarda bekleyen iyice ılınmış tereyağını ve toz şekeri ekleyelim bu havuza. Parmak uçlarımızla yavaşça hamura yedirelim. Karıştırırken bir elimizle bu kez mahlepi ekleyelim karıştırmaya devam edelim. Ardından dövdüğümüz damla sakızını ekleyelim ve yine karıştırmaya devam edelim.

Not: Malzemeleri ortasını havuz biçiminde açtığımız unun içine aktardıkça; bir yandan da bir elimizin parmak uçları ile unla karıştıralım. Tüm malzemeleri ekledikten sonra da yoğurma işlemine kolayca başlayabiliriz böylece. 

Hamurumuzun kıvamını kontrol edelim, gerekirse ara ara kaşık kaşık un ekleyelim. Yumuşak ama ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğuralım.

Yaklaşık on dakika kadar yoğurunca hamurunuz kıvamını alacaktır efendim.

Üzerini temiz bir bez ile örtelim ve oda sıcaklığında yaklaşık bir saat kadar mayalanması için bekletelim. Bir saatin sonunda paskalya çöreği tarifi hamurumuz mayalanmış olacaktır.

Hamuru tezgaha alıp, bir kez daha yoğuralım efendim. Ardından tezgaha hafifçe unlayıp, tezgahta önce hamuru dört büyük parçaya ayıralım. Ardından her parçayı hafifçe tekrar unlanmış tezgaha alalım, üçer adet parçaya ayıralım tekrardan.

Hazırlanmış bu küçük hamur parçalarını elimizle yuvarlayıp, ip gibi ama yaklaşık iki santim çapında olacak şekilde uzatıp açalım.

İp gibi bu üç uzun hamur parçasını birbirine dolayalım saç örgüsü gibi. Bu şekilde üçer parçayı dolarsak, büyükçe dört adet paskalya çöreği elde etmiş oluruz efendim.

paskalya çöreğini saç örgüsü yapar gibi ortası şişkin saralım

paskalya çöreğini saç örgüsü yapar gibi ortası şişkin saralım

Ardından büyükçe bir fırın tepsisine yağlı kağıt serelim. Hazırladığımız bu dört adet paskalya çöreği hamurunu yerleştirelim. (pişerken hamurun  kabardığını unutmayınız)

Hamurları tepsiye bu şekilde yerleştirdikten sonra bir de tepsi mayası için yaklaşık 20 dakika kadar bekletelim. Bu süre içinde fırını yakıp ısıtalım.

Kenara ayırdığımız yumurta sarısını çırpalım. İçine bir iki kaşık süt ve bal katalım. Bir kaşık ile çırpalım. Sonra bir slikon fırça ile tepsideki paskalya çöreği tarifi hamurlarının üzerine sürelim bolca.

Ardından üzerine file badem serpelim bolca. Önceden ısıtılmış 175 derece fırında üzeri parlayıp, kızarana kadar güzelce pişirelim.

Damla sakızlı paskalya çöreğini fırından çıkarıp, soğuması için kenara alalım. İlk sıcaklığı geçince çayın yanında servis edelim.

Paskalya çöreği yapılışı bu kadar. Sakızlı paskalya çöreği tarifimizi beğendiğinizi umarız.

Paskalya çöreği nasıl yapılır için sitemizde başka tarifleri de bulabilirsiniz. Bu tarif de damla sakızı aroması ve file badem çok yakışıyor.

paskalya çöreği tarifi damla sakızlı

paskalya çöreği tarifi damla sakızlı

 

Paylaş.

Yorum Yap